YAZARLAR Hayriye Gönen
12
14
16
18
20/06/2017 21:37
Adım adım girişimcilik

Bugün Aşiyan Müzesinde ünlü şairimiz Tevfik Fikret’in evini gezerken farklı bir Tevfik  Fikret başarılı bir eğitmen,  dergi yöneticisi  ve yenilikçi bir grubu  aydınları bir araya getirmiş ve dergi yayınlanışına önderlik etmiş lider kişiliği ile tanışmıştım ve  kendisine bir kez daha hayran kalmıştım. Ünlü şairimiz Tevfik Fikret in zorluklarla dolu yaşamında kişisel başarıları ile sonraki nesillere örnek bir kişi olmayı başarması üzerine muhteşem Aşiyan manzarası karşısında oturup düşündüğümde aslında girişimciliği sadece bilimsel teknolojik ve iş dünyasına has olarak düşünmenin haksızlık olduğunu anladım. Tevfik Fikret yayın hayatında sanat dergisi yayınlanmasına öncülük ederek başarılı bir girişimciliğe de imza atmıştır.

Girişimciliği adeta masaya yatırdım inceden inceye farklı boyutta farklı bakış açısı ile yaklaştığımda  girişimciliğin ilk adımının yatırım yapmak olduğunu artık rahatlıkla söyleyebilirim. Girişimcilik, iş yaşantımız boyunca kariyer hayatımızın bir parçasıdır bir yerde iş yaşamındaki bizler kişi olarak kariyerlerimize yatırım yapıyoruz. Para öğesi yerine profesyonelliğimizi geliştirmek üzerine bir yatırım gerçekleştirmiş oluyoruz.

Girişimcilerin en önemli ortak özelliklerinden birinin de cesaretli oluşları ve inatçı kişilikleridir. Başarılı serüvenlerini risk alma karşısında cesaretli oluşlarına borçludurlar. Başarılı insanlar büyük hayalleri olan ve o hayallerin peşinden yılmaksızın koşturan ve başarı serüvenlerinde uğradıkları yenilgiler karşısında asla vazgeçmeyi düşünmeyen cesur kişilerdir.

Çok ilginç bir şey daha girişimcilerin kriz anlarında ortaya çıktıkları gerçeği.Yaşamlarında en zor şartları yaşarken girişimlerini gerçekleştirebiliyorlar. Amerikalı ilk kadın girişimci olarak hayranlık duyduğum Sarah Breedlove  kriz anında zorlu bir hayat sürerken  “CJ Walker” marka adı ile ünlü bir kadın milyarder olmayı başarmıştır.

Girişimcilerin diğer bir ortak özelliği ise liderlik yeteneğine sahip olmalarıdır.

Evet genç girişimcilere girişimcilik hayallerine adım adım yaklaşırken umarım bu yazım cesaret, risk alma ve asla vaz geçmemeleri konusunda  yardımcı olmuştur. Unutmayalım “ Her gün hayallerimize bir adım  daha yaklaşıyoruz  ! “ tüm girişimcilerin girişim hayallerinin gerçekleşmesi dileği ile haftaya yeni yazımda görüşmek üzere.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :