Hayallerini yaşamak isteyen bir kadın: Artist Pakize

07 Aralık 2017 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Günlük hayatta her an karşılaşılabilecek, bazen görmezden gelinen bazen de fazla ilgi gören bir kadının trajikomik hikayesini anlatan ‘Artist Pakize’ tiyatroyu Türk Sineması ile buluşturuyor. Asuman Çakır’ın yazıp yönettiği ve başrolünü üstlendiği Artist Pakize, 3 Ocak Çarşamba günü Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde, 4 Şubat Pazar günü Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluşacak.

Yaşam içerisinde karşılaştığımız; sistemin dayattığı haksızlıklar, güzellik algısı, cinsler arası ayrımcılık, iktidar hayranlığı gibi konulara değinen oyun, “gerçek” hayalleri olan bir kadının hayallerini gerçekleştirme çabasını anlatıyor. Türk sinemasının dört yapraklı yonca olarak bilinen kadın figürleri üzerinden kadının toplumsal konumuna değinen Artist Pakize’nin karakterlerine Asuman Çakır, Gözde Akın, Özge Öztürk, Rabia Kaya, Sena Tuğçe Güner can veriyor.

Artist Pakize’nin yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu Asuman Çakır oyunun ortaya çıkış ve yapım sürecini şöyle anlattı:“On yıl önce yazdığım Artist Pakize, kadınların toplumda tiplerle kategorize edilmesi gerçeğinden ortaya çıktı. Durum böyle olunca önüme seçenekler dökülüverdi, mesele bu kadar çok seçeneğin arasında seçim yapabilmek ve bunu nasıl söyleyeceğime karar vermekti…

Yapım sürecinde ise bakanlıktan destek almak elimizi biraz güçlendirdi ve bizi motive etti. İlk olarak Temmuz’da oyuncu seçmeleriyle çalışmamıza başladık. Hem tiyatro oyunculuğu yapacak kalitede hem de uzun prova sürecini aşacak dirayette oyuncu bulmak çok zor oldu. Sonunda dört karakteri de dördüncü ayın sonunda bulabildim.”

Alternatif tiyatrolarla ilgili; “Bilindiği üzere alternatif tiyatrolar küçük salonlarda hayat bulabiliyor. Alternatif tiyatroda oyun sunan bir yönetmen olarak ilk kaygım; daha fazla seyirciye ulaşabilecek miyim?” şeklinde yorum yapan Çakır sözlerini şöyle tamamladı: “Her şeye rağmen oyunumuzu büyük sahnelere taşımayı düşünüyoruz. Bu cesareti de oyunumuzun seyirci tarafından sevildiğini görmekten alıyoruz.”

Artist Pakize, 3 Ocak Çarşamba günü Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde saat 20:30’da, 4 Şubat Pazar günü Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde saat 19:30’da sahnelenecek.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Eser’in ‘1001 Kelebek’i, MTSO’da sergilendi
» Güliz Ayla’den Budapeşte sokaklarında kilp
» İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden Minyatür ve Gece
» Rebetikonun kraliçesi Glykeria İş Sanat’ta
» “ 8. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri” geri sayım başladı…
» Gonca Vuslateri’nin ‘Kırmızı Başlıklı Kız Uzayda’ masalını Alican Yücesoy anlatacak
» Şehir Tiyatroları, Şahane Züğürtler ve Bisküvi Adam
» Sanatla dünya dönüşür
» "Vizörümdeki Giz Fırçamdaki İz"
» 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Antalya’da
» Salon’da Bu Hafta: Ah! Kosmos ve In Hoodies
» ‘Müzeyyen’ efsanesi Bursa’da
» Paris’te 3 Kadın ve "Kesişen Bakışlar" sergisi
» "Kadının Gücü" Fotoğraf sergisi Tepe Nautilus’ta
» Nilüfer Kadın Korosu Riga yolcusu
» Haydi çocuklar tiyatroya!
» Hakan Yılmaz’dan yeni sinema filmi geliyor
» Senfonide keman büyüsü
» Yasemin Mori estirdi!
» Alsancaklı kadınlardan resim sergisi
» Söyleşi ve Atölyeler - 14. Akbank Kısa Film Festivali
» Ceyl’an Ertem Yalova Müzik Festivali’nde sahne alacak
» Ana Katz 14. Akbank Film Festivali’nde
» Yonca Saraçoğlu’ndan “Gaia’nın Güncesi”
» Kemanın parlayan yıldızları