İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda İstanbul Müzik Festivali ve İstanbul Caz Festivali’nin Yeni Direktörleri atandı

30 Temmuz 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali ve İstanbul Caz Festivali’nin yeni direktörleri atandı. 2008 yılından bu yana İstanbul Müzik Festivali Direktör Yardımcısı olarak çalışan Efruz Çakırkaya, İstanbul Müzik Festivali Direktörü,2011 yılından bu yana İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı olarak çalışan Harun İzer de İstanbul Caz Festivali Direktörü görevini üstlenecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve 46 yıldır farklı kuşakları müzikle buluşturan İstanbul Müzik Festivali’nin yeni direktörü Efruz Çakırkaya oldu. 10 yıldır festivalin Direktör Yardımcılığı görevini yürüten Efruz Çakırkaya, 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren, İstanbul Müzik Festivali Direktörlüğü’nü üstlenecek.

 

2006 yılından bu yana İstanbul Müzik Festivali'nin direktörlüğünü yürüten Yeşim Gürer Oymak, festivalin tüm sorumluluğunu Efruz Çakırkaya’ya devrederek, İKSV Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürecek ve aynı zamanda festivale Artistik Danışman olarak destek vermeye devam edecek.

 

Lisansını Ankara Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nde İtalyan Dili ve Edebiyatı Anabilim dalında tamamlayan Efruz Çakırkaya, yüksek lisans derecesini ise Floransa Üniversitesi Dil ve İletişim Bölümü’nden 2002 yılında aldı. 2002–2008 arasında, Bilkent Senfoni Orkestrası'nda Program Koordinatörü olarak çalışan Efruz Çakırkaya, Ekim 2008’de başladığı İstanbul Müzik Festivali Direktör Yardımcılığı görevi kapsamında, direktörle birlikte festivalin artistik programının geliştirilmesi sorumluluğunun yanı sıra tüm lojistik ve teknik planlamalarla sözleşme süreçlerini yönetti. 2014’te Avrupa Festivaller Akademisi tarafından düzenlenen “Genç Festival Yöneticileri için Atölye” eğitimine katılan Çakırkaya, British Council tarafından 2018 yılında hayata geçirilen “Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik” programına Türkiye’den seçilen dört başarılı kültür profesyoneli arasında yer aldı. Efruz Çakırkaya, program kapsamında Birleşik Krallık’taki meslektaşlarıyla fikir alışverişinde bulunarak buradaki kültür-sanat kurumlarıyla birlikte çalışma imkânı bulacak.

Bu sene 25. yaşını kutlayan ve çeyrek asır boyunca İstanbullu müzikseverleri, güncel müziğin en iyi ve en yeni örnekleriyle buluşturan İstanbul Caz Festivali’nin yeni direktörü 2011 yılından bu yana İstanbul Caz Festivali direktör yardımcılığını yürüten Harun İzer oldu.

Harun İzer, görevi 15 yıldır birlikte çalıştığı Pelin Opcin’den devraldı. 2005’ten beri İstanbul Caz Festivali’nin direktörlüğünü üstlenen Pelin Opcin, Şubat ayında, Londra Caz Festivali‘ni düzenleyen Serious’ın Programlama Direktörü olarak göreve başlamıştı.

Harun İzerlisansını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Üniversite yıllarında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın yanı sıra çeşitli kültür ve sanat kurumlarında sanatçı asistanı ve etkinlik koordinatörü olarak görev aldı. 2002’ye kadar uluslararası bir hukuk bürosunda avukat olarak çalıştı. 2003’te İstanbul Caz Festivali ekibine asistan olarak katılan İzer, 2008’de festivalin direktör asistanlığını, 2011’de ise direktör yardımcılığını üstlendi. Bu süreçte festivalde Avrupa Caz Kulübü,Ustalarla Buluşmalar, Tünel Şenliği ve Gece Gezmesi gibi etkinlikler kurguladı, festival kapsamında ilk kez 2017 yılında düzenlenen Vitrin Türkiye Güncel Müzik Buluşması’nı yönetti. Daha önce çeşitli dergi ve gazetelerde müzik yazarlığının yanı sıra, Radyo Eksen ve Açık Radyo gibi kanallarda radyo programcılığı da yapan İzer, halen Açık Radyo’da Alçak Basınç isimli programı hazırlayıp sunuyor. Harun İzer, aynı zamanda North Sea Jazz Festival tarafından verilen Paul Acket Award’un ve Aga Khan Müzik Girişimi tarafından 2019’dan itibaren verilecek olan Aga Khan Müzik Ödülleri’nin aday belirleme kurulunda yer alıyor.

 

 

İKSV’deki diğer görev değişiklikleri

 

2013 yılından bu yana Salon İKSV ekibinde yer alan ve 2017’den itibaren görevine içerik ve etkinliklerden sorumlu Salon İKSV Eş Direktörü olarak devam eden Deniz Kuzuoğlu, Salon İKSV’nin tüm faaliyetlerinden sorumlu olarak,Salon İKSV Direktörü olarak atandı.   

 

Halen İstanbul Bienali Direktörü olarak görevine devam eden Bige Örer, sorumluluk alanı genişletilerek, İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü olarak atandı. Bige Örer, İstanbul Bienali’ndeki görevinin yanı sıra İKSV bünyesindeki güncel sanatla ilgili tüm projelerin yönetiminden sorumlu olacak.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Kaybettiği “Ustalarını” , Duygusal bir gece ile andı…
» Sanat camiasının kulis sırları bu oyunda ifşa oluyor!
» Sertab’ın Müzikali’ Ankara’da
» Kınalı’nın Çok Boyutluluğun İzini Süren Eserleri İş Sanat Kibele Galerisi’nde
» “Bavul” Seyircisiyle buluştu
» Mozart’ın en eğlenceli eseri Figaro’nun Düğünü İstanbul’da
» Şehir Tiyatroları’nda bu hafta
» ‘Alper Yine Hamileyim’ Londra’yı da güldürdü
» Yasemin Şefik ile İki Koltuk’un bu haftaki konuğu Zeynep Mansur oldu
» İzmir DOB "La Forza Del Destino" Operası
» Birsen Tezer’den müzik ziyafeti
» Başkan Sema Pekdaş’a bir ödül de tiyatrodan
» Zerrin Tekindor’un Sesinden “Damarımda Kanımsın”
» Merve Özbey’e anne dopingi
» MIX Festival, iki gün boyunca farklı müzik türlerini buluşturdu
» “TÜRVAK Koleksiyonu” Sergisi Eskişehir’de açıldı!
» Damla Sönmez: “Bir filme hazırlık süreci lüks değil, gereklilik!”
» Mabel Matiz Türkiye turnesinin startını Ankara konseriyle verdi
» Lara Di Lara Şarkıları Şimdi Senfonik!
» Üç silahşor Balesi İlk kez İstanbul’da…
» 20 bin genci ‘oyun’a getirdiler!
» 4. Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı
» Kral, hem düşündürdü hem güldürdü
» Yönetmen Murat Şeker’in kadınları...
» Malatya’nın en iyileri belli oldu