Hürkuş Dikili’de

04 Şubat 2018 Pazar 10:00
12
14
16
18

Kıyı EGE Gazetesi / Aslı Kurt Can & Çağdaş Can

Karya Tiyatro Atölyesi tarafından çocuklar için hazırlanan Hürkuş adlı eğitici çocuk oyunu Dikili Belediyesi’nin hediyesi olarak çocuklarla buluştu.

3 Şubat 2018 tarihinde Çandarlı Vuslat Demir Konferans Salonu’nda iki seans olmak üzere sergilenen tek perdelik oyunu Dağlar Uygur yazdı ve yönetti.

Orkun Tepeköylü, Cansu Akbaş, Mert Tireli ve Fatmanur Ergül’ün sahnelediği oyunda Türk Mucit Vecihi Hürkuş ve onun uçak yapıp uçurma merakı masalsı bir anlatımla çocuklara aktarılıyor.

Dağlar Uygur: “Tarihimizi de öğretiyoruz”

Son yıllarda adını başarılı çalışmalarıyla duyuran Uygur, bu oyunda da çocukları sadece güldürmeyi, eğlendirmeyi değil; aynı zamanda eğitmeyi amaçladıklarını belirtti. Başarılı yönetmen: “Çocuklarımızın aklında Hürkuş ismi kalsın istiyoruz. İleride kısaca bir iki kelimeyle de olsa bu ismi gördüklerinde geriye dönük olarak hatıralarında canlanacak bu oyun sayesinde Vecihi Hürkuş ismini ve dolayısıyla tarihimizi de okuyup öğreneceklerdir. Biz, Karya Tiyatro Atölyesi olarak bu tarz eğlendirirken bilgilendirici, içi dolu, kaliteli çocuk oyunlarının sahnelenmesinden yanayız. Bu anlamda bizlere kapılarını açan Dikili Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Karya Tiyatro Atölyesi Genel Koordinatörü Ersin Yeniceli de: “Çocuklara hiçbir şey kazandırmayan maskot vesaire gibi içi boş çocuk tiyatrosu adı altında sergilenen oyunlara inat, çocukları eğlendirirken eğiten, dramaya önem veren bir tiyatro olarak bu konuda bize destek veren sayın Dikili Belediye Başkanımız Mustafa Tosun’a çocuklara verdikleri değerden ve gerçekleştirdikleri etkinliklerden ötürü teşekkür ediyoruz. Göreve geldikleri günden beri yaptıkları faaliyetlerle  Dikili’deki değişimi açıkça hissettiren Başkan Mustafa Tosun ve Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Taner Şen’in başarılı çalışmalarını heyecanla takip ediyor, devamını diliyoruz.” dedi.

Taner Şen: “Tiyatroyla bütünleşmeyi hedefledik”

Okulların açılmasına az bir süre kala çocuklara motivasyon amaçlı sergilenen oyunda Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Taner Şen: “Sanat etkinliklerimiz kapsamında gerçekleşen tiyatro gösterimlerinde çocuklarımızın tiyatroyla bütünleşmesini hedefledik. Bu kapsamda okul zillerinin çalmasına az bir süre kala ‘Hürkuş’ adlı çocuk oyununu önce Çandarlı’da çocuklarımızla buluşturduk. Ardından Dikili ilçe merkezinde ücretsiz olarak çocuklarımızla buluşturacağız. Yaşamın her alanında vatandaşlarımızla bir bütün olmayı hedefleyen belediyemiz, bu anlamlı çalışmayla da geleceğe kararlılıkla yürüyecektir. Geleceğimizin teminatı olan tüm çocuklarımızı ve ailelerini oyunlarımızda görmek bizi mutlu etmektedir. Gerçekleştirdiğimiz kültürel çalışmalarda her an yanımızda olan değerli başkanımız Mustafa Tosun’a kültür ve sanata verdiği değerden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Odunpazarı’nda Kültür Sanat etkinlikleri hız kesmiyor
» ‘Sertab’ın Müzikali’ ile efsanevi geceler devam ediyor
» Melek Mosso’nun ilk şarkısı "Kedi" yayında
» Yüzyüzeyken Konuşuruz’dan “Akustik Travma”
» Atatyürk’ü anma konseri
» Büyük Efes Sanat Günleri, sanatseverler ile İzmir’de dördüncü kez buluştu
» Merakla beklenen o bölüm yayında!
» “Sızı”
» Satranç Müzesi’nden “Aşka” Davet
» Baharı İş Sanat ile karşılayın
» “Açıkça Gizli Oyun” sergisi 14 Mart’ta Galeri KHAS’da açılıyor
» Çağdaş Bale Topluluğu, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde izleyicileri ile buluşacak
» Klasik müzik tutkunlarını heyecanlandıran festival
» İntizar "En iyi arabeski Tarkan ve Sıla yapıyor!"
» Bursa’da Ege rüzgarları esti
» CK Enerji, Don Kişot Balesi’ne ‘ışık’ oldu
» Don Giovanni operası İzmir’de sahnelenmeye devam ediyor
» AIMA’nın İstanbul Buluşmaları başlıyor!
» 37. İstanbul film festivali afişleri çok yakında sokaklarda
» Bana Bak! sergisi kapsamında çağdaş dans gösterisi “İz Takibi”
» “Türkiye Resminde Figür Geleneği”
» Makedonya Gamzesi
» Kanatsız kuşlar kadrosuna sürpriz isim
» 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor
» “Hababam Sınıfı” Her Cumartesi BKM Sahne de