happn CEO’su Didier Rappaport: “Yapay zekâ ile ilişkilerde ilk adım artık çok daha kolay”

20 Nisan 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

Mobil tanışma uygulaması happn’ın CEO’su ve kurucu ortağı Didier Rappaport, Maslak Uniq Hall İstanbul’da düzenlenen Marketing Meetup Experience (Deneyim) etkinliğinde veri ve yapay zekâ gibi teknolojilerin hayatımızın her alanını nasıl etkileyeceği üzerine deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Rappaport’un her geçen gün biraz daha dijitalleşen dünyada teknolojinin insan ilişkilerini nasıl iyileştireceğine dair öngörülerini paylaştığı sunumu ilgiyle izlendi.

Yapay zekânın artık hayatın her alanında kullanılan çok önemli bir teknoloji haline geldiğini vurgulayan Rappaport, bu teknolojinin insan ilişkilerini ve tanışma uygulamaları dünyasını da giderek daha olumlu yönde etkileyeceğinin altını çizdi. Yapay zekânın insanoğluna seçenekler sunan bir sistem olduğuna değinen Rappaport, “Bu teknoloji bizim adımıza kararlar veren bir mekanizma değil. Aksine geçmiş deneyimlerimizi analiz eden ve gelecekte nasıl bir adım atmak istediğimiz hakkında tahminler yürütüp bize bu doğrultuda seçenekler sunan bir yardımcı” dedi.

Didier Rappaport, “happn’ı hayata geçirdiğimizde, mevcut tanışma uygulamalarında olmayan taze ve yeni bir anlayış getirmek istedik. Biz tanışma uygulaması algoritmalarına değil, aşkın büyüsüne inanıyoruz. Ruh eşiniz belki de sokakta, kafede, otobüste bir yere yetişmeye çalışırken karşılaştığınız ancak tanışma fırsatı bulamadığınız biri. happn hayattaki küçük tesadüflere değer veriyor ve aynı anda aynı yerde olduğunuz o özel kişiyle tanışmanız için size ikinci bir şans sunuyor. happn’ın dünya çapında kısa zamanda büyük başarı yakalamasının ardında bu anlayış yatıyor” dedi.

2014 yılında kullanıma sunulan, gerçek zamanlı konum belirleme özelliği (hyper geolocation) ile yolunuzun kesiştiği kişilerle tanışmanızı sağlayan mobil tanışma uygulaması happn, 40 ülkede 50’den fazla büyük şehirde 47 milyonun üzerinde kişi tarafından kullanılıyor. happn’ın Türkiye’de de 2,7 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Rappaport 1,6 milyon kullanıcının bulunduğu İstanbul’un kullanıcı sayısı bakımından dünyada üçüncü büyük şehir olduğunu ve onu Türkiye’de Ankara ve İzmir’in takip ettiğini söyledi. Rappaport’un verdiği bilgilere göre, İstanbul’un en çok “Crush” olunan, yani kullanıcıların birbirlerini karşılıklı beğendiği merkezleri Kadıköy Meydanı, Ortaköy Meydanı ve Bakırköy Meydanı. Rappaport Topkapı Sarayı’nın da dünyada insanların en çok “Crush” olduğu 10 tarihi mekân arasında yer aldığını kaydetti.

Konuşmasında veri güvenliği ve kişisel verilerin doğru kullanımının önemine de değinen Rappaport ayrıca konuşmasında, “Verinin yalnızca kullanıcılara ait olduğuna inanıyorum ve bunu korumak benim önceliğim. Avrupa’da bu alanda hali hazırda çok sıkı kanunlar var. Ayrıca, şirketlerin kişisel verilerin toplanması ve kullanımına ilişkin çalışmalarının tamamen şeffaflaşmasını öngören yeni bir düzenleme de yolda.” dedi. happn CEO’su ayrıca, “Yapay zekâ insan etkileşimlerini dönüştürerek artıran, insanları yeniden gerçek hayata bağlayan ve duyguları besleyen harika bir araç. Ancak bu aracın nasıl kullanıldığına dikkat etmek de bizim sorumluluğumuz” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Aydın’ın tanıtım filmine özel ödül
» "Frida’nın Yüzleri"
» Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı “Kadına Yönelik Şiddeti Önleme" Raporunu tamamladı
» İklim değişikliğinden etkilenen aileler, Avrupa Birliği’ne dava açtı
» Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu açıldı
» Ramazan bağışlarınızla, fitre ve zekatlarınızla önce çocuklar iyileşsin…
» 13. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali başlıyor
» 100 Tam Puanla Türkiye’ye birincilik getirdiler
» Paydaşı olduğumuz TÜSİAD Ne Okusam Ne Olsam: Dijital Dönüşüm ve Sanayi 4.0 mesleklerinden ses veriyor!
» TOG BAZAR "Eleştirmek için değil değiştirmek için!" temasıyla kapılarını açıyor!
» SosyalBen Vakfı Çocukları Sakıp Sabancı Müzesi’nde
» "Kadınımıza Güç Katan Lider" Avukat Emine Perviz Erdem oldu
» Çocukların Sanat Sevgisi Bilkent Center’da artacak
» Koçtaş Kart avantajlarından yararlanmak güzel fikir
» Mersin’de doğayı uüur böcekleri koruyacak!
» Gülmek İyileştirir Derneği’nin ücretsiz hijyenik oyun merkezi kanser tedavisi gören çocukları bekliyor!
» Trakya’yı üzme, Çerkezköy’e ve Kapaklı’ya kömür santrali dikme
» Haz, açken daha zor erteleniyor!
» Toplum Gönüllüsü gençlere bir destek de sanatçı Serap Başol’dan…
» Kız Öğrenci Yurdunda Sertifika töreni
» Staj deneyimleri başarılı bir kariyerin ilk adımı
» Biziz, Halk!: Toplanma Özgürlüğü Üzerine Düşünceler
» Madame Tussauds İstanbul’un Yeni Figürü Türk Sinemasının Efsanevi Oyuncusu Tarık Akan
» Pelin Batu’nun Şiir Kitapları
» Ben anneyim