İstanbul Akvaryum’un Kadın Akvaristleriyle Tanışın!

05 Mart 2018 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

Akvarist olmak ister miydiniz? Çoğu kişinin bu soruya cevabı “Akvarist nedir” olacaktır. Oysa ki Akvaryumların dizaynından su kalitesine canlıların bakımından tüm ihtiyaçlarına kadar bir çok konudan sorumlu kişiler anlamına gelen Akvaristlik akvaryum sektörünün dünyada ve Türkiye’de gelişmesiyle oldukça yaygınlaşan bir meslek. 17 bin nüfusuyla dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum bünyesinde de alanında uzman tam 20 kişilik bir akvarist-küratör ekibi görev alıyor. Bu ekibin içinde yer alan ve tüm hayvanların bakımından beslenmesine kadar her şeyiyle titizlikle ilgilenen kadın akvaristler de hayvanlarla çalışmaktan oldukça memnun.

Açıldığı 2011 yılından bu yana 7’den 77’ye herkesin ilgi odağı olan, Türkiye’nin en büyük akvaryumu İstanbul Akvaryum sadece ev sahibi yaptığı 17 bin canlıyla değil her anlamda uluslararası standartlarda yetişmiş, alanında uzman ekibiyle de dikkat çekiyor. İstanbul Akvaryum’un küratör ekibi ise diğer departmanlardan biraz daha farklı. Basitçe ‘Akvaryum Sorumlusu’ olarak bilinen Akvaristler genellikle deniz biyolojisi, hidrobiyoloji ve su ürünleri fakültesi mezunu. İstanbul Akvaryum’un küratör ekibinde de kadın akvaristler alışılmış mesleklerden biraz farklı olarak, yoğun ve dinamik bir tempoda görev yapıyorlar.

Kadın Akvaristler Daha Detaycı

Her sabah saat 8’de göreve başlayan akvaristler, canlıların bakımından beslenmesine, yaşadıkların alanların kalitesinden suyun sıcaklığına kadar, a’dan z’ye her şeyle titizlikle ilgileniyorlar.Akvaryumun ziyaretçilere açıldığı saat 10’a kadar balıkların bulunduğu tüm tanklar tek tek kontrol ediliyor. Balıkların ve yağmur ormanı bölümünde bulunan kara canlılarının yemi veriliyor, tedaviler yapılıyor.

İstanbul Akvaryum Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu Akvaryum bünyesindeki kadın akvaristlerle ilgili şunları söylüyor; “İstanbul Akvaryum olarak, günümüzde kadının çalışma yaşamında her geçen gün etkinliğini artırmasının hem kendisi hem de toplum açısından çok önemli olduğunun, kadınların iş yaşamına kattığı olumlu unsurların farkındayız. Kadınların doğalarından gelen analitik ve detaycı düşünce yapısı nedeniyle yaptıkları işi tamamlama ve takip süreçlerinde çok özenli olmaları, gerek kişisel gerekse takım performanslarındaki başarıyı artırıyor. Bunu küratör ekibimizde yer alan kadın akvaristlerimizden de görebiliyoruz. Şirketimizde çalışan kadınların yaş ortalaması 30. Genç, enerjik, mutlu olduğu işi yapan, çalışkan kadınlarla ve erkeklerle çalışmaktan dolayı çok mutluyuz. Hep birlikte kocaman bir aileyiz.”

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» TÜSAD : “Bilginin ve deneyimin aktarımı ülkemizin gelişimi için çok önemli”
» Avrupa’daki gururumuz Tuğçe
» Yüz Binden Fazla Yırtıcı Kuş Adana’dan geçti!
» Türkiye Paris Anlaşması’nı onaylayarak harekete geçmeli
» “Kadın Dilinden Masallar”
» Neslihan Yargıcı Çocuklar ile Moda ve Tasarım Atölyesi’nde buluştu
» Çiğdem Babayiğit Boğaziçi Üniversitesi Klasik Müzik Koordinatörü oldu
» Ebru Demirhan ’Çocuğumla Beraber İyileşiyorum’
» Aleyna Tilki ip üzerinde yürüdü
» Süreya Kuaför Salonu içinizi ısıtacak bir Yeşilçam hikâyesi!
» Kilim Mobilya’dan "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı"na tam destek
» Demet Cengiz "Aşk Olsun"
» 25 yılda Konya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik
» Şirketler 50 çocuğu hayata bağlamak için koşacak
» Bursa’nın Perileri galibiyetle bitirdi
» Balkanlar İzmir’de buluşuyor
» Reklamın cinsiyeti erkek
» Okçuluk şampiyonası Kayseri’de yapılacak
» Canan Tan okurlarıyla buluştu
» Artık boşanmış anneler de çocuklarına kendi soyadlarını verebilecek
» FİBA Grubu meşaleyi yaktı
» Sınır aşan dostluk
» MilyonFest’e geri sayım başladı!
» Otizmli Çocuklar İçin Sercan Badur ve Alper saldıran bir araya geldi!
» Çocuklar baleyi Odunpazarı’nda öğreniyor