Genco Erkal’dan Nazım Hikmet dinlemek

23 Ekim 2018 Salı 09:00
12
14
16
18

Kadir Has Üniversitesi’nin düzenlediği “Kitap Çalıştayı”nın ilk konuğu Genco Erkal oldu.

GENCO ERKAL’DAN NAZIM HİKMET DİNLEMEK KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİ DUYGULANDIRDI

Kadir Has Üniversitesi bu yıl ilk kez düzenlediği Kitap Çalıştayı kapsamında, Nazım Hikmet’in şiirlerini Genco Erkal’ın sesiyle buluşturan “Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni” kitabını ve CD’leri öğrencilerine, akademisyenlerine, çalışanlarına ve mezunlarına hediye etti. İlk etapta 300 kitabın hediye edildiği katılımcılar kitabı okuyup, şiirleri dinledikten sonra çalıştayda bir araya geldi. Etkinlikte eserlere sesiyle hayat veren tiyatro sanatçısı Genco Erkal ile buluşan katılımcılar hem sanatçının performansını izledi hem de merak ettikleri soruları kendisine sorma fırsatı buldu.

Nazım Hikmet’in şiirlerine sesiyle “Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni” eserinde yeniden hayat veren tiyatro sanatçısı Genco Erkal, Kadir Has Üniversitesi tarafından ilk kez düzenlenen Kitap Çalıştayı’nda öğrencilerle, öğretim üyeleriyle, çalışanlarla ve mezunlarla buluştu. Ünlü şairin şiirlerini teatral bir yorumla sahneye taşıyan Erkal, gösterdiği performansla uzun süre ayakta alkışlandı. Ünlü şairin pek çok eserini tiyatroya taşıdığını söyleyen Genco Erkal, “Ben yıllarca Nazım’ın sesi oldum, şimdi de onunla ortak bir eserde buluştuk” dedi.

“NAZIM BİR DÜNYA ŞAİRİYDİ”

Çalıştay boyunca Nazım Hikmet’in pek çok şiirini teatral bir yorumla seslendiren Erkal, sanatçının eserleriyle nasıl tanıştığını, hayatını nasıl etkilediğini de katılımcılarla paylaştı. İlk olarak ortaokulda Nazım Hikmet’in bir şiirini duyduğunu ancak eserin kime ait olduğunu bilmediğini söyleyen Erkal, “Seneler sonra o etkilendiğim şiirin Nazım Hikmet’in ‘Mavi Gözlü Dev’ şiiri olduğunu öğrendim. Kendisini bilerek okuduğum ilk eseri ise ‘Kuvayı Milleye Destanı’ dır, bu eser beni çok etkilemişti. Kitaplarını okumaya devam ettikçe onlarla ilgili duygularımı paylaşmaya karar verdim. 1975 yılında ilk kez ‘Kerem Gibi’ isimli şiiri oyunlaştırdım. Baştan sona şiir olan bu oyunda Nazım kendini anlatıyordu. Daha sonra ‘İnsanlarım’, ‘Sevdalı Bulut’ oyunlarını yaptım. ‘Sevdalı Bulut’u hem Türkiye hem Fransa’da oynadık. Nazım bir dünya şairiydi. Bunu yine Fransa’da oynadığımız bir oyunda gördük. Seyirciler burada nasıl tepkiler verdiyse orada da aynı duyguları gördük. Yazılanlar bize özgü olmasına rağmen duygu herkese geçiyordu” ifadelerinde bulundu.

“HAYATIMIN HER ANINDA YOL GÖSTERİCİM OLDU”

Nazım Hikmet’in zor günler yaşamasına rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadığını söyleyen Erkal, “Onun bize bıraktığı en önemli şey umut oldu. Ben onu ilk tanıdığımda babamla aynı yaştaydı o yüzden kendisine baba gibi bakıyordum. Sonra kardeş olduk. O gittiğinde 60 yaşındaydı ben ise şimdi 80 yaşındayım ve onun abisi oldum. Ondan çok şey öğrendim. Hayatımın her anından yol göstericim oldu” diye konuştu.

Erkal kitapla ilgili olarak ise, “Ben yıllarca Nazım’ın sesi oldum, şimdi de onunla ortak bir eserde buluştuk” dedi.

Çalıştayı takip eden isimler arasında yer alan Kadir Has Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, çalıştay sonunda etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek Erkal’a fotoğraflarının olduğu bir tablo hediye etti.

Nazım Hikmet’in sevda, hasret ve siyasi içerikli şiirlerinden derlenen “Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni” kitabındaki 51 eseri seslendiren Erkal, etkinlik sonrasında kitaplarını sevenleri için imzaladı.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Zerrin Tekindor’un Sesinden “Damarımda Kanımsın”
» Merve Özbey’e anne dopingi
» MIX Festival, iki gün boyunca farklı müzik türlerini buluşturdu
» “TÜRVAK Koleksiyonu” Sergisi Eskişehir’de açıldı!
» Damla Sönmez: “Bir filme hazırlık süreci lüks değil, gereklilik!”
» Mabel Matiz Türkiye turnesinin startını Ankara konseriyle verdi
» Lara Di Lara Şarkıları Şimdi Senfonik!
» Üç silahşor Balesi İlk kez İstanbul’da…
» 20 bin genci ‘oyun’a getirdiler!
» 4. Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı
» Kral, hem düşündürdü hem güldürdü
» Yönetmen Murat Şeker’in kadınları...
» Malatya’nın en iyileri belli oldu
» Ahu-Can Has Koleksiyonu Sergisi Galeri Işık Maslak’ta sanatseverlerle buluştu
» Sınırları aşan kadın müzisyenler
» Festivalin başrolünde sinema dans var
» Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi fotoğraf tarihi üzerine konferans gerçekleştirecek
» Yazlık sinemalara yolculuk
» Fransız Piyanist Lucas Debargue İş Sanat Konser Salonu’nda
» ‘Meçhul Paşa’ ünlü isimlerin yoğun ilgisiyle yeni sezona merhaba dedi
» “Kadın Dilinden Masallar”
» Çağan Irmak’tan ‘Bizi Hatırla’’
» ‘Sorular sordurmak üzere yapılmış bir film’’
» “Kalbi Sanat İçin Atanlar”
» Uzlaşma