YAZARLAR Gülşah Kaygusuz
12
14
16
18
06/07/2017 20:56
Toplumda kadına bakış

Kanada'daki Vancouver Üniversitesi'nde grafik tasarım eğitimi alan Rosea Lake (18) bir okul projesi için etek boyları nedeniyle kadın'a yakıştırılan sıfatları bacağına yazmıştı.

Ve "Toplumun Ağzından" adını verdiği bu kareye 270.000 etek boyu yorumu gelmişti....! işte şimdi asıl mesele;“ Erkeğin namusu olmaz, kadının namusu olur.” düşüncesi...Bu cümle içinde yaşadığımız ataerkil toplumun temelindeki düşüncelerden başlıcası. Bu görüş, erkeği yüzyıllardır her yaptığının haklı olduğu konusunda destekledi ve hatta yapacağı her davranışın temelini oluşturdu. Ne isterse yapabilirdi; çünkü o erkekti!

 Kadınlar konuşamaz, sevemez ve asla herhangi bir konuda görüş beyan edemez anlayışı, bunun tam tersini savunanları da bu genel görünüm karşısında ahlaksız ve ahlaksızlığını meşru gösteren bireyler gibi gösteriyor. Dar kot giydi tecavüzü hak etti…Etek giydi tacizi hak etti..! Bilmiyorum lakin bana gerçekten ters bu düşünceler...

Bana göre Cinsiyet: Bireyin kadın ya da erkek olarak mevcut genetik, fizyolojik ve biyolojik özellikleri olmalıdır. Ve bu özellikler kadın ve erkek arasında bir eşitsizlik değil, sadece bir cinsiyet farkı yaratmalıdır. Kadın-erkek olarak değil de “insan” kelimesi çerçevesinde bir dünya görüşüne sahip olmak yaygınlaşmadığı sürece kadın haklarını savunmak ve bu konuda çalışmalar yapmak ne kadar başarılı olabilir ki!

Sonuç olarak........Sanırım Viktor Jara'nın şu sözleri daha açıklayıcı olacak; Ah TANRIM bu mudur yarattığın DÜNYA, Yedi günlük MUCİZE ve emekten SONRA...

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :