YAZARLAR Hande Güngör
12
14
16
18
02/08/2018 15:40
Vücut bakımı da cilt bakımı kadar gereklidir…

Yaşlanmaktan korkuyor ve yüzünüze bakıyor, ama cildinizin diğer kısımlarını ihmal mi ediyorsunuz?

Halbuki pürüzsüz ve sağlıklı bir vücut derisi de eşit ölçüde bakım ister. Cilde ihtiyacı olan bakımı göstermemek, erken yaşlanma belirtileriyle, hatta daha kötüsü, cilt kanseriyle sonuçlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir araştırmaya göre genç kadınlarda melanoma tümörünün en sık geliştiği bölgenin gövde olduğu belirtilmiştir. Güneş ışınlarından korunmayan cilt bu tür sorunlara karşı her zaman tehlike arz etmektedir.

Boyun ve Dekolte Bölgeleri 

Boyun ve dekolte bölgesi hassastır, bu yüzden yüzünüz gibi özenli ama aktif içerikleri daha az olan bir bakım yeterli olacaktır. İçeriklerin cildinize nüfuz etmesi için haftada bir kez minik tanecikli bir peelingi bu bölgenize uygulayın. Ciltteki kolajen ve elastini güçlendirmek için, gün aşırı retinol (A vitamini) ve her gün peptid ya da krem formunda antioksidan C vitamini uygulamanızı önerebiliriz. 30 faktörlü güneş kremi ise olmazsa olmazlarınızdandır. Çiller dekoltenizin görünümünü bozuyorsa, kojik asit gibi, az miktarda renk açıcı madde içeren bir nemlendiriciyi günde iki kez uygulayarak lekeleri hafifletebilirsiniz.

Eller ve Kollar
Ellerinizi ve kollarınızı sık yıkanmaktan, sabun ve deterjandan korumanız gerekir. Aksi halde el ve kol deriniz kurur, rengini kaybeder ve sarkar. Bu da vaktinden önce yaşlı görünmenize neden olur. Kuruluğu engellemek için vazelin gibi bir nemlendiriciyi bol miktarda kullanabilirsiniz. Gliserin de aynı işlevi görecektir. İkisi de cildinizin nemini kaybetmesini engelleyecektir. Yumuşacık ve pürüzsüz ellere sahip olmak için ellerinizi 10 dakika ılık suda beklettikten sonra vazelin sürerek pamuklu eldivenler giyip uyuyabilirsiniz.

Beden Bölgeniz
Gövdenizi duş jeli ya da sabunla yıkadıktan sonra hafif nemliyken uygulayacağınız bir nemlendirici ya da vücut yağıyla bu bölgedeki cildinizin pürüzsüzlüğünü koruyabilirsiniz. Omuz ve kalçalarınızda sivilce çıkıyorsa, duş jelinize yüzde iki oranında salisik asit ekleyerek lifinize damlattığınız karışımı bu bölgelere uygulayabilirsiniz.

Güneşlendikten sonra mutlaka cildinizi besleyecek güneş sonrası ürünler ya da nemlendiriciler kullanmalısınız.

Günlük ya da haftalık kullanıma uygun vücut peelingleri de ölü derilerden kurtularak cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Bacaklar ve Ayaklar
Günlük/haftalık peelingler ya da kese uygulayarak ayak ve bacaklarınızın pürüzsüzlüğünü koruyabilirsiniz. Ama sonrasında bu bölgeleri mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Ayrıca kese yaparken ölü derilerle birlikte canlı deriyi de alarak tahriş olmasını engellemek için çok dikkatli kese yapmalısınız. Cildin üst katmanı nemi tutar ve nemlendiriciyi ihmal ederseniz nem kaybolur. İçerisinde yüksek oranda gliserinin bulunduran bir nemlendiriciyle bacaklarınıza masaj yapmanız cildinizin nem düzeyini sağlıklı seviyede tutacaktır. Bu tür bir nemlendirici, havadan nem alma özelliğine sahip. Özellikle yazın açık ayakkabılar giyildiği için nem kolaylıkla buharlaşacak, ayaklarınız normalden fazla kuruyacaktır. Vazelin, gliserin ya da mineral yağ içeren bir nemlendiriciyle ayaklarınızı pürüzleştirebilir, ellerinizde yaptığınız gibi haftada iki gece bol bol kremledikten sonra çorap giyerek yatabilirisiniz.

Dizler, Topuklar ve Dirsekler
Bu bölgeler vücudumuzun en kuru bölgeleridir ve her zaman yoğun bakıma ihtiyaçları vardır. Bakım yapılmadığı zaman bu bölgelerde sertleşmeler, çatlaklar, renk koyulukları görülebilir. Bu bölgeleri ılık suda bekleterek ölü derileri önce yumuşatıp daha sonra peeling, kese, topuk törpüsü gibi yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Sonrasında mutlaka nemlendirmeniz gerekecektir.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :