YAZARLAR Hayriye Gönen
12
14
16
18
05/10/2017 19:19
Kadın Girişimcilerimize 10 faydalı tüyo

Yeni yazımda Bayan Girişimcilerimizin başarılı olması için onları motive edecek tüyolar  oluşturmaya karar verdim. Tüyo çalışmamın bana da faydası oldu zira bayan girişimci olma hayallerimi  şu sıralar risk alma kapasitem olmadığı için kısa bir süreliğine  askıya almış olsam da girişimci ruhumu ayakta tutmayı başardığımı fark ettim.

“Girişimci olarak yola çıktığımda kendime nasıl ilham verirdim ? “ diye kendime soru sorduğumda 10 tane  tüyo oluşturdum :

1-Bilmediğin bir yola girdiğinde ne yaparsan aynısını yap.

Girişim bir maceralı yolculuk gibidir.  Bilmediğimiz bir yola saparız … gideriz gideriz … taki  aracımızın benzin deposundaki doluluğu gösteren  ibre nin  sinyal vermeye başlayacağı  ana dek … sonra ne yaparız ? İşte girişimcilikte de aynı şekilde  maceralı bir yolculuğa başlamak ve devam etmek gibi …

2-Çok zorlandığında  toz pembe hayallerini devreye sok !

Hayatta zor anlarımıza katlanmak  için hepimizin bir formülü muhakkak vardır.  Benim formülüm hep çok zor anlarımda  pembe  hayal haritamı devreye sokmak  oluyor … Hayallerimi canlandırdığımda kaçırdığım ayrıntıları yakalayabiliyor hatalarımı görebiliyor ve göz yaşlarımı silebiliyorum. Girişimci bayan arkadaşlarıma da çok zorlandıklarında bu formülümü kullanmalarını öneririm.

3-Unutma uzun tünellerin sonunda muhakkak  ışık vardır!

Çok sevdiğim bir özlü söz “ Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte ışığı ve de gelecek treni görür.  “ J.Harris  in  bu sözü girişimciler için kaygı giderici .

4-Pes etmeden yola devam etmelisin  !

Asla vaz geçme sözünü hemen hemen tüm başarılı girişimcilerden duymuşuzdur.  Girişimlerimize başlarken duvarımızda asılı olmalı  “Asla Pes Etmek Yok !  “

5-Caydırıcı nasihatlere  kulaklarını  tıka !

Ömer Hayyam ın dizeleri “ Güneş yalnız da olsa etrafına ışık saçar ! “

Bizi caydrımak isteyenler ve  desteklemeyenler olacaktır … işte o zaman bu dizeleri hatırlamalı ve kulaklarımızı tıkamalıyız.

6-Zirve yolunda arada dur mola ver  ve erzak kontrolü yap !

Dağın zirvesine yamaçlarından  yola çıkarken yürüyüşümüz esnasında  tertemiz havaya alışkın olmadığımızdan  nefesimiz  kesildiğinde durup nasıl mola verirsek girişim yolculuğumuzda da arada dinlenmeyi ve zirve fotoğrafımıza  keyifle bakmalıyız. Dağın zirvesine tırmanma yolculuğumuzda suyumuzun ve  yiyeceğimizin kontrolünü  nasıl yapıyor ve kullanımına özen gösteriyorsak girişimimizde de elimizdeki verilerimizin yeterlilik kontrolünü yapmalıyız.

7-Başardığında  yaşadıklarını  yaşatılanları destekçilerini  asla unutma !

Başardığında  maceranı hep tazele  anılar dağarcığında tazeliğini koru ve  seni en zor anlarında bırakmayanları  sana kişi ve kurum olarak destek olanları asla unutma !

8-Yol arkadaşlarını  sende iyi anıları çok olanlardan seç !

Hayata atılırken hep büyüklerimiz arkadaş seçiminin önemine vurgu yaparlar. Girişim maceramıza atılırken bu önemli hatırlatmayı unutmamalıyız. Girişimimizde başarılı olmamız için  hatalarımızı en aza indirmek için yol arkadaşlarımızı  çok iyi anılar biriktirdiğimiz kötü günlerimizde bizi terk etmeyen arkadaşlarımızdan seçmeliyiz.

9-Rolünü iyi oynamak istiyorsan asla seyirci koltuğunda oturma !

Girişimci olarak  hepimiz birer rol üstlenmiş oluyoruz. Ve  şayet girişimimizde çok başarılı olmak  istiyorsak  unutmayalım “ Usta sanatçılar asla seyirci gibi koltukta oturup beklemezler onlar hep sahnededirler ! “ …

10-Unutma kartallar zirvede yalnızdırlar !

Zirveye ulaştığımızda kartallar  gibi  zirvede yalnız olacağımızı asla unutmamalıyız.  Muhteşem bir manzara ve muhteşem bir yalnızlık bizi bekliyor

Umarım bu 10  tüyom girişim yolculuğunda tüm girişimci bayanlara ışık olacaktır.

Başarılı olmuş duayen girişimci bayan arkadaşlarımı tek tek aradım ve  onlardan girişimcilerin başarılı olmaları için tüyo rica ettim ve işte duayen bayan girişimcilermizin  paylaştığı 10  denenmiş başarılı olmuş tüyo :

1-      Sektörünü tanımak ,  pazarını çok iyi araştırmak ,   rakiplerini  ve ürününü çok iyi tanımak!

2-      Pes etmemek ve her şeye rağmen devam etmek !

3-      Kaliteden asla taviz vermemek  !

4-      Reklam ,  sponsorluk,   promasyon ve  sosyal  medya ağırlıklı tanıtım konusuna önem vermek!

5-      Ürününün artılarını öne çıkarmak!

6-       Sabırlı olmak

7-      İlk iki yıl kara geçmeden finansal duruma dayanıklı olmak

8-      Çok çalışmak

9-      Kaliteli ekip kurmak

10-   Fark yaratmak, kendine ve ürününe güvenmek

Bir bayan girişimci motivasyon  yazımın daha sonuna geldim. Yeni yazımda görüşmek üzere … Sonbahar mevsimi tabiat  anaya tohumlarımızı ektiğimiz bir aydır. İnşallah siz değerli girişimci adaylarımızda tabiatı canladıracak ektiğimiz  tohumlar gibi sektörlerimizi canlandıracak  girişimleriniz için kollarınızı  başarılı girişimleriniz  için sıvarsınız !

Başarılarla dolu bir ay olsun !

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :