İş yerinde kişisel cihaz paradoksu: Esnek mi güvenlik mi?

04 Aralık 2018 Salı 09:00
12
14
16
18

Güncel bir araştırma, şirketlerin %76’sının işle alakalı operasyonlarda bireysel cihazların kullanımına izin verdiğini ortaya çıkartıyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, IT altyapılarının güvenliğine önem vermeyen şirketlerin bu gibi uygulamalardan verim almasının imkansız olduğunu dile getiriyor.

Çalışanların iş yerlerine kişisel cihazlarını getirerek şirket operasyonlarını bu cihazlar üzerinden yürütmesi anlamına gelen BYOD uygulaması ile ilgili 400 IT uzmanıyla yapılan bir araştırma, BYOD’un güvenlik dünyasında bir paradoks yarattığını gözler önüne seriyor. Uygulamanın esnekliği ve iş birliğini geliştirerek üretkenliği artırabileceğinin mümkün olduğunu dile getiren Bitdefender Antivirüs araştırmacıları, bu faydaların elde edilebilmesi için güvenlik risklerine karşı eksiksiz önlem alınmasının şart olduğunu vurguluyor.

BYOD ile Veriler Herkese Açılıyor

Bitglass’ın 400 güvenlik çalışanı ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre şirketlerin %76’sı çalışanların, ’’si sözleşme sahiplerinin, %25’i iş ortaklarının ve %19’u tedarikçilerinin şirket ortamında kendi cihazlarını kullanmasına müsaade ediyor. Araştırma BYOD uygulamasının, siber güvenliğe dikkat edilen şirketlerde hareket imkanı, çalışan memnuniyeti ve gider azalışı gibi olumlu sonuçlar verdiğini ancak güvenlik önlemlerinin alınmadığı şirketlerde ise sadece var olan risklerin artmasına yol açtığını ortaya çıkartıyor.

Şirketlerin Sadece %15’i Kişisel Cihazların İş İçin Kullanılmasına Karşı

Yugulamaya karşı olan şirketler, kurumsal verilerin çok fazla kişiye yayıldığı ve çalışanların cihazlarını güvenlik kurallarını önemsemeden kullandığı gerekçeleriyle BYOD’dan uzak duruyor. Şirketlerin %15’inin BYOD uygulamasını şimdiye kadar hiç kullanmadığını ancak gitgide daha rahat hareket edildiği için bu oranın düşeceğini belirten araştırmacılar, kişisel cihazlar üzerinden veri erişimini reddedenlerin artık oldukça azınlıkta olduğuna işaret ediyor. Araştırmaya göre BYOD’u destekleyenlerin %74’ü çalışan hareketliliği, %54’ü çalışan memnuniyeti, %49’u da azalan giderleri öne sürüyor. BYOD uygulamasının reddedilme sebeplerinde ise %30 ile güvenlik ve " ile gizlilik geliyor.

Katılımcıların %51’i, şirketlerinde mobil cihazları hedefleyen tehdit sayısının BYOD ile arttığını gözlemledikleri yönünde görüş bildiriyor. Yetkisiz veri erişimleri, veri sızıntısı ihtimali, iç ve dış ağ trafiğinin kontrolünün zorluğu ve kötü niyetli yazılımların artışı gibi sebepler güvenlik çalışanlarını endişelendiriyor. Araştırmaya katılanların %43’ünün şirketlerinin kurumsal verilerine erişen cihazlara herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulaşıp bulaşmadığını bile bilmediğini itiraf etmesi, bilinçsizliğin boyutunu gözler önüne seriyor.

BYOD Her Şirket İçin Uygun mu?

BYOD’u herhangi bir kurumsal sisteme entegre etmenin doğru olup olmadığı sorusuna “Hem evet, hem hayır.” şeklinde cevap veren Bitdefender Antivirüs araştırmacıları, IT altyapısında güvenliğin öncelikli tutulması, şirket üretkenliği ve karını artırdığının görülmesi durumunda BYOD uygulamasının kullanılabileceğini dile getiriyor.

BYOD uygulamasının, çalışanların kurumsal ve kişisel hesaplarında tekrar tekrar aynı şifreyi kullanmaları gibi pek çok hataya fırsat vererek IT altyapısındaki mevcut riskleri yükseltmeye çok yatkın olduğunu ifade eden Bitdefender Antivirüs araştırmacıları, bu gibi hatalarla tehdit aktörlerinin şirket sistemlerine daha rahat bir şekilde giriş yapacağının bilincinde olunması gerektiğini belirtiyor. Şirketlerin merkezi bir mobil cihaz yönetimi sağlamak için PIN kodları da dahil olmak üzere çalışanlara ait pek çok bilgiye ve cihaz erişimine ihtiyaç duyması karşısında çalışanların kendi cihazlarını özgürce kullanmak isteyeceğini hatırlatan araştırmacılar, kurallar belirlenirken bu noktalara da dikkat edilmesini öneriyor.

İş amaçlı kullanılan kişisel cihazlardaki güvenlik zafiyetlerinden kaynaklanan veri sızıntılarının GPDR ve KVKK gibi veri koruma kanunlarının da etkisiyle şirketlere büyük maddi yükler yaratacağını belirten Bitdefender Antivirüs araştırmacıları, şirketlerin önemli boyutlarda cezalar alabildiğini hatırlatıyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Gaziantep’te siber güvenlik konuşuldu
» Suya düşen cihazlardan veriler nasıl kurtarılır?
» Oltaya düşmem diyen yanılıyor!
» Boeing Türkiye’deki ilk Mühendislik ve Teknoloji Merkezi’ni açtı
» Teknoloji Sektöründe Kadınlar Ödül Töreninden 5 Ödülle döndü
» ’Türkiye Teknoloji Sektöründe Kadınlar’ Aygaz’’dan Esin Çınar Akkol ödüle layık görüldü
» Hard diskiniz bozulduğunda bu davranışlardan kaçının
» Binlerce wordpress sitesinde tehlikeli açık
» Siber saldırganların hedefinde havayolu şirketlerinin müşterileri var
» 13.Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu
» Veri Kaybına uğrayan şirketlerin yüzde 60’ı iflas ediyor!
» Arçelik’e, 11’inci Kez Lovemark Ödülü
» Kadınsız teknoloji olmaz
» Arçelik’e en cool marka ödülü
» Bosch Home Connect’ten “selfie” çeken buzdolabı
» Çabuk! Telefonum nerede? Yakında biri var
» Enerji tasarrufu için doğru beyaz eşya seçimi ve doğru kullanım ipuçları
» Arçelik’in ‘Eşit Sözlük’ Projesine Uluslararası iki ödül
» Dünya ülkelerinde veri koruma kanunları nasıl uygulanıyor?
» Kimlik avcıları şimdi de öğretim üyelerini hedef aldı
» En iyi yazılımcıları şirketinize kazandırmanın 6 püf noktası
» Bu mail başlıkları oltaya düşüyoruz
» “Süpergüçlerin Arkasındaki Bilim” programı çocukların yeteneklerini ortaya çıkarıyor
» “Bilim Hayatımızın İçinde”...
» Teknolojiyi 50 soruda anlatan kitap