Hürkuş Dikili’de

04 Şubat 2018 Pazar 10:00
12
14
16
18

Kıyı EGE Gazetesi / Aslı Kurt Can & Çağdaş Can

Karya Tiyatro Atölyesi tarafından çocuklar için hazırlanan Hürkuş adlı eğitici çocuk oyunu Dikili Belediyesi’nin hediyesi olarak çocuklarla buluştu.

3 Şubat 2018 tarihinde Çandarlı Vuslat Demir Konferans Salonu’nda iki seans olmak üzere sergilenen tek perdelik oyunu Dağlar Uygur yazdı ve yönetti.

Orkun Tepeköylü, Cansu Akbaş, Mert Tireli ve Fatmanur Ergül’ün sahnelediği oyunda Türk Mucit Vecihi Hürkuş ve onun uçak yapıp uçurma merakı masalsı bir anlatımla çocuklara aktarılıyor.

Dağlar Uygur: “Tarihimizi de öğretiyoruz”

Son yıllarda adını başarılı çalışmalarıyla duyuran Uygur, bu oyunda da çocukları sadece güldürmeyi, eğlendirmeyi değil; aynı zamanda eğitmeyi amaçladıklarını belirtti. Başarılı yönetmen: “Çocuklarımızın aklında Hürkuş ismi kalsın istiyoruz. İleride kısaca bir iki kelimeyle de olsa bu ismi gördüklerinde geriye dönük olarak hatıralarında canlanacak bu oyun sayesinde Vecihi Hürkuş ismini ve dolayısıyla tarihimizi de okuyup öğreneceklerdir. Biz, Karya Tiyatro Atölyesi olarak bu tarz eğlendirirken bilgilendirici, içi dolu, kaliteli çocuk oyunlarının sahnelenmesinden yanayız. Bu anlamda bizlere kapılarını açan Dikili Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Karya Tiyatro Atölyesi Genel Koordinatörü Ersin Yeniceli de: “Çocuklara hiçbir şey kazandırmayan maskot vesaire gibi içi boş çocuk tiyatrosu adı altında sergilenen oyunlara inat, çocukları eğlendirirken eğiten, dramaya önem veren bir tiyatro olarak bu konuda bize destek veren sayın Dikili Belediye Başkanımız Mustafa Tosun’a çocuklara verdikleri değerden ve gerçekleştirdikleri etkinliklerden ötürü teşekkür ediyoruz. Göreve geldikleri günden beri yaptıkları faaliyetlerle  Dikili’deki değişimi açıkça hissettiren Başkan Mustafa Tosun ve Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Taner Şen’in başarılı çalışmalarını heyecanla takip ediyor, devamını diliyoruz.” dedi.

Taner Şen: “Tiyatroyla bütünleşmeyi hedefledik”

Okulların açılmasına az bir süre kala çocuklara motivasyon amaçlı sergilenen oyunda Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Taner Şen: “Sanat etkinliklerimiz kapsamında gerçekleşen tiyatro gösterimlerinde çocuklarımızın tiyatroyla bütünleşmesini hedefledik. Bu kapsamda okul zillerinin çalmasına az bir süre kala ‘Hürkuş’ adlı çocuk oyununu önce Çandarlı’da çocuklarımızla buluşturduk. Ardından Dikili ilçe merkezinde ücretsiz olarak çocuklarımızla buluşturacağız. Yaşamın her alanında vatandaşlarımızla bir bütün olmayı hedefleyen belediyemiz, bu anlamlı çalışmayla da geleceğe kararlılıkla yürüyecektir. Geleceğimizin teminatı olan tüm çocuklarımızı ve ailelerini oyunlarımızda görmek bizi mutlu etmektedir. Gerçekleştirdiğimiz kültürel çalışmalarda her an yanımızda olan değerli başkanımız Mustafa Tosun’a kültür ve sanata verdiği değerden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Mecbur Değiliz
» “Divane”
» 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali başlıyor!
» ÇEV Sanat’ın genç yeteneklerinden Arya Su Gülenç Rusya’da ülkemizi temsil edecek
» Royal Opera House Gösterimleri Zorlu PSM Studio’da devam ediyor
» Cityfest açılışını Sıla ve Mabel Matiz yapacak
» Yıldız’ın binlerce kişilik korosu
» Sertab’tan Sezen’e " İyiki varsın Sezen"
» Ebru Yaşar Geyikli’nin nüfusunu üçe katladı
» Bora Uzer ile Zorlu’da müzik dolu yaz gecesi
» Jülide Özçelik ve Mert Fırat’tan aşk şarkıları
» Edis, şarkıları ve dans şovlarıyla ANKAmall’da unutulmaz bir konsere imza attı
» “Bıdık ile Köpük Trafikte”, İDO Seferlerinde Çocuklarla Buluşuyor!
» ‘Benim Adım Osssman’ filmi görücüye çıktı
» Tolgashow’a Hande Subaşı’nın kıskançlığı damga vuracak
» 7 Adımda Ekstrem Spor Fotoğrafçılığı
» Limak Filarmoni Orkestrası Bodrum ve Çeşme’de
» Müslüm
» 14. Bodrum Müzik Festivali 9 günde 209 müzisyen ve 20 bin müzikseveri ağırladı
» Hayranları Sıla’yı düğüne davet etti
» 14. Bodrum Müzik Festivali’nde bir yaz gecesi rüyası
» Yalova Müzik Festivali, müzik ve eğlenceye doyurdu
» Foça’da Nilgün Yarba resim sergisi
» “Tarihi Dokumak: Bir Kentin Gizemi” sergisi ziyaretçilerini bekliyor
» Horst’un “Horst: Moda ve Portreler”