Hayallerini yaşamak isteyen bir kadın: Artist Pakize

07 Aralık 2017 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Günlük hayatta her an karşılaşılabilecek, bazen görmezden gelinen bazen de fazla ilgi gören bir kadının trajikomik hikayesini anlatan ‘Artist Pakize’ tiyatroyu Türk Sineması ile buluşturuyor. Asuman Çakır’ın yazıp yönettiği ve başrolünü üstlendiği Artist Pakize, 3 Ocak Çarşamba günü Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde, 4 Şubat Pazar günü Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluşacak.

Yaşam içerisinde karşılaştığımız; sistemin dayattığı haksızlıklar, güzellik algısı, cinsler arası ayrımcılık, iktidar hayranlığı gibi konulara değinen oyun, “gerçek” hayalleri olan bir kadının hayallerini gerçekleştirme çabasını anlatıyor. Türk sinemasının dört yapraklı yonca olarak bilinen kadın figürleri üzerinden kadının toplumsal konumuna değinen Artist Pakize’nin karakterlerine Asuman Çakır, Gözde Akın, Özge Öztürk, Rabia Kaya, Sena Tuğçe Güner can veriyor.

Artist Pakize’nin yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu Asuman Çakır oyunun ortaya çıkış ve yapım sürecini şöyle anlattı:“On yıl önce yazdığım Artist Pakize, kadınların toplumda tiplerle kategorize edilmesi gerçeğinden ortaya çıktı. Durum böyle olunca önüme seçenekler dökülüverdi, mesele bu kadar çok seçeneğin arasında seçim yapabilmek ve bunu nasıl söyleyeceğime karar vermekti…

Yapım sürecinde ise bakanlıktan destek almak elimizi biraz güçlendirdi ve bizi motive etti. İlk olarak Temmuz’da oyuncu seçmeleriyle çalışmamıza başladık. Hem tiyatro oyunculuğu yapacak kalitede hem de uzun prova sürecini aşacak dirayette oyuncu bulmak çok zor oldu. Sonunda dört karakteri de dördüncü ayın sonunda bulabildim.”

Alternatif tiyatrolarla ilgili; “Bilindiği üzere alternatif tiyatrolar küçük salonlarda hayat bulabiliyor. Alternatif tiyatroda oyun sunan bir yönetmen olarak ilk kaygım; daha fazla seyirciye ulaşabilecek miyim?” şeklinde yorum yapan Çakır sözlerini şöyle tamamladı: “Her şeye rağmen oyunumuzu büyük sahnelere taşımayı düşünüyoruz. Bu cesareti de oyunumuzun seyirci tarafından sevildiğini görmekten alıyoruz.”

Artist Pakize, 3 Ocak Çarşamba günü Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde saat 20:30’da, 4 Şubat Pazar günü Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde saat 19:30’da sahnelenecek.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Milyonluk Kuş’un şarkısı Enbe orkestrası’na emanet
» İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde “Bakış Açıları”
» Şevval Sam’ın açıkhava turnesi başladı
» Kizlar Soruyor anketi: En favori yaz dizisi 4N1K İlk Aşk!
» İzmir’in Müzikleri APİKAM’da
» Çeşme Kenan Doğulu ile coştu
» Funda Arar Bobrum’u kasıp kavurdu
» Harbiye’de 3 gün 3 gece Sıla rüzgarı
» 150. yılda “sanat sokakta”
» Yılın ilk yarısında sinemaseverler yerli filmleri tercih etti
» Bu filmde başrol, çocukların ve sokak hayvanlarının olacak!
» Sıla’dan ustalara övgü dolu sözler
» Konak’ta sinema keyfi başlıyor
» Sıla harbiye maratonuna hızlı başladı
» Güliz Ayla’dan “Gelsin Öpsün Kalbimi”
» Koleksiyon Resim Sergisi’ Trump Art Gallery’de...
» Zeytinyağlı biz yeriz aman, basma da fistan giyeriz aman
» ÇEV sanat genç yetenekler projesi dünyaya açılıyor
» Milyonluk Kuş geliyor
» Yok böyle keyif!
» Sanatseverler Bodrum’da buluşuyor
» Kardeş Türküler’in 25. yıl konseri ile açıyor.
» Opera Festivali ’Romeo ve Julıet’ ile sona eriyor
» Bu hafta “bomontiada” Avlu’da “Açık Havada Başka Sinema” ve “Avluda Caz”
» ‘Düşler Ülkesi: Troya’ ait olduğu topraklarda sanatseverlerle buluşuyor