YAZARLAR Gülşah Kaygusuz
12
14
16
18
02/08/2017 07:22
Her yolculuk bir adımla başlar!

Daha başarılı, daha çekici ve kendinden daha emin biri olmak size doğru atacağınız ilk adımsa eski alışkanlıklarınızdan vazgeçip farkındalığınızı geliştirin. Öncelikle kendinizi tanıyın...


Hayatta hepimizin bir rolü vardır. Kendimize bir rol seçmek çoğu zaman kolaydır. Her ne seçmiş olursak olalım ’Kendi şahsi kimliğimizi koruyalım ’’.


Her ne olursanız olun ‘’Kendi şahsi kimliğinizi koruyun’’.


Peki, şahsi kimliğimiz, yani imajımız nedir? Nasıl koruruz?


İmaj, kelime anlamı; Zihinde tasarlanan ve gerçekleşmesi özlenen şey, düş, hayal…


İmaj, kendimizin ve başkalarının zihninde oluşan, bilgilenme, yargılanma, ilişkiler gibi etkileşimlerle biçimlenen bir imgedir. İçine sığmayacağınız veya dolduramayacağınız kalıpların peşine düşmeyin.


Bilgi dağarcığınız, değerleriniz, zevkleriniz, beğenileriniz, üslubunuz, tarzınız, görgünüz, iletişim beceriniz... Bunlar sizi siz yapan, başkalarının aklında kalan unsurlar; yani imajınız...


Kişisel imaj, başkalarının ve kendimizin zihnindeki biziz aslında. Genellikle insanlar kendi gözlerindeki imajlardan daha ziyade başkalarının gözünde canlandırdığı imaja odaklandığından, kendi gözünde yarattığı imajı hep ihmal eder.


Öyleyse imajı kendimize ve başkalarına diye ikiye ayırabiliriz. İnsanlar, biz yanlarındayken ya da yanlarında olmadığımızda, hakkımızdaki düşüncelerini kafalarındaki harici imaj üzerinden verirler.

Gelin bir yolculuk yapalım ve olmak istediğiniz size gidelim!


Kendimizi nasıl gördüğümüz imaj, öz imajımızdır. Başkalarının bizi nasıl gördüğü ise algılanan imajdır. Kendimizi nasıl görmeyi arzuladığımızı ve başkalarına nasıl görünmek istediğimizi belirleyen iki boyutlu imaj da istenilen imajdır.


Bazen içten dışa, bazen de dıştan içe değişmek gerekir….


Başkaları tarafından nasıl algılanmak istiyoruz?


Profesyonel, farklı, masum, rahat, pozitif, zengin, feminen, maskülen ya da zeki? Bunlara vereceğiniz cevaplar, sizi olmak istediğiniz size götürecektir.


Olmak istediğiniz ya da görünmek istediğiniz özellikleri seçip, hedeflerinizi belirleyin. Hedefi olmayan kişi nereye gittiğini, nasıl gideceğini ve nereye varacağını bilmeyen kişidir.


Profesyonel ya da sosyal yaşamdaki görüntünüz, mesajınız önünde frapanlık, seksualite, avamlık çağrıştırarak çıkmamalı. Görüntünüz, sizi profesyonelce tamamlamalı. ‘’Ne kadar az o kadar çok‘’ zihniyetinde olmalı. Aşırı abartılı makyaj ve saç modellerinden kaçınmalıyız. Abartılı kıyafet ve aksesuarlardan, işinizle ilgili olmayan, "temalı" mesaj veren, kıyafet ve aksesuarlardan uzak durmalıyız. Kıyafet ve aksesuarda feminen olun. Fakat bu tercihiniz seksualiteyi çağrıştırmamalı.


Sosyal yaşamda, çevremizde bırakılan 'ilk izlenim' olarak tanımlanabilecek kişisel imajımız ise iletişimde en önemli unsurudur. Başarılı ve yetenekli olabiliriz fakat bunların çevremize yansıması ve yarattığı intiba bizim için çok önemli. Kişisel imajı oluştururken doğru temeller üzerine kurmamız gerekir.


Yapılan araştırmalar, ilk karşılaşmada, etkileşimin 30 saniye ile 4 dakika gibi kısa bir sürede oluştuğuna işaret ediyor. Yani, karşınızdakini etkilemek için çok kısa bir süreye sahipsiniz. Onun için dikkatli ve doğru adımlar atmanız gerekir.


Profesyonel ya da sosyal yaşamla ilgili olabilir, hayatımızın hangi safhasında olursak olalım mutlaka hedef belirleyelim. Ne olmayı seçersek seçelim, bunu kendimizden uzaklaşmadan yapalım .


DipNot; Kendimizi bulmuşken yabancılaşmayalım.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :