H&M Vakfı, 500 kadın liderden oluşan ‘’Foundation 500” listesini açıkladı

20 Haziran 2017 Salı 14:00
12
14
16
18

En zorlu şartlarda şirketlerini başarıya taşıyan 500 sıradışı lider. Hayır, Silikon Vadisi’nden bahsetmiyoruz. Gelişmekte olan pazarlardan 500 kadın liderin yer verildiği Foundation 500 listesiyle H&M Vakfı ve uluslararası yardım kuruluşu CARE iş dünyasının liderlerini yeniden tanımlamak ve kalıpları yıkmak istiyor. Neden? Çünkü kadınların iş dünyasında güçlendirilmesi yoksulluğa karşı mücadelede çok önemli bir adım ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden bir tanesi olan Kadınların Güçlendirilmesi ve Cinsiyet Eşitliği’ne ulaşmak için temel rol oynuyor.

www.foundation500.com adresinde yayınlanan liste, Fortune dergisi tarafından yayınlanan ünlü Fortune 500 listesine gönderme yapıyor. Ancak erkek odaklı Fortune 500’e karşılık Foundation 500, sadece kadınlardan oluşuyor. Gelişmekte olan ülkelerden kadın iş liderleri, iş dünyası dergilerinde erkek liderlerden aşina olduğumuz güçlü pozları veriyor. H&M Vakfı ve CARE’in mesajı kadınları güçlendirmenin yoksulluk döngüsünü kırmak ve ekonomik gelişme yaratmak için en etkili yollardan biri olduğu yönünde. Nüfusun çok önemli bir kısmı tüm potansiyelini gerçekleştiremediğinde tüm ekonomik sistem kaybediyor.

“Çağımızın kahramanı girişimci. Önümüzdeki yıllarda yaklaşık 1 milyar kadın iş gücüne katılacak. Bunların çoğunluğu girişimcilik yoluyla iş gücüne dahil olacak. Ama örneğini görmediğiniz bir şey olamazsınız. Kadınları çok nadiren iş dergilerinin kapaklarında görüyoruz. En son bir kadının Fortune dergisinin kapağında yer aldığı yıl, Ekim 2014. Foundation 500 ile bir liderin nasıl görüneceğini yeniden tanımlamak istedik.’’ diyor H&M Vakfı Genel Müdürü Diana Amini.

Foundation 500 listesi, Fildişi Sahili’ndeki ilk otobüs şirketinin sahibi, Endonezya’da yükselen bir şirketin CEO’su, Peru’daki tarım örgütünün başkanı gibi isimlerden oluşuyor. Kamuoyu ve medya www.foundation500.com adresindeki hikayeleri, görselleri ve sahne arkası materyalleri paylaşmaya davet ediliyor.

”Sıfır imtiyazla doğan, Foundation 500’de yer alan bu kadınlar, en çetin girişim koşullarında kendi servetlerini yarattılar. Ama çoğu zaman hikayeleri anlatılmıyor. Ben, Güney Sudan’da büyürken iş dergilerinin kapağında böyle kadınlar görmek isterdim.’’ diyor İngiliz/Sudanlı süpermodel, girişimci ve H&M Vakfı Elçisi Alek Wek.

Foundation 500, H&M Vakfı ve CARE ortaklığında 2014 yılında gerçekleştirilen Kadınları Girişim Yaratılması ile Güçlendirme programından elde edilen öğrenimlerle yaratıldı. Foundation 500’de yer alan kadınlar bu programda yer almışlardı. Program ilk etabında Burundi, Fildişi Sahili, Guatemala, Endonezya, Ürdün, Nepal, Peru, Filipinler, Sierra Leone, Sri Lanka, Yemen ve Zambiya’da 100.000’den fazla kadına ulaştı. Burundi’de programda yer alan kadınların gelirleri ortalamada % 202,8, en düşükte % 104, en yüksek olarak da % 401 artış gösterdi. Başarısından sonra program üç yıllık daha uzatıldı.

2014-2020 yılları arasında H&M Vakfı gelişmekte olan pazarlardan kadın girişimcilere işlerini başlatmak ve büyütmek için 120 milyon İsveç kronu (14 milyon dolar / 12 milyon euro) fon ayırdı. Eğer Birleşmiş Milletler’in koymuş olduğu sürdürülebilirlik hedeflerinden olan Kadın Güçlendirilmesi ve Cinsiyet Eşitliği’ne ulaşmak istiyorsak şimdi harekete geçme zamanıdır.’’ diyor H&M Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve H&M CEO’su Karl Johan Persson.

