İstanbul Akvaryum’un Kadın Akvaristleriyle Tanışın!

05 Mart 2018 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

Akvarist olmak ister miydiniz? Çoğu kişinin bu soruya cevabı “Akvarist nedir” olacaktır. Oysa ki Akvaryumların dizaynından su kalitesine canlıların bakımından tüm ihtiyaçlarına kadar bir çok konudan sorumlu kişiler anlamına gelen Akvaristlik akvaryum sektörünün dünyada ve Türkiye’de gelişmesiyle oldukça yaygınlaşan bir meslek. 17 bin nüfusuyla dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum bünyesinde de alanında uzman tam 20 kişilik bir akvarist-küratör ekibi görev alıyor. Bu ekibin içinde yer alan ve tüm hayvanların bakımından beslenmesine kadar her şeyiyle titizlikle ilgilenen kadın akvaristler de hayvanlarla çalışmaktan oldukça memnun.

Açıldığı 2011 yılından bu yana 7’den 77’ye herkesin ilgi odağı olan, Türkiye’nin en büyük akvaryumu İstanbul Akvaryum sadece ev sahibi yaptığı 17 bin canlıyla değil her anlamda uluslararası standartlarda yetişmiş, alanında uzman ekibiyle de dikkat çekiyor. İstanbul Akvaryum’un küratör ekibi ise diğer departmanlardan biraz daha farklı. Basitçe ‘Akvaryum Sorumlusu’ olarak bilinen Akvaristler genellikle deniz biyolojisi, hidrobiyoloji ve su ürünleri fakültesi mezunu. İstanbul Akvaryum’un küratör ekibinde de kadın akvaristler alışılmış mesleklerden biraz farklı olarak, yoğun ve dinamik bir tempoda görev yapıyorlar.

Kadın Akvaristler Daha Detaycı

Her sabah saat 8’de göreve başlayan akvaristler, canlıların bakımından beslenmesine, yaşadıkların alanların kalitesinden suyun sıcaklığına kadar, a’dan z’ye her şeyle titizlikle ilgileniyorlar.Akvaryumun ziyaretçilere açıldığı saat 10’a kadar balıkların bulunduğu tüm tanklar tek tek kontrol ediliyor. Balıkların ve yağmur ormanı bölümünde bulunan kara canlılarının yemi veriliyor, tedaviler yapılıyor.

İstanbul Akvaryum Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu Akvaryum bünyesindeki kadın akvaristlerle ilgili şunları söylüyor; “İstanbul Akvaryum olarak, günümüzde kadının çalışma yaşamında her geçen gün etkinliğini artırmasının hem kendisi hem de toplum açısından çok önemli olduğunun, kadınların iş yaşamına kattığı olumlu unsurların farkındayız. Kadınların doğalarından gelen analitik ve detaycı düşünce yapısı nedeniyle yaptıkları işi tamamlama ve takip süreçlerinde çok özenli olmaları, gerek kişisel gerekse takım performanslarındaki başarıyı artırıyor. Bunu küratör ekibimizde yer alan kadın akvaristlerimizden de görebiliyoruz. Şirketimizde çalışan kadınların yaş ortalaması 30. Genç, enerjik, mutlu olduğu işi yapan, çalışkan kadınlarla ve erkeklerle çalışmaktan dolayı çok mutluyuz. Hep birlikte kocaman bir aileyiz.”

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Bahar Uçanlar ’’Türkiye’yi fit yapacağız’’
» Fenerbahçeliler’in hediyesi iyilik oldu
» Yeşim’den örnek eğitim
» Güzelleşme hevesiniz cilt kanserine Yol açabilir
» 25 attı, hiç yemedi
» 11 Yaşındaki Talya Özdemir Birleşmiş Milletler‘de yaptığı konuşmayla beğeni topladı
» Hepsiburada Anne Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu: Yazar Yasemin Üstay Tekin
» Mandalina “Resmen” Seferihisarlı
» AvivaSA ve Doğa Rutkay’dan “Ne izlesem?” projesi!
» Oyuncu Müge Boz; “Aşk skandallarıyla beslediğim bir hayatım olmadı...”
» Jimnastikte milli gurur Jimnastikte milli gurur
» Gayrimenkul sektöründe dijital pazarlama
» Bisikletçiler "Engelsiz Bir Dünya İçin" Avrupa yollarına düştü.
» Organik besleniyorlar
» Bu çocuklar çok şanslı
» Mersin’de Kıyı Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması ödülleri sahiplerini buldu
» Tohum Otizm Vakfı ve Teknosa’dan semptom reklamar
» Masal şatosu 4. Çocuk akademisi sona erdi
» Sevimli dostlarımız için keyif ve keyifin adresi: Fizyopet Köpek Oteli
» b-smart akıllı iş platformu ile akıllı iş yapma dönemi başladı
» Güneş gözlüğü seçimi yaparken burcunuzdan ilham alın!
» Dünya balıkçılıkta en iyi yıllarını geride mi bırakıyor? Yeni FAO raporuna göre bunu söylemek için çok erken
» Devamlılık Hatası: Müzakerenin Koreografisi Gökcan Demirkazık ile İş Yorumları
» Bebekli tatilde valizde olmazsa olmazlar
» Annem, Pastam ve Ben’ yarışmasının kitapçığı çıktı