YAZARLAR Hayriye Gönen
12
14
16
18
10/08/2017 20:32
Girişimlerimizde zorluklarla da karşılaşacağız !

Girişimcilik üzerine pes pembe bulutları geçen yazımda anlatmıştım bu kez de gri bulutlardan fırtınalardan bahsetmek ve girişim üzerine sıkça yaptığımız hatalarımızı hatırlatmak ve de  bire bir gözlemlediğim tanıdığım hatalı bir girişimcinin öyküsünü sizlerle paylaşmak istedim.

Hatalar zinciri başarısızlıkları getirmekte ve hayallerimizi yıkmakta onca emeğimizi boşa çıkarmakta ve maddi birikimlerimizi ve değerli zamanımızı boşa harcamamıza neden olmaktadır.

Özelikle biz kadın girişimciler olarak  ülkemizde sosyal yaşantımızdan kaynaklanan  sorunlar da yaşamaktayız. Daha ilk adımımızı atarken kadın başımıza  üstlendiğimiz kendimizden başka sorumluluk taşıdığımız ev, aile,  çocuk ve yaşlı aile bireylerimizin bakımını ve geçimlerini üstlendiğimiz görevlerimiz bulunmakta olduğundan cesaretimizi  ister istemez kırmaktayız ve maalesef geri adım atmaktayız. Ve ayrıca girişimimize başlama konusunda  aile bireylerimizden de  maalesef gereken desteği hiç bir zaman  bulamamaktayız.

Girişim için ilk adımımızı atarken bilmemiz gerekenler :

Bir girişimcide bulunması gereken özellikleri muhakkak taşımalıyız. Sağlıklı olmalıyız, enerjik olmalıyız, yüksek zeka sahibi olmalıyız, kavrama ve yaratıcılık yeteneğimiz muhakkak olmalı. Ayrıca girişimcilik ile ilgili kişisel olarak temel nitelikleri taşıyor muyuz ? emin olmalıyız.

Aşağıdaki soruları dürüstçe cevaplamamız girişime  başlayıp başlamamız  konusunda bizim en doğru kararı vermemize yardımcı olacaktır.

Organizasyon yeteneğimiz, tecrübemiz ve bilgimiz var mı?

Dışa dönük yani  girişken bir kişi miyiz?

Risk alabiliyor muyuz ?

Kararlı mıyız ?

Kendimize verdiğimiz sözleri  tutabiliyor muyuz ?

Vizyoner miyiz ?

Takım ruhu taşıyor muyuz ?

Liderlik özelliğini taşıyor muyuz ?

Kararlılığımız, başarıyı hedeflememiz,  hedeflerimize ve fırsatlara odaklanma yeteneğimiz, ilk adımı atabilme cesaretimiz ve sorumluluk almamız, problem çözme konusunda ustalığımız, stres ve olağanüstü durumlarla baş etme yeteğimiz, makul derecede risk alma yeteneğimiz,  doğruluk ve güvenilirliğimiz, başarısızlıklarımızdan ders alabilmemiz, ekip çalışmasına yatkınlığımız bize ilk adımımızı atma konusunda cesaret verecektir.

Kendi işimizi kurma gücüne  sahip kadın girişimciler olarak unutmayalım başarımızın ilk koşulu başarılı olması çok yüksek bir iş fikrimizin ve çok  güçlü bir hayalimizin  olmasıdır.

Biz Kadın Girişimcilerin erkeklerden daha çok şanslı olmalarını sağlayan özelliklerimiz olduğunu unutmayalım.

Biz Kadınlar, bir iş için erkeklerden daha fazla çaba gösteriyoruz ve daha dikkatliyiz.

Biz Kadınlar, çalışanlarımıza gerekli eğitimi daha iyi verebiliyoruz zira annelik görevimiz nedeniyle bu konuda deneyimimiz bulunmakta.

Biz Kadınlar yeni durumlara ve değişimlere daha rahat uyum sağlayabiliyoruz.

Biz Kadınların, yanımızda çalışanları iş konusunda başarıya odaklandırma ve başarılı olmaya teşvik etme yeteneklerimizin erkeklere oranla daha fazla olduğu aşikardır.

Biz Kadınlar yeni fikirlere daha açığız. Modaya olan düşkünlüğümüzden kaynaklanabilir.

Biz Kadınlar gözlem deneyip yanılma yeteneklerimizi  iş yaşamımızda başarılı bir biçimde kullanabiliyoruz.

Biz Kadınlar, özel hayatımızda olduğu gibi iş yaşamımızda  da kararlarımızı daha kolay vermekte ve kararlarımızdan asla geri adım atmamaktayız.

Kendimizi dürüstçe sorgulamalıyız :

Değerlerimiz ve prensiplerimiz – Güçlü yanlarımız – Genel davranışlarımızın yansımaları – İlgi alanlarımız ve hobilerimiz – Yeteneklerimiz ve becerilerimiz – Bu işi yapanların görüşlerini almalıyız – Aklımızdan geçen her iş fikrini listelemeliyiz – Sektörü tanımalıyız ve iş gelişimine ve de yeniliğe açık mı ? Değerlendirmeliyiz. Hedeflediğimiz kazanç düzeyini araştırmalıyız – Gelecekle ilgili hayallerimizi sorgulamalıyız.

Pazarımız  neresidir  ?  sorgulayıp araştırmalıyız

Mağaza, hal, manav, restoran, banka, ev, internet ortamı, sokak ? ? ?

Başarısızlığımızın nedenleri  neler olabilir ?

Rekabet edebilir bir farklılık yaratamamaktayız

Ürün/hizmet için uygun olmayan müşteri potansiyelimiz olabilir.

Yanlış satış yöntemi kullanmakta olabiliriz

Düşük kaliteli ürünümüz ya da hizmetimiz bulunmaktadır

Yönetimden kaynaklanan sorunlarımız bulunmaktadır

Yanlış fiyat politikası uygulamakta olabiliriz

Kişisel hatalarımız bulunmaktadır.

Pazarımızı bilinçli seçememişizdir.

İş planımızı iyi yapamamışızdır.

Bu konularda kendimizi denetlemeliyiz ve hatalarımız var ise derhal düzeltmeliyiz. Zira girişimimizi ilk yıl içinde ne kadar doğru yönetirsek ne kadar az hata yaparsak o kadar çok sektörde başarılı ve kalıcı olabiliriz.

Evet mini hata denetimi konusunda hatırlatmalarımdan sonra başarısız bir girişimci   tanıdığımın öyküsünü sizlerle paylaşmak istedim.

Başarılı ünlü  bir ahçı olarak ünlü bir restaurantta çalışırken eşinin ani sağlık ortaya çıkan sorunları nedeni ile kısıtlı bütçe ile karşılayamayacağı çok ağır sağlık masraflarını karşılamak amaçlı hayallerini gerçekleştirmek ve kendi işin kurmak üzere girişim  yolculuğu için kollarını sıvar ve ilk iş olarak senelerini verdiği çok sevdiği ve herkes tarafından sevildiği  işinden ayrılır.

Ve çevrede popüler olan mekanı kiralamaya karar verir birikimleri ile mekanı kiralar ve banka kredisi kullanarak ekipmanlarını sağlar.

Başlangıçta her şey harika giderken  şans faktörü devreye giriverir. Ani turizm sektöründe kriz başlar ve yerli ve yabancı turist konusunda zorlu bir süreç başlar ve sektörde yeni girişimci olarak bu zorlu süreçte aile desteği devreye girer. Hasta eşi hasta hasta  mutfakta ve  çocukları  ile  yakın akrabaları da hizmetli olarak  eleman desteğini ücretsiz sağlamasına yardımcı olurlar. Ama bu durum mekanın eski popüler kalitesini olumsuz etkilemektedir zira mekanın eski  müşterileri servis ve kalite konusunda profesyonel hizmetlilere alışmışlardır.

Bu olumsuzluğa dayanmak için mecburen fiyatlarını yukarı çeker ve sonuç olarak hüsrana uğrar zorlu sezonu zararla kapatır.

Girişimci tanıdığımı kutluyorum zira zararın neresinden dönülse kardır diyebildi. Atalarımızın özdeyişi olan “Attan inip eşeğe binmek” konusunda  gururunu yok ederek tekrar eski işine dönmek cesaretini de gösterdi. Ailesini yürekten kutluyorum evin geçimini üstlenen girişimci eşe ve babaya tüm desteği iyi gündeolduğu gibi kötü günde de  fedakarca  verdiler. Zorluklarda kenetlenip el ele verebildiler.

Şu an eski işinde  ve çok  mutlu zira eşinin sağlık sorunları bitti çocukları mezun oldular ve hayata atıldılar. Borçlarını ödeyip huzurlu istikrarlı bir hayata başladılar.

Bu tanıdığım kişi yaşadığı bu talihsiz  başarısız deneyiminden sonra yeni bir girişime başlayacak olsa  başarılı olacaktır. Girişim deneyimlidir ve risk faktörü konusunda gerçeklerle yüzleşmiştir.

Bu girişicinin hataları nelerdi ?  Girişiminde başarısızlığına  ne tür faktörler etki etmiştir ?

Plansız hareket etmiştir.

Kaynaklar yetersizken girişime kalkışmıştır.

Risklerini hesaba katmamamıştır.

Olağan dışı durumlara hazırlıksız yakalanmıştır.

Profesyonel kadro oluşturamamıştır.

Fiyatları piyasanın üzerinde tutmuştur.

Evet siz okuyucularımdan da bu konuda geri dönüş rica ediyorum. Siz olsaydınız nasıl davranırdınız ?

Evet bugün sizlere birazcık gerçeklerin canımızı acıtabileceğini hatırlatmak istedim.

Başarılı girişimlerimiz olması dileği ile hepimize şimdiden mus mutlu bir Cuma ve bol dinlenceli bir haftasonu diliyorum!

Nasıl’ı bilenin daima bir işi olur. Niçin’i bilen, daima kendi işinin patronu olur.” R. W. Emerson

Girişimci, soğuk ve profesyonel iş ortamlarında yaşayamayan tropik bir çiçeğe benzer. “ Deaver Brown

Girişimci basit anlamıyla engelleri ve fırsatları ayırt edip her ikisini de kendi avantajına çevirebilendir.” Victor Kiam

Başarılarla dolu  girişim öykülerimizde buluşmak dileği ile …

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :