YAZARLAR Hayriye Gönen
12
14
16
18
18/05/2017 16:15
Kriz anında yapılan girişimler başarılı olurlar

KADINLAR YAŞAMDAKİ  ZORLUKLARLA

YILMADAN MÜCADELE EDERLER

VE HER KOŞULDA BAŞARIRLAR …

Girişim üzerine olan gazete dergi gibi yayınlarda,  katıldığımız seminerlerde  ya da televizyon kanallarında  izlediğimiz girişim programlarında   girişimcilerin büyük çoğunluğunun hikayesinin genellikle bir kriz dönemi ortaya çıktığını fark ediyoruz.

Girişimcilerde bulunan ortak özelliklere göz attığımızda:İş hayallerinin olması,yaşam sorunlara  rağmen hayallerinden taviz vermemelerini, risk almaktan korkmamalarını, yaratıcı olmalarını, detaylara önem vermelerini  ve hırslı olmalarını fark ediyoruz.

Ve her bir girişim öyküsünün başlangıç zamanı olarak yaşamlarında kriz anı olduğu gerçeği ile karşılaşmaktayız. Ben bu kriz anları konusunda bir mini pencere açmak için siz değerli Girişimcilerle bugün Girişimci adaylarımıza çok yararı olacağına inandığım krizlerin başarıyı getirdiği gerçeği ile ilgili birkaç gerçek öyküyü paylaşmak istiyorum. Satılık ev ararken emlakçıların ilanlarının harici sokak aralarına girerek kendi ev sahibinden olan ilanları keşfetmeyi denerken  telefonumun şarjının bitmek üzere olduğunu fark ettim ve kapısı açık ev ile atölye arası bir açık kapı girişinden başımı uzattığımda çok sevimli telaşlı bir şeyler yetiştirmeye çalışan  güzel bir genç bayan gülümsedi buyurun dediğinde şarj sorunumu ilettim. Buyrun içeriye dedi ve telefonumu şarja taktı. Şaşkındım bir anda kendimi bir pasta imalatında bulmuştum. Bana ev sahipliği yapan güzel bayanın eşinden alkol problemi yüzünden ayrıldığını ve aynı şekilde kendisi gibi ekonomik ve manevi sorunlarla boğuşan diğer 2 arkadaşı ile birlikte bu işe atıldıklarını anlattı. Şu an bu mini atölye de çevre cafeler için pasta, meyveli kap, çeşitli tatlılar imal ettiklerini anlattı ve şarjı beklerken bana harika bir Cheesecake ikram etti. Ardından diğer 2 arkadaşı atölyeye geldiler onlarla da tanışma şansı buldum. Onlarında öyküleri hemen hemen aynı idi. Eşlerinden boşanmış ve çocuklarına bakmak zorunda oldukları  için ofiste çalışma şansları olmayan bu 3 genç bayan ekonomik sıkıntıları göğüslemeyi başarmış hayatta yaşadıkları krizi başarıya çevirmiş harika birer girişimci olmuşlar.

Sırada ki diğer öyküm ise sıra dışı çok mütevazi eğitime düşkün ve hanım hanımcık bu genç kızımız bankacıydı ama maalesef aldığı maaş ile ev kirasını ödemek ve yaşam standardını koruma konusunda çok sıkıntılar yaşıyordu ve hep benimle dertleşiyordu. Bu ekonomik sıkıntılar onun bir anda hayallerine yönelmesine sebep oldu. Şu an kendi giyim markasını yarattı. Büyük AVM’lerde kendi mağazaları var ve hayal ettiği şıklıkta giyinebiliyor ve çok zarif olan giyimine kendi imzasını atabiliyor.

Bir diğer öyküm ise Almanya da yaşayan ve ülkesine dönmeyi tercih eden bir Türk kızımız. Bu güzel kızımızda babasının ekonomik sıkıntılar içinde olan firmasında bir yandan babasına işlerinde destek olmaya çabalarken bir yandan da makyaj üzerine Almanya da almış olduğu  eğitimi ile ilgili kariyer hayallerine odaklanmaya çalışıyordu ve bir anda kararını verdi ve makyaj üzerine harika bir marka yarattı. Şu an genç kızların makyaj için vaz geçilmez adresi olan bir Stüdyo su var. Stüdyosunu gururla ziyaret ettim.  Bu hanım kızımız hem babasının firmasının finansal sıkıntılarını yenmesini sağlamış  hem de kendi kariyer  hayallerini gerçekleştirmeyi başarmıştı. Hayatında  ekonomik krizi yaşadığı karamsar olması gereken bir süreçte krizi yönetmeyi bilmiş ve hayallerinden taviz vermeyerek  başarıyı yakalayabilmişti. 

Sizlerle paylaştığım bu üç mini gerçek öykümün siz girişimci bayan adaylarımızı cesaretlendireceğine inanıyorum. Sıradaki gerçekleşen öykü neden sizlerin ki olmasın  ? 

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :