Girişimci Demet Kütükçü Safçı örnek markalaşma sürecini anlattı

11 Mayıs 2017 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Röportaj /Aylin Saraçoğlu

Tellwe globalde hızla büyüyor

Uluslararası platformlarda tüm fal türlerini sunacak bir site olarak tasarlandığı için, adını İngilizcede We tell-fortune-size geleceği anlatıyoruz ifadesini çağrıştıracak ve Türkçedeki kahve falına da gönderme yapacak şekilde Tellwe olarak markalaşan dijital platform hızla ilerliyor. Son olarak Amerikalı bir şirketle gücünü birleştiren, global olarak büyüyüp yerel olarak hareket etmeyi ilke edinen Tellwe Rusça ve Çince aplikasyonları üzerinde çalışıyor. www.tellwe.com internet projesini markalaştıran Mutlucu Dijital İnteraktif Projelerin Genel Müdürü, örnek bir girişimci kadın olan Demet Kütükçü Safçı ile markanın hikayesini ve gelecek planlarını konuştuk.

Tellwe ne zaman ve nasıl kuruldu? Hangi ihtiyaçlardan yola çıkıldı?

Tellwe 2010 yılı Şubat ayında açıldı. Türk insanının özellikle de kadınının gelenek haline gelen kahve fincanını kapatma eğiliminden yola çıkarak oluşturulmuş dijital bir platformudur. Geleneksel bir hareket olan bu eğilimin altındaki temel ihtiyaç merak, terapi, muhabbet, paylaşımdır. Tellwe Türk kahvesi ve kahve falı kültürünü internet üzerinden tüm dünyaya yaymayı hedeflemektedir. Kahve falı bakanlarla baktırmak isteyenleri, zaman ve mekan sorunu olmadan online olarak bir araya getirebilmeyi amaçlamıştır.

İşleyiş sistemini anlatabilir misiniz?

Yönetici olarak ne falcıları ne de fal baktıranları biliyoruz. Falcı adayları kendi kayıtlarını yapıp falcı üyesi oluyorlar. Öncelikle deneme fallarını -ki bu fallar havuzda olan-yani ağırlıklı promosyon fallardan oluşuyor- baktıktan sonra fal baktıranlar tarafından aldıkları oylara (yıldız puanlama sistemi) göre sistem içinde aktif olup derecelendiriliyorlar (VIP falcı ve VIP+ falcı). VIP falcı kendi özel falına fiyat belirleyebiliyor. VIP+ ise maksimum 50 TL'ye kadar standart fallarda da fiyat belirleyebiliyor. Kullanıcılar basit bir üyelik sistemiyle üye oluyorlar. Fal baktıran üyeler aplikasyon veya siteye girip falcılardan ve o falcıların baktıkları fal çeşitlerinden birini seçip gönderebiliyorlar. Falcının yoğunluğuna göre fala bakılan süre değişebiliyor. Sistem o falcıyı bekleyen toplam kaç kişi olduğunun bilgisini falı baktıran ile paylaşıyor. İsterse üyemiz falcısını değiştirebiliyor. Tüm fal çeşitleri için bu sistem aynı şekilde işliyor. Kahve falı baktırmak isteyen kullanıcılar aplikasyon ve web sitesi aracılığıyla içtikleri kahve fincanlarının altı fotoğrafını seçtikleri falcıya göndererek kahve falının bakılmasını istiyor. Falcının yoğunluk durumuna göre falcı değiştirilebildiği gibi havuzdan bir falcı tarafından da bakılması imkanı verilebiliyor. Sisteme üyelik ücretsizdir. Tellwe'nin gelir kaynağı ise bakılan fallardan alınan komisyonlardır. Ödemeler havale, eft, kredi kartı, mobil ödeme, Paypall ile yapılabiliyor. Sistem kredi ile işliyor.

Tellwe’yi nasıl tanımlarsınız?

Tellwe fal ve falcıların buluşma noktasıdır. Tellwe topluluk platformu olarak neredeyse bir sosyal ağ olarak çalışıyor. Tüm topluluk; chat, duvar, mesaj, yorum ve forumuyla iletişim halindedir. Ayrıca falcılar tarafından kurulmamış ilk ve tek platformdur. Yönetiminde de falcı bulunmuyor. O nedenle her iki tarafa aynı mesafede duruyoruz ve eşit haklara sahip olmalarına özen gösteriyor. Diğer falcı sistemlerine göre özellikle bu anlamda güvenli ve güveniliriz. Mottomuz ise "Gerçek falcılardan, gerçek fallar".  

Tellwe çok farklı falları sunmasıyla da biliniyor…

Herkese açık bir platform olması ve düzenli olarak sistemlerin güncellenmesi nedeniyle sürekli yeni ve özel fal deneyimi sunabiliyoruz. Kullanıcı üyelerimiz birçok falcı ve fal çeşidini deneme şansına sahip olabiliyor. Sistemde 6800’den fazla falcı kaydı var her ay 100’den fazla yeni falcı geliyor. Falcılar özel fallar oluşturabiliyorlar. 1350 civarında fal çeşidi bulunuyor. Falcı üyeliğinin 7000’lere yaklaştığı platformda kullanıcı üye sayısı da aynı ivmeyle artıyor. Şu anda 329 bin 885 kayıtlı üyemiz var. Ve bu üyelerin yüzde 90’ı kahve falı baktırıyor.

Zaman içindeki teknolojik gelişimleriniz neler oldu?

Teknolojik tüm imkanları sunmaya ve bu imkanlarla özel bir fal deneyimi yaşatmaya önem veriyoruz. Falla ilgili ihtiyaç duyulabilecek tüm içerikler karşılıklı olarak gönderilip oluşturulabilir. İlk fal sitesiyiz, 7 yıl boyunca ihtiyaç duyduğumuz her şeyi tespit edip sıfırdan yaptık. Sektördeki ilklerin neredeyse tamamı bize aittir. İlk yenilik web cam üzerinden veya çekilen fotoğrafın internetten yüklenerek falcıya ulaştırılması idi. Son yeniliğimiz canlı fal uygulamamız oldu. Canlı fal whatsapp türevi bir yazışma ve medya iletimi ile falcılarla karşılıklı anlık fal bakma imkanı sağlıyor. Android ve Iphone (IOS) uygulamaları yayında. Mobil ve Masaüstü web versiyonları bulunuyor. Şu anda Rusça bir aplikasyonu tamamlamak üzereyiz. Bu aplikasyon tarot başta olmak üzere tüm falları kapsayacak.

Tellwe son olarak Amerikalı bir şirketle gücünü birleştirdi. Bu yeni gelişme hakkında bilgi alabilir miyiz? Bundan sonrası için planlarınız, hedefiniz nedir?

Evet elbette. Tellwe kurulduğu andan itibaren global bir firma olma hedefiyle hareket etti. Daha en başında ismini belirlerken hem geleneksel bir çağrışım yapması, hem de İngilizce -We tell ...- kelimelerinin bir araya gelmesi tesadüf değildi. Hatta ilk kurulduğu zaman İngiltere’de bir ortaklığımız olmuştu ancak düşündüğümüz verimi alamadığımız için kısa bir süre sonra feshettik. Elbette yedi senenin ardından gelen deneyim ve bilgi ile donanmış bir sistem için Amerika açılma hedefine doğru hizmet edecektir diye düşünüyoruz. Global olarak büyüyüp yerel olarak hareket ediyoruz. Rusça aplikasyonumuz buna iyi bir örnek olacaktır. Ve bir sonraki hedefimiz Uzakdoğu. Çince aplikasyon için çalışmalarımızı başlatmış durumdayız.

Girişimci bir kadın olarak sizin çocuğunuz gibi olan Tellwe ile ilgili anekdotlarınızı alabilir miyiz?

Tellwe konusu itibariyle de içerisinde bir dolu hikaye biriktiriyor. Örneğin ilk başladığımız zamanlarda aldığımız maillerden bir tanesi bizi çok etkilemişti. Aslında ev hanımı olan bir falcımız; “hayatımda kendimi hiç bu kadar değerli hissetmemiştim, ilk kez kendi paramı kazandım size çok teşekkür ederim” diye bir mail yazmıştı. O gün istihdam yaratmanın bu kadar tatminkar olduğunu derinden hissettim.

Yakın zamanda üç tane şahit ile beraber yaşadığım bir anımı da paylaşmak isterim. İyi bir restoranda yaptığımız bir röportajda dilimin döndüğünce Tellwe’de gerçek insanların falcılık yaptığını anlatmaya çalışıyordum. O sırada sevimli ifadesi ve dövmeleriyle siparişlerimizi alan garson kız bize yanaştı, “ben kullanıyorum, fal baktırıyorum” dedi ve gitti. Kafam karıştı siparişlerimizi getirdiğinde dayanamadım sordum

-Siz hangi siteyi kullanıyorsunuz?

-E siz Tellwe’den bahsetmiyor musunuz? Kahve falını duyunca kulak kabarttım çaktırmadan sizi dinledim kusura bakmayın dedi.

Ve devam etti. Tellwe’yi iki sene önce tanımış ve bir sürü fal baktırmış. Hayatım değişti bu iki senede dedi. Biz dört kadın şaşkınlıkla bu sevimli garsonu dinliyorduk ki asıl bomba bundan sonra geldi, “Tellwe’de tüm fal bakanlar gerçek başka fal platformlarını inceledim ‘bot’ olduklarını anladım. Bundan emin olmak için falcı üyeliği yaparak test ettim hatta ben bile fal baktım artık eminim” dedi.

O an röportajı organize eden dostlarıma dönüp “bunu siz mi ayarladınız itiraf edin” demek zorunda kaldım. Bir kullanıcı ağzından tam yerinde ve bu kadar gerçekçi bir tanımlama akıl almaz oldu. Bu yaşananın ardından röportaja nokta koymak zorunda kalıp devamında tatlı tatlı sohbet ettik.

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Ressam Nazan Pamuk ile Röportaj…
» Hazal Filiz Küçükköse:" Bazen seksi bazen de yaramaz bir çocuğum"
» Babasının Kızı: Gül Ergi...
» Profesyonel Yaşam Meleği: Dr. Ebru Nurluoğlu
» Nur Fettahoğlu :" Kadın olarak güçlü kalmak zorundayız"
» Diyetisyen Burcu Dilek Demir ile sağlıklı beslenme üzerine röportaj…
» Ekranın güzel yüzü
» İçimizden Biri “Deliha”nın Hikayesi
» Tutkulu aşık bir dünya güzeli
» Mutlu çocuğun sırrı
» Sağlığınız için hep yanınızda
» Türk Modasının Uluslararası temsilcileri
» Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi
» Ünlü Oyuncu Betül Arım’ın en büyük hayali: “Sevgi ve Sanat Çiftliği” kurmak
» Kahkaha ile kalın
» Ayşe Tolga: “Yiyecek seçimlerinde hata yapıyor olabilirsiniz”
» “Sanat Basına Yansımıyor”
» Güzel spiker canlı yayında
» Burcunuza göre eğitim ve kariyer planlamanız nasıl olmalı?
» Bass: " Türkiye’nin güçlü, demokratik ve barış içinde olması bizim de yararımızadır."
» Türkiye güzeli Açalya Samyeli Danoğlu Röportaj...
» Göç,Dram,Hüzün ve İki Yaka Yarım Aşk...
» Moda tasarımcısı Selma Çilek güzellik sırlarını anlattı
» “Ayrılan Kadınların El Kitabı”
» İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh, Türkiye- İsrail ilişkilerini anlattı