Hayallerini yaşamak isteyen bir kadın: Artist Pakize

07 Aralık 2017 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Günlük hayatta her an karşılaşılabilecek, bazen görmezden gelinen bazen de fazla ilgi gören bir kadının trajikomik hikayesini anlatan ‘Artist Pakize’ tiyatroyu Türk Sineması ile buluşturuyor. Asuman Çakır’ın yazıp yönettiği ve başrolünü üstlendiği Artist Pakize, 3 Ocak Çarşamba günü Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde, 4 Şubat Pazar günü Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluşacak.

Yaşam içerisinde karşılaştığımız; sistemin dayattığı haksızlıklar, güzellik algısı, cinsler arası ayrımcılık, iktidar hayranlığı gibi konulara değinen oyun, “gerçek” hayalleri olan bir kadının hayallerini gerçekleştirme çabasını anlatıyor. Türk sinemasının dört yapraklı yonca olarak bilinen kadın figürleri üzerinden kadının toplumsal konumuna değinen Artist Pakize’nin karakterlerine Asuman Çakır, Gözde Akın, Özge Öztürk, Rabia Kaya, Sena Tuğçe Güner can veriyor.

Artist Pakize’nin yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu Asuman Çakır oyunun ortaya çıkış ve yapım sürecini şöyle anlattı:“On yıl önce yazdığım Artist Pakize, kadınların toplumda tiplerle kategorize edilmesi gerçeğinden ortaya çıktı. Durum böyle olunca önüme seçenekler dökülüverdi, mesele bu kadar çok seçeneğin arasında seçim yapabilmek ve bunu nasıl söyleyeceğime karar vermekti…

Yapım sürecinde ise bakanlıktan destek almak elimizi biraz güçlendirdi ve bizi motive etti. İlk olarak Temmuz’da oyuncu seçmeleriyle çalışmamıza başladık. Hem tiyatro oyunculuğu yapacak kalitede hem de uzun prova sürecini aşacak dirayette oyuncu bulmak çok zor oldu. Sonunda dört karakteri de dördüncü ayın sonunda bulabildim.”

Alternatif tiyatrolarla ilgili; “Bilindiği üzere alternatif tiyatrolar küçük salonlarda hayat bulabiliyor. Alternatif tiyatroda oyun sunan bir yönetmen olarak ilk kaygım; daha fazla seyirciye ulaşabilecek miyim?” şeklinde yorum yapan Çakır sözlerini şöyle tamamladı: “Her şeye rağmen oyunumuzu büyük sahnelere taşımayı düşünüyoruz. Bu cesareti de oyunumuzun seyirci tarafından sevildiğini görmekten alıyoruz.”

Artist Pakize, 3 Ocak Çarşamba günü Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde saat 20:30’da, 4 Şubat Pazar günü Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde saat 19:30’da sahnelenecek.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Aysun-Ali Kocatepe’den Gündoğarken’li veda
» Aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika İş Sanat’ta
» Anadolu Ateşi Dans Topluluğu Büyük İstanbul gösterisi
» Trump Art Gallery’de çocuklar için “Resim Atölyesi”
» Dislokasyon Dans Gösterisi Akbank Sanat’ta
» Kayahan şarkıları ile İpek Açar Aila’da
» 15 Aralık Selen Beytekin, 16 Aralık Fatih Erkoç Konseri Zorlu’da...
» MOİ Sahne’de bu hafta
» A Corner in the World X bomontiada ALT’ta bu hafta
» Ezgi Mola: "Türk kadının en büyük sorunu, yanlış yerde yanlış adamla karşılaşmak"
» Yücel Dönmez, "Deepizm" Adlı Sergisiyle Türker Art’ta
» “Sanat Barıştır”
» Rock’ın coşkulu melodileri ve cazın Dingin tınıları bu hafta salon’da
» Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’ndan “KUYU” başarıyla döndü
» Etkilenmeler sergisi açıldı
» İzmir “ON’dan Kalan” şarkıları çok sevdi
» Türkiye’nin yeni sanat buluşması BASE 21-24 Aralık’ta Galata Rum Okulu’nda!
» Lefkoşa’da Niran Ünsal rüzgarı
» Ankara Tiyatro Günleri 3. kez şehirde sanat rüzgarı estirecek
» ‘Çocuklar ve Aileleri İçin Çoksesli Gösteri’
» Yetişkinler masalların büyülü dünyasında kayboldu
» Arz-ı Veda
» Aliş’in Macerası
» "Gelde uyu"
» Şehir Tiyatroları yüzde 100 doluluk oranlarıyla rekora koşuyor