YAZARLAR Gülşah Kaygusuz
12
14
16
18
15/12/2017 08:29
Hayırın mı? Evetin mi?

Konuşmayı öğrenirken, ilk kazanılan kelimelerden birisi “hayır” ve o anlama gelen her şeydir (bkz. “yok”, “yoo”, “ııh” ya da kafayı sağdan sola sallama). Sadece İngilizce ’deki “no” nun söyleme kolaylığından değil herhalde… Ağzından çıkan ilk kelimesi, “yedi” ya da “bulut” olan çocuklara da rastladım, ama “hayır” (daha doğrusu o anlama gelen ses ya da sözcük) genellikle ilk sıralarda tercih ediliyor. İşin ilginci, bu ilk öğrenilen kelime sadece bebeklerde değil, koca koca insanlar için de geçerlidir.

Yabancı bir dil öğrenirken, hatta dilini bilmediğimiz bir ülkede çarşıda pazarda gezerken, öğrenmeyi tercih ettiğimiz ya da öğrenmeye mecbur kaldığımız ilk kelime “hayır” olur. Üstümüze doğru gelen satıcılara, sataşanlara, yolumuzdan alıkoyanlara yüksek sesle “hayır” diyebilmek akıllıca olur. “Hayır” dediğimizde bir fırsat mı kaçırırız? Yoksa, riskli ya da tehlikeli bir durumdan mı kaçınırız? “Hayır”, güvenlik duygusunun “password”üdür. Bir durumu anlamadığımızda, aklımızı erdiremediğimizde, bir şeyden korktuğumuzda ya da birisinden ürktüğümüzde, “hayır” bizi tehlikeden uzak tutan sözcük olur. ‘Önce güvenlik’ anlamına da alabilirsiniz (Bu paragraf Düşe Kalka Büyümek ’teki eski bir yazıdan)


Bana göre; Bir kişinin en güçlü yönlerinden birisi, kullandığı dildir… Bu dil bazen bir sözcük, bazen bir mimik hareketidir. Bazen hep yaparız dimi “Hayır” olması gereken her cevap neredeyse hep “evet” olur. Ve gün gelir hayır diyemediğimiz her şey hayatımızı mahveder. Şimdi bakın yaşam SEÇİMLER den ibarettir. Neden mi? Bir bakalım her yaşını , her yılını ve saatini , ayrıca tek bir karakter değil, bebeklik , çocukluk , gençlik , gece ve gündüzüyle oynuyoruz ama bizim film yıldızlarından bir farkımız var, bizim bir SENARYOMUZ YOK evet bir sahneye en az 3 kez çekmiyoruz hata yapınca veya repliği, sözleri yanlış söyleyince ‘’ STOPPPP olmadı’’ baştan demek gibi bir lüksümüz yok, ‘’aaa oldu mu şimdi ?’’ evet oldu, istesek de istemesek de oldu ,olmak zorunda .Biz bu sahneye her gün çıkıyoruz ve rolümüzü yapıyoruz doğaçlama oynuyoruz....

Ve bu doğaçlama hayatta yarınımızı bilmeden, dünümüzü unutmadan, bugünümüzü yaşamadan önce tek bir kural var ya EVET ya da HAYIR...Eğer bugün yarın ne olacağını bilmeden yarınına evet dersen sen kaybedersin, dün neye evet dediğini bilmezsen bugün dünün acısını yaşarsın…Bakıyorum da bugün hayır diyemeyenler daha neye evet dediğini bilmiyor. Bugün çoğu insan neden evlendiğini bilmiyor.

Bugün insanlar hangi işte çalıştığını bilmiyor ve artık farkında mısınız kimse birbirine selam vermiyor çünkü insanlar mutsuz; çünkü neye evet derken neye hayır dediğini kaçıyor... Gerektiğinde neye evet, neye hayır dediğinizi bilin...!

Ve sizler unutmayın ki; Bir gün çocuğunuz HAYIR demeyi sizden öğrenmeli...Hayatın yapbozlarında, yap-boz olmamak için....

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :