Türkiye-Avrupa Gelecek Forumu Eğitim Programının Dördüncüsü Paris ve Berlin’de gerçekleşti

11 Temmuz 2018 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

TÜSİAD/TCCI ve Mercator Stiftung tarafından düzenlenen “Türkiye-Avrupa Gelecek Forumu” Türkiye, Almanya ve Avrupa’dan 25-38 yaş arasında 33 genç liderin katıldığı bir eğitim programıdır. Program aracılığıyla 01 - 08 Temmuz tarihleri arasındaTürkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini ele alan toplantılar ve eğitim modülleri düzenlendi.

TÜSİAD, Türkiye Değişim Kültürü İnisiyatifi (TCCI) ve Mercator Stiftung  01 - 08Temmuz arasında Paris ve Berlin’de“Turkey-Europe Future Forum / Türkiye-Avrupa Gelecek Forumu” adlı eğitim programının dördüncüsünü düzenledi. Programın Paris’te düzenlenen ilk ayağına Institut du Bosphore (Paris Bosphorus Institute - www.institut-bosphore.org) destek verdi.

2015 senesinde Avrupalı çeşitli sektörlerden genç liderlerarasındaki ortak anlayışı geliştirmek amacıyla kurulan forumun eşbaşkanlığını Almanya Parlamentosu Dış İşleri Komisyonu Eski Başkanı Ruprecht PolenzileTÜSİAD Eski Başkanı (2010 – 2013), TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı ve Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyneryürütüyor. Ayrıca Forum’a AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini destek veriyor.

Eğitim programına Türkiye, Almanya ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 25-38 yaş arasında 33 genç uzman katılıyor. Program aracılığıyla bu genç liderlerin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini ortak incelemesine olanak sağlayan bir platform yaratılması amaçlanıyor.

Rethink Europe’s Future / Avrupa’nın Geleceğini Düşünmekana temasında gerçekleştirilenbu seneki Forum çerçevesinde, Fransa ve Almanya’nın Avrupa Birliği (AB) politikaları ve reform önerileri, dünyada ve Avrupa’da küreselleşme karşıtı akımlar, Türkiye – ABilişkilerinin geleceğine ve entegrasyon sürecine yönelik yapıcı katkılargibi güncel ekonomik, sosyal ve politik trendler ele alındı.

Bu çerçevede, Paris’te, Fransız Senatosu Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Josiane Costesve Avrupa İşleri Komisyonu Üyesi Jean-Yves Leconte,Fransa'nınAB Bakanı Nathalie Loiseau'nun Kabine Direktörü Gaël Veyssière, Sciences Po Paris, Hertie Schoolve Mercator’da görevliEkonomi Profesörü Jean Pisani-Ferryve Almanya’nın Fransa Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrutkonuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve Institut du Bosphore Bilim Kurulu ÜyesiSoli Özel, Avrupa Hareketi Fransa BaşkanıYves Bertoncini, Sciences Po Paris Öğretim Üyesi EkonomistLaurence Daziano ve Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) TürkiyeuzmanıDorothée Schmid’in katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. AyrıcaParis’te,dünyanın en büyük start-up kampüsü olarak nitelendirilen Station Fziyaret edildi.

Forumun Berlin ayağında ise Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) Berlin Direktörü Josef Janningile Avrupa’nın Uyumu konulu bir toplantı, Political Capital Enstitüsü Direktörü Peter Krekove Doğu Avrupa ile Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Prof. Gwendolyn Sasse’ninkatılımlarıyla Doğu Avrupa’daki son gelişmelerin konu alındığı bir panel ile birlikte Alman Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa’dan sorumlu Devlet Bakanı Michael Rothile AB’nin geleceği ve Türkiye-AB ilişkilerinin nasıl evrileceğine ilişkin bir etkinlik gerçekleştirildi.

Dönüşümlü olarak Türkiye ve Avrupa’da düzenlenen yıllık foruma, İstanbul – Ankara (2015), Berlin – Essen – Brüksel (2016), İzmir – Sakız Adası (2017) ve Paris – Berlin (2018) ardından gelecek yıl yeniden Türkiye ev sahipliği yapacak.

Mercator Vakfı (www.stiftung-mercator.de/en/)

Almanya’daki en büyük özel vakıflardan birisidir. Entegrasyon, iklim değişikliği, sanat eğitimi gibi tematik alanlarda tanımlanmış somut hedefleri bulunan Mercator, bu hedeflere sosyo-politik savunuculuk ve uygulamalı çalışmaların birleşimi ile ulaşmayı amaçlamaktadır. Stiftung Mercator doğa bilimleri ve beşeri bilimler, eğitim ve uluslararası ilişkiler merkezlerinde kendi projelerini yürütmekte, dış projeleri desteklemekte ve bu çalışmalarına girişimci, profesyonel ve uluslararası bir yaklaşım getirmektedir.

Turkey: Culture of Change Initiative / Türkiye Değişim Kültürü İnisiyatifi (TCCI) (www.tcci-de.org)

2013 yılında Berlin’de TÜSİAD’ın initiyatifiyle kurulan Turkey: Culture of Change Initiative (TCCI), Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, sivil toplum diyaloğunun arttırılması ve iki ülke arasındaki sosyo-politik ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan bir inisiyatiftir.

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» İşveren markasına neden yatırım yapmalısınız?
» Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ziyaret etti
» Sosyal Girişimciliğin Tohumları Lüleburgaz’da atıldı
» “2018 Avrupa’nın En İyi İş Meleği” ödülü verildi
» ‘Geleceğin Kadın Liderleri’nin son durağı Trabzon
» Arya Shopping Fest Bodrum’da!
» TÜSİAD “Ne okusam ne olsam” Meslek projesi sürüyor
» TÜSİAD Koç Üniversitesi ekonomik araştırma forumu “Merkezi Yönetim Bütçe takip Raporu”nu tanıttı
» TÜSİAD “Merkezi Yönetim Bütçe Takip Raporu” tanıtım toplantısı düzenleyecek
» Franchise Company ile hedef; markaların gelişimine katkı sağlayarak, sürdürülebilir değer oluşturmak
» BİZBİZZE Yaz buluşması ile girişimci kadınlar güçlerine güç katıyor
» ATSO, Dış ticaretin gelişmesi için çalışıyor
» Türk Sanayisinin Dijital Dönüşümüne Destek: "TÜSİAD SD2" Programına Başvurular Başlıyor!
» Urla’da lider kadınlar sertifikalarını aldı
» Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Bosna Hersek Ziyaret etti
» BUİKAD’dan Toplumsal uzlaşma
» BUİKAD Ece Çiftçi’yi ağırladı
» TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: Siyasal istikrar ve güven ortamıyla, ekonomik istikrar “at başı” gider
» LinkedIn’de network etmek yada network etmek. İşte soru bu!
» Teknolojinin Kadın Liderleri ödüllerini aldı
» Urla Kadın Girişimci Kooperatifi büyüyor
» İş hayatında ailenin desteğini nasıl alırsın?
» Arya melek yatırımcıları ve kadın girişimcileri buluşturdu
» Kadın için Teknoloji Projesi
» Lider ruhlu insanlar güçlerini makamdan değil kişiliklerinden alırlar