YAZARLAR Güler Şen
12
14
16
18
13/11/2018 20:39
Tecrübeli eleman denince...

Sürekli iş ilanlarında hepimizin sık sık karşılaştığı tecrübeli eleman aranıyor yazısı size neyi hatırlatıyor diye sorsam?

Benim aklıma ilk gelen şu oluyor.

Başbakan, Cumhurbaşkanı,  milletvekilleri, valiler, muhtarlar, askerler bu ve buna benzer mesleklere seçilirken hiç gördünüz mü tecrübeli eleman arandığını? Veya ilanla tecrübeli devlet adamı,tecrübeli asker arandığını bileniniz var mı? Ben hiç görmedim,duymadım,bilmiyorum.

Pekala bu mesleklerden daha mı önemli diğer meslekler ve iş yerleri de tecrübeli eleman arıyorlar?

Hal böyle olunca ne elemen yeterli geliyor ne de işyerleri bu sorunu karşılıyor.Ne olmalı derseniz benim kanaatim şudur:

Sevgili işverenler eleman seçmeyin,alın işe öğretin,çalıştırın onlarda yararlansın sizde yararlanın.

Boşta gezen binlerce üniversite mezunu  gençler ve diğerleri var.İşsiz güçsüz maddi sıkıntıdan psikolojileri bozulmuş. Bu durumda iki kere düşünmek lazım bunun sonu nereye varır acaba?

Maddi manevi birbirimize sahip çıkma zamanı.Biraz duyarlı olmamız  gerçekten o kadar da zor değil.

Belki bir hafta işler aksar ama ondan sonrasını düşünmek lazım.Hem gençlerimizin eli ekmek tutmuş olur hem de iş sahibi yapıp devlete ve millete kazandırmış olursunuz. Korkmayın iyilik yapın denize atın o sizi bir gün mutlaka dönüp dolaşıp bulur unutmayın.

En önemlisi de maddi boyutu herkes payına düşeni almaya başlayınca mutluluk kaçınılmaz oluyor.Ne güzel şeydir paylaşmak!

Mesela Karadeniz gibi deli ve dalgalı olalım, Ege denizi gibi sıcak ve yumuşak olalım, Marmara denizi gibi esrarengiz ve kararlı olalım ki gençleri deneyip iş sahibi yapalım.

Denizler ne alaka diyeceksiniz bu durumda.Biraz duygulu ve derin yaklaşmak istedim akıllarda daha fazla yer etmesi için.  Bazen bir şiir, bir dörtlük insanın kalbinin ve beyninin tam ortasına bağdaş kurup oturur ya.

Yeter ki bakmasını görmesini bilelim biraz anlayış ve özveri gençlerdeki yetenekleri görmemizi sağlar.

Ha birde bizde şu da var üniversite mezunu yüksek maaş ister diye düşünmeyin arkadaşlar bu çocuklar askeri ücrete bile razı oluyorlar.

Çünkü evde boş durmaktan hiçbiri memnun değil bunu bilin.

Bu ülkede birçok fabrika da tecrübeli elemana gerek yok aslında ama sanırım alışkanlık haline geldi tecrübeli eleman aramak.

İşçiler ve işverenler her şeyi çok çabuk örnek alıyoruz madem yap, işlet, devret, modelini de örnek alalım ki çarkı daha iyi döndürebilelim.

Bulunduğumuz mevkii ye  ve makama yapışıp kalmamamızı sağlar.

İşsiz, emeksiz, ekmeksiz kimse kalmamış olur ne dersiniz?...

Sevgiyle kalın.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :