YAZARLAR Hayriye Gönen
12
14
16
18
01/10/2018 09:31
Fark yaratan kadınlarımız gururumuz!

Sevgili okurlarım zaman nasılda hızla geçiyor bir yaz mevsiminin daha sonuna geldik sonbahar mevsimine yağmurlu ve serinleyen havalar ile başlarken Ekim ayı geldi çattı.

Sizlere bu ay ki yazım da yıllar öncesi kızlarımızın Amerika’da burslu okurken tanıma şansı yakaladığım başarılı bir iş kadını kariyerinde fark yaratmış sevgili Fehime Kaya’yı tanıtacağım.

Sevgili Fehime Kaya aynı firmada sebatla çalışmanın insanı başarıya taşıdığı gerçeğine çok güzel bir örnek.  İlk kariyer hayatına Ekonomi eğitimini tamamlar tamamlamaz yurt dışında Mlechino belediyesinde Finans departmanında başlamış.  Türkiye’ye gelince kariyer hayatını sıfırlamamış ve Maple Group Havacılık Turizm Dış Ticaret A.Ş.  firmasının Finans departmanında işe başlamış ve tam 22 yıldır bu şirkette başarı ile kariyerini sürdürmüş bir iş kadınımız. Bir artısı daha var yoğun iş hayatına rağmen 2 harika başarılı genç kız yetiştirmiş örnek bir annedir.  Fehime Kaya  3 yıl Finans departmanında çalıştıktan sonra terfi ederek  15 yıl finans müdürlüğünü yürüttü ve  son  4 yıldır da CEO olarak görevine  başarı ile devam etmekte.  Eskiden Maple Group şirketi  “Air Kargo” markası ile yabancı havayollarının Türkiye genel temsilcisi olarak havacılık ve turizm sektöründe faaliyetler gösteriyordu. Şu an ise Maple Group altında 5 Markaya sahip: Havacılık – «МAPLE AVIATION», Kültür Turizmi – «URAL WINGS TRAVEL», Sağlık Turizmi- «ALL MEDICAL», CIP – «PEARL CLASS CIP»ve Kargo –«AIR KARGO»olarak.  Şirketi temsilciliğini yaptığı ‘Ural havayolları’ tarafından Havayolunun Dünyadaki en iyi Temsilcisi Ödülünü almıştır.

Fehime Kaya çalıştığı sektör Havacılığın her ne kadar sorumluluk isteyen ve zor şartları olsa da aynı zamanda çok keyifli ve gurur verici bir sektör olduğunu ve  Türkiye’nin bütün havalimanlarında olmanın  onur verici olduğunu söylüyor .

Sevgili Fehime Kaya’ya  “ Kariyerinde başarıyı nasıl yakaladığını? “ sorduğumda aldığım cevap :

Şirket benim üçüncü çocuğum gibi, her zaman bir bebek gibi baktım, nereye gittiysem işimi de yanımda götürdüm ve götürmeye de devam ediyorum.  Başarılı olmanın tek yolunun dürüstlük ve çok çalışmak olduğuna inanıyorum, bununla birlikte çok çalışıp statü atlamak benim için tek başına bir başarı değildir. Gittiğim her yerde ilk önce kendimi, sonra bir Türk kadınını ve Türkiye’mi en iyi şekilde temsil etmeye dikkat ediyorum. Çok başarılı bulunmaktan ziyade en çok şunu duymayı severim «Настоящий Друг» (Gerçek Dost).

İş hayatına yeni atılan gençlerimize en çok verdiğim öğüt:

“Siz her zaman çalışın birileri sizi mutlaka fark edecektir.” olmuştur.

Sevgili Fehime Kaya’nın kariyerine yeni başlayan genç bayanlara tavsiyeleri ise şunlardır:

 • Etkili bir vizyon sahibi olmaları ve misyon oluşturmaları
 • Takım ruhuna sahip olmaları
 • Fark yaratmaları
 • B planlarının olması
 • Kendilerini geliştirmeleri
 • Empati kurmaları
 • Hata yapmaktan korkmamaları
 • Gündemi takip etmeleri
 • Hobi edinmeleri
 • Bol bol seyahat etmeleri ve farklı kültürler öğrenmeleri
 • Güne erken başlamaları

Başarının formülleri:

 • Başaracağına inanmak
 • Azimli olmak
 • İkna kabiliyetini geliştirmek
 • İş bitirici olmak çünkü iş bitirmek bir sanattır

Hiçbir başarı kolay elde edilmemiştir. No pain no gain. Acı yoksa kazanç da yok.

Şu an kendisine en heyecan veren şey uzun zamandır hayalini kurduğu doğduğu köye bir müze hazırlıklarına başlaması.

Siz değerli okurlarıma gururla tanıttığım sevgili Fehime Kaya’nın

Kariyerindeki başarılarından daha önemli bir başarısı da kendisinin de dediği gibi

“ Hayatta en büyük başarım ise başarılı çocuklarım. “

Evet kariyerine yeni başlayan tüm genç okurlarıma iş hayatında başarılar diliyorum önümüzdeki ay yine harika bir iş kadınımızın kariyer yolculuğunu gururla sizlerle paylaşacağım. Hepinize başarılar ve mutluluklar diliyorum.

Önümüzdeki ay tekrar sizlerle olmak dileği ile esen kalın!

My beloved readers, time is passing so quickly. We just finished another summer, and October is knocking the door with rainy and cold weather of fall.

In my article of this month, I will introduce you dear Fehime Kaya, a business woman who built herself an outstanding career and whom I had the opportunity to meet when our daughters were studying, on a scholarship, in the United States.

Dear Fehime Kaya is a very good example of the fact that working diligently in the same company will lead a person to success. She started her career in Finance Department of Mlechino Municipality as soon as she finished her studies in Economy. When she came to Turkey, she just did not reset her career, and started to work in Finance Department of  Maple Group Havacılık Turizm Dış Ticaret A.Ş. where she has so far had a brilliant and successful 22-year career. She has another achievement which is worth mentioning. She is an exemplary mother who managed to bring up 2 amazing and successful young ladies in spite of her intense business life. After working in the finance department for 3 years, Fehime Kaya was promoted to be finance manager which position she held for 15 years. And for the last 4 years, she has been successfully performing as a CEO. In the past, Maple Group was operating under the name of “Air Kargo” providing tourism and aviation services as general representative of foreign airlines in Turkey. Currently, Maple Group has 5 brands: Aviation – «МAPLE AVIATION», Cultural Tourism – «URAL WINGS TRAVEL», Healthcare Tourism- «ALL MEDICAL», CIP – «PEARL CLASS CIP» and Cargo – «AIR KARGO».  Her company was awarded the Best Representative in the World award by “Ural Airlines” which her company represents.

Fehime Kaya says that Aviation industry requires too much responsibility and has challenging conditions yet it is also a very pleasant and respected industry, and it is an honour to be in all airports in Turkey. 

When I asked dear Fehime Kaya “How you managed to have a successful career?”, she answered as follows:

- My company is like my third child. I have always cared for it like a baby. I took my business with me wherever I went, and I am still doing it. I believe that the only way that leads to success is being honest and working hard. However, working hard and earning a status alone cannot be considered as success. I pay utmost importance to first earn respect as a person, and then represent the Turkish women and my beloved country Turkey in the best way possible. Instead of being considered as a very successful person, I would rather hear people calling me «Настоящий Друг» “A True Friend”. 

-      My advice for young people who just start to build a career has always been:

 “You just do your best all the time, and somebody will certainly notice you.”

Dear Fehime Kaya’s advices for young ladies who just start their career are as follows:

-         Have an effective vision and determine a mission for yourself

-         Have team spirit

-         Create difference

-         Have a Plan B

-         Improve yourself

-         Show empathy

-         Don’t be afraid of making mistakes

-         Keeping up to date

-         Have hobbies

-         Travel a lot and learn different cultures

-         Start the day early

Formula for success:     

Believe in that you will be successful

-         Be determined

-         Improve your persuasive ability

-         Be practical because practicality is an art

Nobody has reached success easily. No pain no gain.

What she is currently excited about most is that she started to build a museum in the village where she born, a project which she has dreamt of for a long time.

On top of all career achievements, the most important achievement of dear Fehime Kaya, whom I am proud of introducing you, my beloved readers, is as she also says: “My biggest achievement in life is my successful children.”

Yes, I wish all the best to all my young readers who have just started their careers, and next month, I will proudly share with you business career of an amazing business women. I wish you happiness and success.

