YAZARLAR Gülşah Kaygusuz
12
14
16
18
08/06/2018 07:58
Nasıl başarılı bir iş kadını olunur

Artık hayat yarım asır öncesindeki gibi değil. Bundan 40 sene önceki kadınların “sadece” evinin kadını, çocuklarının anası olması gerektiğine olan

genel inanışlar çoktan tarihe karıştı.

Kadınlar artık toplum içerisinde daha çok görev ediniyor, bilinçaltındaki sadece anne olma kavramının ötesinde birçok başarıya ve yeniliğe imza atıyor.

Her ne kadar ülkemizdeki kadın hakları ve kadınlara olan toplumsal bakış açısı bir Kuzey Avrupa ülkesi kadar iç açıcı olmasa da, bir şeyler yine de her geçen

gün iyiye gidiyor.

Bir şeyi istediğiniz zaman, sahip olduğunuz her şey ile onun peşine düşmelisiniz. Bunun için ısrarlı ve hırslı olmalısınız. Kesinlikle ilk başarısızlıklarınızda pes etmeyiniz. Önünüzdeki uzun maraton için gerekli olan bütün kaynaklarınızı geliştirir ve hazır hale getirirseniz, başarılarınızı takip edebilmek için yeterli gücü bulacaksınız.

Ve biz kadınlar daha çok çalışarak, üreterek ve başarılı olarak yaşadığımız dünyayı daha güzel hale getireceğiz, buna inancım tam.

İşte size birkaç öneri;

1-Hayattaki Tutkunuzu Bulun Ve Tutkunuzun Peşinden Gidin;

En tepeye ulaşmak için yaptığınız şeyi çok sevmeniz gerekir. Bunu bir düşünün. Yaptığınız şey sizi heyecanlandırdığında ve size enerji verdiğinde motivasyonunuzda artar.

Başarıya giden yol uzundur, kendine özgü inişleri ve çıkışları vardır. Heyecan duyduğunuz bir şeyi yapmanız zor zamanlarda size güç verirken iyi zamanlarda da tatmininizi arttırır.

Unutmayın ki herkesin önceden beri var olan bir tutkusu olacak diye bir şey yoktur yani tutkunuzu bulmanız zaman alabilir.

2- En Büyük Rakibiniz Kendiniz;

Kendinizi aşarsanız, her şeyi aşabileceğinizi görürsünüz. Bu nedenle en büyük rakibiniz kendiniz olsun.

3- Başarılı Kadınlar Hakkında Bir Şeyler Okuyun;

İş ve diğer alanlarda başarılı olan bir sürü kadın vardır. Hangi alanda faaliyet gösterdiğinizin bir önemi yoktur çünkü diğerlerinin önünü açacak başarılı bir kadın mutlaka vardır. Faaliyet gösterdiğiniz alandaki başarılı kadınları keşfetmeniz kariyer adımlarınızı nasıl atmanız gerektiğiyle ilgili fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

4- Erken Kalkın;

Birçoğunuzun bu maddeden hoşlanmadığını tahmin ediyorum ama ne yazık ki günümüzde birçok başarılı CEO’nun ve girişimcinin güne erken saatte başlaması bir tesadüf değil. Beynimizin en aktif çalıştığı ve yaptığımız işten en fazla verim aldığımız saatler sabah 07.00-10.00 arası. Hem düşünün sabah erkenden kalkıp birçok işimizi öğle saatlerine kadar bitirip daha farklı konulara yönelmek, istediğimiz şeyleri araştıracak vaktimizin olması sizce de çok güzel ve büyük bir lüks değil mi?

5- Ağ Kurun;

Ağ kurmak kariyer yolculuğunuz için oldukça faydalıdır. Ağ kurmak diğer profesyonellerle bağlantılar kurmak ve sağlam, karşılıklı faydalı ilişkiler inşa emek anlamına gelir. Heyecan verici kariyer fırsatları yakalamanıza, faaliyet gösterdiğiniz alandaki yenilikleri öğrenmenize veya karşılaştığınız bir sorunla ilgili çözümler bulmanıza fırsat verir.

Şunu aklınızdan çıkarmayın ki ne kadar çok çalıştığınızın bir önemi yoktur. Bir fırsat yakaladığınız anda girişimde bulunmanız gerekir. Kurduğunuz ağlar sizin ve kariyeriniz için bir sürü fırsatlar sunacaktır.

6- Yaratıcı Ol;

Yaratıcılık iş dünyasında en çok kullanılan kelimelerden biridir. Çalışanlardan yaratıcı düşünmeleri ve yaratıcı çözümler sunmaları istenir. Peki, yaratıcı olmak gerçek anlamda ne demektir? Yaratıcılık beynin sağ tarafındaki hayal gücü ve sezgi yeteneğiyle beynin sol tarafındaki akıl, stratejik düşünme ve kritik analiz yeteneğinin birleştirilmesidir.

İşyerinde bir problemle karşılaştığında bir sayfa kâğıt al ve muhtemel çözümleri düşünmeye başla. Aklına gelen bütün çözümleri bu kâğıda yaz. Beynini boşaltmaya çalış. Bağımsız düşün ve çağrışımlar yapmaya çalış. Yaratıcı düşünce için kalıpların dışına çıkman gerekir.

7- Asla Vazgeçme;

Evet belki de bu listedeki en önemli özelliklerinden biri bu; karşılaştığın zorluklar ne olursa olsun yaptığın işi daha iyi yapmak adına denemekten, yeri gelince yanılmaktan ama daha iyisini yapmak için defalarca tekrar tekrar uğraşmaktan asla vazgeçme. Başarıya giden yolun engebeli ve çoğu zaman emek gerektiren bir süreç olduğunun farkında ol.

8- Kendine Sürekli Yatırım Yap

Yeni kurslara gitmek, farklı ilgi alanları keşfetmek, işleriyle alakalı kitaplar okumak bu kadınların hayatlarının içerisine yerleştirdikleri süreklilik içeren aktivitelerdir. Asla “ben her şeyi biliyorum” yalanının büyüsüne kapılıp kendini geliştirmekten vazgeçme.

Ve son olarak başarılı bir iş kadın olmak demek riskler almak, kendini zorlamak ve korkusuz olmak anlamına gelir. Her bireysel başarı kendinize olan güveninizi arttıracaktır ve daha fazlasını başarmanız için sizi cesaretlendirecektir. Bir şeyler planlandığı gibi gitmese bile bu dünyanın sonu değildir çünkü bir sonrakinde daha iyi iş çıkarabilirsiniz. Güçlü, kendinden emin ve cesur olun.

Başarınıza GÜÇLÜ KADINLAR…

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :