Haftanın öne çıkan haberi

06 Aralık 2017 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

The Innovation Group’un yayınladığı The Future 100: Trends and Change to Watch in 2018 raporunda  bu yıl etkilerini bir hayli hissettiğimiz ve önümüzdeki yılda daha fazla benimseyeceğimiz değişim ve trendler yer alıyor.

AR teknolojisi kitlelere ulaştı

Öncesinde genellikle küresel şirketlerin büyük bütçe harcamaları ile pazarlama kampanyalarına entegre ettiği Artırılmış Gerçeklik bugün birçok akıllı cep telefonu kullanıcısının ulaştığı bir konuma geldi. Google, Facebook gibi teknoloji devlerinin oluşturdukları platformlarda ise AR teknolojisi geliştirmek artık hem yazılımcılar hem de tasarımcılar için hiç olmadığı kadar kolay.

AR kullanımı son derece popüler olan Pokemon Go ile ivme kazandı diyebiliriz. Günümüzde oyunun dışında gerçek tüketici avantajları sağlamak için hazırlanmış önemli bir özellik haline gelen AR için  Apple CEO’su Tim Cook, “Zamanla, bu özelliklerin bir web sitesinin olması kadar önemli olacağını düşünüyorum” diyor.

Görsel tanıma teknolojileri

Görsel tanıma ve akıllı kameralara yönelik teknolojiler raporda ‘Gözlerin İnterneti’ olarak belirtiliyor. Görsel teknoloji girişim fonu LDV Capital’e göre önümüzdeki yıllarda pazar  en az yüzde 220 büyüyecek.

Apple, İPhone X ile telefon kilidini açma özelliğini yüz tanıma sistemine entegre ederek bu alanda yeni bir çığır açtı.  Perakende sektörü de dijital dönüşümünü akıllı görüntü tanıma teknolojileri ile yaşamaya devam ediyor.  Şubat 2017’de Pinterest, yeni bir lens özelliği olan ‘Shazam for objects”i kullanıma açmıştı. Kamerayı herhangi bir şeye (ürünlere, sanata ve doğaya) çevirdikten sonra kullanıcılar uygulamanın görüntüsünü analiz ederek ilgili sonuçlara ulaşabiliyorlardı. Yine Amazon’un Nisan 2017’de duyurduğu Echo Look, dahili bir kameraya sahip ilk akıllı hoparlördü.

Makine öğrenmedeki gelişmeler, kameraların perakende, pazarlama ve ötesine geçebilecek en önemli araçlarla bireyleri tanıması, alışkanlıkları öğrenmesi, duyguları ölçmesi ve daha fazlasını yapabilmesi anlamına da geliyor.

 

Haftanın Paydaşı

Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz

1997 yılı İstanbul Amerikan Robert Koleji mezunu olan Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz, lisans eğitimini Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (The Massachusetts Institute of Technology –MIT) Fizik Bölümü’nde ve aynı zamanda yandalını Müzik ve Matematik Bölümü’nde 2001 yılında tamamladı. Yüksek lisansını ise yine MIT’de, 2004 yılında bitirdi. Oxford Üniversitesi’nde Fizik doktorasını yapan  Demirköz 2007 yılında biten doktorasının ardından 2009’a kadar İsviçre Cern’de araştırmalarını sürdürdü, 2009 yılında 6 ay süresince Cambridge Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak çalıştı, 2010-2011 yılları arasında doktora sonrası araştırmasını Institut de Fisica d'Altes Energies’de (IFAE) yaptı.

Astro-parçacık fizikçişi Doç. Dr. Melahat Bilge Demirköz; CERN’deki “ATLAS deneyi” ile karanlık madde arayışı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki “AMS-02 deneyi” ile pozitron oranı ölçümü ve karanlık madde arayışı, AMS-02 ile düşük dünya yörüngesinde radyasyon miktarı ölçümü, “Uzay sanayimiz için toplam doz etkisi” radyasyon testleri, Türkiye’de ilk kez uzayda alınan radyasyon dozunun “Tekil Olay Etkilerini” araştırmak üzere laboratuvar kurulumu, yarı-iletken malzemelerin radyasyon dayanımını geliştirme başlıkları altında çalışmalarını sürdürüyor. Toplam beş proje yürüten Demirköz’ün 307 yayını, 12.583 atıfı ve 48 h-index’i bulunuyor.

ODTÜ Geliştirme Vakfı’nın ODTÜ Genç Araştırmacı Başarı Ödülü, 2014 Engin Arık Türk Fizik Derneği Bilim İnsanı Ödülü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile Bilimsel Başarı Ödülü, Junior Council International (JCI) Türkiye tarafından verilen Ten Outstanding Young Persons (TOYP) Ödülü, 2008 Şevket Erk Türk Fizik Derneği Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü, Scottish Power ve PPARC Dorothy Hodgkin “Üstün Nitelikli Uluslararası Doktora Öğrencisi” Ödülü, MIT Mezuniyeti’nde verilen “fizik dünyasını üstün katkılarından dolayı” Orloff Ödülü sahibi Demirköz, İstanbul’da Olimpiyat Meşalesini taşımak için seçilen 5 bilim insanından biri oldu.

2013 yılında TÜBA Asosye Üyesi seçilen Demirköz, halen ODTÜ Fizik Bölümü’nde çalışmalarını sürdürüyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» BSH Grubu entegre bir donanım, yazılım ve hizmet sağlayıcısı olma yolunda ilerliyor
» Teknoloji tutkunlarına en güzel hediye alternatifleri ASUS’tan!
» Profilo ççamaşır kurutma makinesi ile kış aylarında hayatınızı daha da kolaylaştırın
» Televizyon alırken hata yapmayın!
» Huawei Mate 10 Serisi’nin Türkiye lansmanı yapıldı
» UTESAV’ ın “Teknoloji ve Değerler Kitabı” Yayınlandı
» Sony Mobile, geleceğe yönelik trendler ile ilgili bakış açısını paylaşıyor
» Bu bilgisayarda yapabileceklerinizin sınırı yok
» Xperia XZ1’e Özel Fiyat indirimi!
» Vestel, son teknoloji ürünlerini Mutfakta İnovasyon Atölyesi’nde tanıttı
» Siemens ile tek dokunuşla istediğiniz yerden kahvenizi hazırlayın
» LG Q6 Kullanıcılarını Aralık ayında muhteşem sürprizler bekliyor
» Bu bilgisayarla tasarım yapmak çocuk oyuncağı
» Moto G5S Plus’la fotoğraflarınızı baştan yaratın!
» Stil incelik işlevsellik; hepsi Lenovo UltraSlim ailesinde
» Yeni Yılda Sevdiklerinizi Profilo’nun Kahvedan’ı ile Mutlu Edin
» Suya ve toza dayanıklı
» Acer’dan yılbaşı için teknolojik hediye seçenekleri
» Siemens iQ500 buzdolapları geleceğin tasarımını teknoloji ile buluşturuyor
» Evde sinema geceleri başlıyor
» Philips’ten kompakt ve güçlü ev temizliği çözümü: Yeni PowerPro City
» Lenovo’dan ailelerin tüm fertlerine özel yeni seri: Tab 4
» Herkes ZenFone 4’le profesyonel fotoğrafçı olabilir
» Demirbaş Takip Sisteminde yeni teknoloji
» Siber güvenlik sektörünün yeni çalışanı ‘ATAR’