Hayallerini yaşamak isteyen bir kadın: Artist Pakize

07 Aralık 2017 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Günlük hayatta her an karşılaşılabilecek, bazen görmezden gelinen bazen de fazla ilgi gören bir kadının trajikomik hikayesini anlatan ‘Artist Pakize’ tiyatroyu Türk Sineması ile buluşturuyor. Asuman Çakır’ın yazıp yönettiği ve başrolünü üstlendiği Artist Pakize, 3 Ocak Çarşamba günü Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde, 4 Şubat Pazar günü Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluşacak.

Yaşam içerisinde karşılaştığımız; sistemin dayattığı haksızlıklar, güzellik algısı, cinsler arası ayrımcılık, iktidar hayranlığı gibi konulara değinen oyun, “gerçek” hayalleri olan bir kadının hayallerini gerçekleştirme çabasını anlatıyor. Türk sinemasının dört yapraklı yonca olarak bilinen kadın figürleri üzerinden kadının toplumsal konumuna değinen Artist Pakize’nin karakterlerine Asuman Çakır, Gözde Akın, Özge Öztürk, Rabia Kaya, Sena Tuğçe Güner can veriyor.

Artist Pakize’nin yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu Asuman Çakır oyunun ortaya çıkış ve yapım sürecini şöyle anlattı:“On yıl önce yazdığım Artist Pakize, kadınların toplumda tiplerle kategorize edilmesi gerçeğinden ortaya çıktı. Durum böyle olunca önüme seçenekler dökülüverdi, mesele bu kadar çok seçeneğin arasında seçim yapabilmek ve bunu nasıl söyleyeceğime karar vermekti…

Yapım sürecinde ise bakanlıktan destek almak elimizi biraz güçlendirdi ve bizi motive etti. İlk olarak Temmuz’da oyuncu seçmeleriyle çalışmamıza başladık. Hem tiyatro oyunculuğu yapacak kalitede hem de uzun prova sürecini aşacak dirayette oyuncu bulmak çok zor oldu. Sonunda dört karakteri de dördüncü ayın sonunda bulabildim.”

Alternatif tiyatrolarla ilgili; “Bilindiği üzere alternatif tiyatrolar küçük salonlarda hayat bulabiliyor. Alternatif tiyatroda oyun sunan bir yönetmen olarak ilk kaygım; daha fazla seyirciye ulaşabilecek miyim?” şeklinde yorum yapan Çakır sözlerini şöyle tamamladı: “Her şeye rağmen oyunumuzu büyük sahnelere taşımayı düşünüyoruz. Bu cesareti de oyunumuzun seyirci tarafından sevildiğini görmekten alıyoruz.”

Artist Pakize, 3 Ocak Çarşamba günü Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde saat 20:30’da, 4 Şubat Pazar günü Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde saat 19:30’da sahnelenecek.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Engelsiz Yarışma ödülleri sahiplerini buldu
» Milyonfest izmir Şebnem Ferah ile başladı
» Bursa Müzeyyen’i ayakta alkışladı
» Cavalleria Rusticana ve Palyaçolar
» “Altın Elma”lar Frankfurt’ta sahiplerini buldu!
» Çakallarla Dans’a Yerli Üretim Logosu
» Soyut ve somut eserler bu sergide buluştu
» Gökçe Bahadır’ın sahne performansı damga vurdu
» KısaKes Ödülleri Sahiplerini buldu
» İş Sanat’ın Açılış Konserinde Parlayan Yıldızlar sahnede
» Tekfen Filar-Mini’den çocuklara özel festival gibi bir hafta sonu
» Usta sanatçı Yaman Tüzcet’e veda töreni
» Sıla Bursa’da sultanlar gibi
» Yıldız Tilbe Çarşamba gecelerine ambargo koydu
» Kenan Doğulu Türk Eğitim Vakfı için söyleyecek
» Deniz Uğur kaleminden oyun “Ve Öyle de Oldu”
» 21 Genç Sanatçının Eserleri İzmir’de buluşacak
» Babylon’da Bu Hafta Akbank Caz Festivali başlıyor
» Salon’da bu hafta alternatif sesler yükseliyor
» Suit provalara başladı
» “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük” Sergisi Londra’da
» Simge İstMarina Alışveriş Merkezi’nde hayranları ile buluştu
» Huysuz yine kapalı gişe
» Dünyada Karşılaşmış Gibi
» Erasmus öğrencilerinden engel tanımayan sergi