SOSYAL MEDYA

Facebook: facebook.com/hmfoundation, Instagram: Instagram.com/hmfoundation

Hashtags: #Foundation500, #HMFoundation

Foundation 500 kar amacı gütmeyen H&M Vakfı ve insani yardım kuruluşu CARE tarafından gerçekleştirilen bir inisiyatiftir. Kadınların Güçlendirilmesi Global Programı’na katılım gösteren kadınların portrelerini ve hikayelerini içeren Foundation 500, 11 ülkeden 500 kadın girişimciyi kapsamaktadır. Kadınların güçlendirilmesi toplumlardaki yoksulluğu azaltmak ve ekonomik gelişme yaratmak için en etkin yollardandır. H&M Vakfı, Stefan Persson ailesi tarafından finanse edilmektedir. H&M’in kurucu ve sahipleri olan aile 2013 yılından bugüne 1.3 milyar İsveç kronu (177 milyon dolar / 144 milyon euro) global bir skalada pozitif değişim yaratıyor. Daha fazla bilgi için: www.foundation500.com vehttp://hmfoundation.com.

 • 2016’da Cinsiyet Eşitliği ve Kadın ve Kızları Güçlendirme başlı başına 2030 Sürdürülebilir Kalkınma ajandasında yer aldı.
 •  
 • Kadınların ekonomik güçlenmesi bağımlılıklarını azaltmakla birlikte mensubu oldukları toplumu da kalkındırıyor.
 •  
 • Foundation 500’de yer alan portreler New York merkezli ödüllü fotoğrafçı ve sinemacı Malin Fezehai tarafından çekildi. Fezehai, 2015 Dünya Basın Fotoğrafı ödülü, Wallis Annenberg ödülü, ve PDN ‘’30 takip edilmesi gereken olan fotoğrafçı’’ ödülü sahibi.
 •  
 • Listedeki 500 kadın global programa katılan 100,000 kadını temsil ediyor. Bazıları işlerini yeni kurarken bazıları uzun yıllardır CEO ve yönetici olarak işlerini başarıyla yönetiyorlar. Kıdeme yönelik bir sınıflandırma yok, tüm kadınlar, erkek egemen zorlu girişimcilik ortamlarında sıradışı işler başarıyorlar.
 •  
 • Kadın Girişimcilere Dair Global Rapor www.foundation500.com/press adresinden indirilebilir.
 •  
 • Rapor, CARE tarafından H&M Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirildi ve kadınların tüm potansiyellerini ortaya koyabilmeleri için bir rehber niteliği taşıyor.
 • Yüksek çözünürlüklü fotoğrafları indirmek için: www.foundation500.com/press
 •  
 • Video editörleri için B-roll, portreler ve sahne arkası materyallerini indirmek için: https://drive.google.com/open?id=0BzOGvyU1dUIxOGhXWXl1bVBYT0E
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» TÜSİAD “İletişim ve Medya İlişkileri Yönetiminde Mesleki İlkeler”i imzaladı
» TurkishWIN, Genç Kadın Kariyer Günü iş dünyası ve gençleri bir araya getiriyor
» Çalışan Anneler rahat bir nefes alacak
» Kadın esnaf sayısında 10 bin artış
» Kadın Girişimciler, Kazakistan ile işbirliği yapacak
» BinYaprak’ta bu hafta
» Kırşehir Kadın Girişimciler Türkiye Kazakistan Kadın girişimciler formunda
» Küresel iş koalisyonu 4. Başkanlar toplantısı Washington D.C’de gerçekleşti
» BinYaprak, Bilim ve Teknolojinin yeni inci’lerini arıyor
» TÜSİAD bu gençlikte iş var! 2018 eğitim kampı sona erdi
» BinYaprak’ta bu hafta
» Denizli’de 35 kadına 75 bin TL’lik destek
» BinYaprak’ta bu hafta
» Gaziantep’te Kadın Girişimci Destek Merkezi kurulacak
» TÜSİAD ve İstanbul’da Diplomatik Görev Yapan Konsoloslar Türkiye Ekonomisi ve Küresel eğilimleri değerlendirdi
» Odunpazarı’nda kadınlar kooperatif kurdu
» Türkiye ekonomisinin 2018 görünümü Koç Üniversitesi TÜSİAD Ekonomik Araştırmalar Forumu’nda masaya yatırıldı
» Odaklanmayı artıran program: "Farkındalık şimdi"
» Koç üniversitesi TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu "2018 Yılında Türkiye Ekonomisi" Konusunu ele alacak
» “Yeni Ekonomide İnovasyon Süreci”
» ‘Kız Kardeşim’ eğitimlerine katılan Mersinli kadınlar sertifikalarını aldı
» Türkiye’nin en genç girişimcileri üretmeye başlıyor
» Liyakat konuşuyor
» Alev Akkoyunlu, Bitdefender Türkiye yönetim kadrosunda
» Buikad 10.yıl hedef ve projelerini paylaştı