HülyaNida Şahin’den kadın-erkek ilişkilerine çarpıcı bir yaklaşım “Zavallı erkekler” kimin eseri?

28 Ağustos 2017 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

Röportaj/Aylin Saraçoğlu saracogluaylin02@gmail.com

Astro-Terapist HülyaNida Şahin’in "Ah Zavallı Erkekler" kitabı Ceres Yayınevi etiketiyle okuyucuyla buluştu. Kitapta ilişkiler, evlilik ve aile kurumundaki sorunların neden olduğu, bu konuda ne yapılması gerektiği öykülerle örneklerle anlatılıyor ve var oluşun anne karnında halletmemiz gereken sorunlarına dikkat çekiliyor. Şahin’in Sevgi yoktan var edilebilir, var olanı yakıp yıkabilir. Çok masum ya da çok tehlikeli, çok aydınlık ya da çok karanlık, çok sevimli ya da çok itici, çok sığ ya da çok derin olabilir.İşte, her şekle girebilen bu ışık topuna ANNE denir…” cümleleriyle sevgide sınır tanımayan annelere ithaf ettiği kitap, hayata farklı bir pencereden bakmaya açık herkes için! Bu ilk kitabını bir solukta, büyük bir ilgiyle okuduğum, başka kitaplar yazmasını da büyük bir heyecanla beklediğim HülyaNida Şahin ile keyifli bir sohbet  gerçekleştirdik.

Özgeçmişinizi alabilir miyim?

Almanya doğumluyum, Acıbadem İlkokulu ve Çamlıca Kız Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji (Endüstri Psikolojisi) bölümünü bitirdim. Sonrasında aldığım eğitimlerden bazıları Gestalt terapi eğitimi, Mucize Sırlar Akademi NLP Master Practitioner, Yurdahal  Taran Astroloji temel, ileri seviye ve uzman seviye eğitimi, Glenn Perry Astroart Astroloji okulu Astro/Psikoloji eğitimi olarak sıralanabilir. Devam eden eğitimlerim ise özel bir üniversitede Davranış Bilimleri Lisans tamamlama, Psikolog ve Psikiyatr Derneği Biyoloji ve Davranış Psikolojisi eğitimidir.

Sabancı Holding İnsan Kaynakları Bölümü’nde başladığım profesyonel kariyerime Mina Holding İş Geliştirme Uzmanı, Toyota Peugeot İş Geliştirme Uzmanı ve Ruhsal Dönüşüm Atölyesi Kurucu Astro-Terapist olarak devam ettim.

Yurt içi ve yurt dışında sayısız seminer ve eğitime katıldım. En çok da hayatın kattığı tecrübeler ile yol almaktayım. Parıltı Görmeyen ve Az Gören Çocuklara Eğitim Destek Derneğini kurup Başkan Yardımcılığını yaptım. Türkan Sabancı Görme Engelliler Okulu'na çok engelli eğitim bölümü, Milli Eğitim Bakanlığı ile dernek üzerinden taleple kaynaştırma eğitimi, ilaç, asansör ve görme engelli kişilerin hayatını kolaylaştıracak kabartma (breyl) harfleri sosyal hayatlarına katma, engelli ebeveynlerine çocuklarının durumuna yönelik destek çalışmalarını yürüttüm.

Şu anda toplumun engelli insanlara bakış açısında farkındalık kazandırma amaçlı MUCİZE Yaşamlar Derneği'ni kurma ve oluşum yaratma çalışmalarını yapmaktayım. Astroterapi ile birçok kişiyi şifalandırma ve farkındalık kazandırma, taciz gören çocuk ve kadınlara yönelik gelen desteklerle merkezimde sosyal projeler yürütme gibi konularda yoğunlaşmış durumdayım.

“Ah Zavallı Erkekler” kitabı ne anlatıyor?

Kendimden başlayarak, ailemi, çevremdeki insanları, sonra alanıma giren insanları, danışanlarımı, ilişkimi, başkalarının hikayelerini dinledim. Binlerce yaşanmışlığın, gerçeklerin, hayallerin arasına girdim. Her insan bir hikayeydi ve her hikayede problemin kaynağı aynı idi. İlk her danışmanlığımda saatlerce bireysel olarak tek tek anlatmaya çalıştım, sonra seminerler düzenleyip daha fazla kişiye anlatmam gerektiğini düşündüm. Fakat gene yetersiz kaldığım kanısına vararak daha fazla insan anlamalı dedim.

Günümüzde kurulamayan iletişimin, yürümeyen ilişkilerin, biten ilişkilerin, biten evliliklerin, erkekleşmiş kadınların, kadınlaşmış erkeklerin, yanlış giden aile ilişkilerinin kaynağı ne yazık ki anne babalar.

Kötü temelli bir bina gibi temel problemler diğer problemleri doğurarak çoğalıyor. Kimse bunu isteyerek, tercih ederek yapmıyor ama bilinçsiz olmak ne yazık ki bu durumlara gebe bırakıyor.

“Erkekler” ilk başta çok şanslı ve evrenin tüm nimetlerinden yararlanıyor gibi gözükse de detaylara indikçe geri dönüşü olmayan yollara hapsolup hiç fark etmeden “zavallı” oluyorlar.  

Kitabınızı sevgide sınır tanımayan annelere ithaf ediyorsunuz. Neden?

Kitabı annelere ithaf etme nedenim asıl hayat hikayelerimizin anne karnında başlamasına dayanıyor. Aile ile deneyimlenecek geçmiş, anne daha size hamile kalmadan önce başlar. En baştaki biyolojik formunuzda henüz döllenmemiş bir yumurta iken anneniz ve anneanneniz ile hücresel bir çevre paylaşılır. Yani kısacası anneanne annenize 5 aylık hamileyken, sizi geliştiren öncü yumurta hücreleri zaten annenizin yumurtalıklarında mevcuttur. Hayatta bazı unvanları kazanabilmek için deneyim ve zaman gerekir. Oysa anne unvanı için tek ihtiyaç bu içgüdülere sahip olmaktır. Bir kadının doğuştan sahip olduğu Annelik içgüdüsü yoğun sevgi ile kaplıdır. Bu iki güç birleştiği zaman kontrol sevgiye geçer. En büyük tehlike gizli ve sinsi olandır. Kontrolün sevgi adı altında anneye geçtiği bu yolculukta sınır farkında olunamayan sınırsızlıktır.

Bilinçaltı size göre nedir? Ne zaman tehlikeli hale gelebilir? Bunu önlemek için neler yapılabilir? 

Beynin yüzde 5’lik kısmı bilinçli düşünüp karar verdiğimiz alan, yüzde 95’lik kısmı ise bilinçaltının yönettiği alandır. Bilinçli şekilde açığa çıkartılmayan her şey insanı her koşulda bilinçsiz süreçlere sürükler. Bilinçaltı atalarımızdan gelen hikayeler, hatırlanabilir hatıralar ya da hatırlanamayan travmalar ile doludur. Bir nevi çöplük gibi… Bilinçaltının yönettiği kişiler hastalıklı ve aynı zamanda sorunlu kişilerdir.

Annelerin erkek çocuklarına yaptıkları yanlış yaklaşımlar nelerdir?

Annelerin erkek çocuklarına yaptıkları yanlış yaklaşımlardan bazılarını şöyle sıralayabilirim:

Çocukla arkadaş olmak, (anne-baba çocuğa arkadaş olmamalı)

Çocuğun kendine güvenini zedelemek,

Dikkat çekici ve güzel kadınlara karşı korkutmak,

Fazla sevgi, koruma ve şefkat göstermek, fazla anaç olmak ve hayatını kolaylaştırıp şımartmak,

Bencil olmak,

Çocuğunu yoğun takibe alıp ona güven duymamak,

Sadece ev ve aile dünyasını kurup onun dışında bir amacı oluşturmamak,

Mala, paraya, takıya, gayrimenkule fazlasıyla önem vermek.  

Kitabınızda anlattığınız erkek hikayelerinin hepsi de birbirinden ilginçti. Benim ve birçok kız arkadaşımın en çok etkilendiği hikaye ise hayatta “ya hep ya hiç” ilkesini benimseyen “Deniz” karakterinin oldu. Sizin en derinden etkilendiğiniz karakter hangisidir? Neden?

Deniz benim kitaba ismini vermemdeki en büyük ilham kaynağımdı. Fakat favorim Ömer’dir. Çünkü o diğer karakterler gibi hayatın içinde güçsüz kalıp onu mutlu kılan tuzaklara takılmayı değil, kurtulmayı amaç edinmeye başlamış bir karakter. Diğerleri hala neyin içinde olduklarının farkında bile değiller.

Zavallı Erkekler ile beraber güzel bir geleceğe yürüyebilmenin yolu nedir?

Biz bir başkasını asla değiştirme gücüne sahip değiliz. Ama onları anlayabiliriz. Hayatımızda karşılaşılan, beraber yürünen veya hiç anlaşamadığımız kişilerle muhakkak bir bağımız vardır. Her gelenin bir mesajı her gitmek zorunda kalanın hikayesini anlamak gerekir. Eğer sevgili veya bir eş olarak ilişkide bir şeyler yolunda gitmiyorsa sorumluluklar ve uygulananlarda bir terslik varsa evin güçlüsü ve en yorulanı aynı zamanda anlaşılmayan olanı bizsek, hayatımızdaki kişi ‘O zavallı erkek’ demektir.

Genelde kendimizden hangi durumlardan kaçmak istiyorsak o konuda sorunlu kişileri hayatımıza çeker ve onu düzeltmeye çalışırız. Bir nevi yanlış insanla, doğru ilişki kurma çabası. Yapılması gereken ilk olarak kendi özümüzü anlama ve dönüştürme cesaretini göstermektir.  Bir nevi kendinle barışmak ve kabul etmektir. İşte o zaman hayat ders veren birliktelikleri değil, ödül olan ilişkileri getirmeye başlar.

Ceres yayınlarından çıkan bu ilk kitabınızla büyük ilgi gördünüz. Sırada başka kitaplar var mı? Konuları hakkında biraz da olsa ipucu alabilir miyiz?

Ben bir yazar olmayı değil, daha çok insanlara derdimi anlatmayı amaç edindim. Yani dertlerim çözüm bulmadığı sürece sanırım yazacağım. Ve sıradaki belki de kadınlar ile ilgili olabilir. Kitabımın en başında dediğim gibi yaşam devam ettiği sürece hikayeler de devam edecek.

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Sunbera İletişim Kurucusu Ayşegül Sünbül ile Röportaj…
» İlkem Söylemez Topçuoğlu:" Güzelliğin sırrı mutlu ve huzurlu olmak"
» İzmir Aşığı Bir Kadın: Doktor Şeyda Atabay ile röportaj…
» Demet Özdemir: " Can ile oynadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum"
» Gastronomi elçisi olma izinde bir serüven
» Gizemli masal prensesi
» Karadeniz ile Mardin arasında köprü kuran iş kadını Özden Ünal Damar ile röportaj…
» Su Kutlu “Hayatımda ilk defa kalbim atıyor”
» Aşkın çiçek açmış hali
» Dila Tarkan “İlk günden beri evleneceğim kişinin Yahya olacağını çok iyi biliyordum”
» Bianca Somer Türkmen: “Markalar pazarlama bütçelerini instagram reklamlarına ayırıyor”
» Ressam Nazan Pamuk ile Röportaj…
» Hazal Filiz Küçükköse:" Bazen seksi bazen de yaramaz bir çocuğum"
» Babasının Kızı: Gül Ergi...
» Profesyonel Yaşam Meleği: Dr. Ebru Nurluoğlu
» Nur Fettahoğlu :" Kadın olarak güçlü kalmak zorundayız"
» Diyetisyen Burcu Dilek Demir ile sağlıklı beslenme üzerine röportaj…
» Ekranın güzel yüzü
» İçimizden Biri “Deliha”nın Hikayesi
» Tutkulu aşık bir dünya güzeli
» Mutlu çocuğun sırrı
» Sağlığınız için hep yanınızda
» Türk Modasının Uluslararası temsilcileri
» Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi
» Ünlü Oyuncu Betül Arım’ın en büyük hayali: “Sevgi ve Sanat Çiftliği” kurmak