See you next month. Take care till then!

Дорогие читатели,

Как быстро летитвремя, и снова наступил конец лета. Осень началась с   дождливой и прохладной погоды, и вот внезапно наступил октябрь.

В этом месяце я познакомлю вас с уважаемой Фехиме Кая, которая построила успешную бизнес-карьеру, и шанс познакомиться с которой у меня появился много лет назад, когда наши дочери учились в Америке по стипендиальной программе.

Уважаемая Фехиме Кая – очень хороший пример того, когда упорная работа в одной компании приводит человека к успеху.После завершения учебы на отделении экономики, еекарьера началась в финансовом отделе муниципалитета Млечино за рубежом. После возвращения в Турцию ее карьера не закончилась, она начала работать в финансовом отделекомпании «Мэпл Груп Хаваджылык  Туризм Дыш Тиджарет А.Ш.» и продолжила свою карьеру с успехом в этой компании в течение 22 лет.Несмотря на свою насыщенную деловую жизнь, она также является образцовой матерью, воспитавшей двух замечательных успешных девушек. После 3-х лет работы в финансовом отделеФехиме Кая была повышена в должности и еще 15 лет проработала финансовым директором, а последние 4 года с успехом продолжает свою работу в качестве главного исполнительного директора.

Ранее компания «Мэпл Груп» вела своюдеятельность в авиационной и туристической отрасли в качестве генерального представителя иностранных авиакомпаний подмаркой«Эйр Карго» вТурции.В настоящее время существует 5 брендов «Мэпл Груп»: в авиации–«Мэпл Эвиэйшн», вкультурномтуризме–«Урал Вингс Трэвл», в медицинскомтуризме–«Ол Медикал», в СИП – «Пёрл Класс Сип» и в перевозках – «Эйр Карго». Являясь представителем «Уральских авиалиний», получил награду извание лучшего представителя авиакомпании в мире.

По мнению Фехиме Кая, сектор, в котором она работает, хотя и требует ответственности и включает в себя сложные условия авиации, в то же время является сектором, который доставляет удовольствие и придает гордость, а также честь  быть во всех аэропортах Турции .

Когда я спросил у уважаемой Фехиме Кая «Как она добилась успеха в своей карьере?», ответ, который я получил был таков:

- Компания для меня, как мой третий ребенок, я всегда относилась к ней как к своему малышу, куда бы я не пошла, брала работу с собой, и продолжаю брать ее с собой до сих пор.  Я считаю, что единственный способ добиться успеха – это  честность и упорный труд, но при этом работать много и добиться определенного статуса – для меня это не успех сам по себе. Куда бы я ни пошла, сначала я обращаю внимание на то, чтобы представлять себя, а затем турецкую женщину и Турцию. Больше, чем быть признанной успешной, мне нравится слышать: она – «настоящий друг».

- Совет, который я даю чаще всего молодым людям, которые в начале своей карьеры: «Работайте всегда, кто-то обязательно заметит вас».

А среди советов, которые Фехиме Кая дает молодым женщинам, начинающим свою карьеру, это:

  - Иметь эффективное видение и создавать свою миссию

- Иметь командный дух

- Создавать какое-либо отличие

- Иметь план Б

- Развивать себя

- Развивать эмпатию

- Не бояться совершать ошибки

- Следить за повесткой дня

- Иметь хобби

- Много путешествоватьи изучатьразличныекультуры

- Начинать свой день рано

Формулы успеха:

- Верить в свой успех

- Быть решительной

- Улучшить свою способность убеждения

- Заканчивать свою работу, потому что заканчивать работу – это искусство.

Никакой успех не достигается легко. No pain no gain. Нет боли – нет  выигрыша.

Самым волнующим для нее сейчас является подготовка музея, о котором она давно мечтала, в деревне, где она родилась.

Как сказала уважаемая Фехиме Кая, которая с гордостью была представлена мной моим читателям, более важным успехом, чем ее успех в карьере: «Мой самый большой успех в жизни – мои успешные дети».

Да, я желаю всем моим молодым читателям успеха в карьере, а в следующем месяце я вновь с гордостью поделюсь с вами путешествием по карьере одной из наших замечательных женщин. Желаю всем вам успехов и счастья.

С пожеланием встретиться вновь в следующем м

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :