Genç kadınların kabusu: Endometriosis

30 Mart 2018 Cuma 19:00
12
14
16
18

Endometriosis, üreme çağındaki genç kadınlarda görülen ve çok değişik belirtiler verebilen bir hastalık. Sıklığı kesin olarak bilinmemekle beraber, kısırlık yakınması olan kadınlarda yüzde 20-40 oranında rastlanıyor. En önemli belirtilerinden biri ağrılı adet görme...

SİZİ ÇÖLYAK HASTASI SANABİLİRLER

Fakat, tanı gecikip, belirtiler şiddetlendikçe gidilen farklı uzmanlık alanlarındaki doktorlar sizi (testlerle doğrulanmasa da ) çölyak hastası ya da irritabl barsak hastalığı (tiroid hormonları normal olsa da) otoimmun tiroid iltihabı, ya da eklem romatizması tanısı koyup tedavi etmeye çalışabilirler.

Peki, doktorlar tarafından atlanan en önemli endometriosis semptomları nedir?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bu konuda önemli bilgiler verdi:

AĞIRLIKTAKİ DALGALANMALAR

“Endometriosis östrojen bağımlı bir hastalıktır. Yüksek östrojen, düşük progesteron endometriosisin tetikleyicisidir. Anormal endometriotik hücreler özstrojenle büyür, gelişir aynı zamanda sizin üreme kapasitenizi de bozar. Bu hormonal değişimler ağırlıkta da dalgalanmalara yol açar. Ciltte çatlaklar meydana gelir. Estrojen hakimiyeti kilo artışı ve sellülitlere neden olur.

GIDALARA TAHAMMÜLSÜZLÜK VE GIDA ALLERJİLERİ

Endometriosisli kadınların pekçoğu tanı konmadan önce ya da konduktan sonra, sindirim sorunları ve karın ağrısı yakınmaları çekmiştir. Hatta çoğuna “gluten intoleransı” ya da gıda allerjisi tanısı konmuş yumurta, soya, süt ve süt ürünleri yasaklanmıştır. Tabii bu besinlerin ortak noktası hormonlardır. Endometriosis vücudunuzu enfekte ettiğinde aldığınız çevresel ya da yapay östrojenler kendinizi daha kötü hissettirecektir.

Bazen gıda allerjileri endometriosisin yegane belirtisi ve gerçek semptomu olabilir. Çoğunlukla bu belirtiler endometriosisle ilişkilendirilmez, gıda allerjisi tek problem olarak görülür.

DÜŞÜK MAGNEZYUM

Düşük magnezyum seviyesi endometriosis belirtilerini şiddetlendirir. Östrojen vücuttaki mağnesyumu yiyip bitirir.Vücutta östrojen hakimiyeti olduğu sürece magnezyum seviyesi normale dönmez. Düşük magnezyum seviyesi sürdükçe, östrojenin uzaklaştırılması zorlaşır. Düşük magnezyumun en önemli belirtisi yaz kış ısınmayan eller ve ayaklardır.

KRONİK SİNDİRİM PROBLEMLERİ

Endometriosisin kadın vücudunun değişik yerlerinde ortaya çıkabilir. Sıklıkla yerleştiği yerlerden biri de sindirim sistemidir. Kronik, uzun süren kabızlık dönemleri, gıdaların sindirilmesinde güçlük ve hiçbir tanıya ulaştırmayan kolonoskopiler de aslında endometriosisli kadınların hikayelerinde sıkça yer alır. Bu sindirim problemleri adet döneminde kötüye giderler. Ağrı ve kabızlık artar. Gerçek olay, anormal hücrelerin sindirim sistemine de saldırmasıdır.

SIRT VE ARKA BACAK AĞRISI

Rahim arkasında yer alan boşlukta yer alan endometriosis siyatik sinire bası yapabilir. Bu bası sonucunda fizyoterapistin ya da masörün çözüm bulamadığı sırt, bel ve bacak ağrıları meydana gelir. Bu ağrılar adetten hemen önce ve adet sırasında şiddetlenir.

SİSTİT VE İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

Endometriosisli kadınların çoğu genç kızlıklarından beri kronik mesane ya da idrar yolu enfeksiyonundan yakınmaktadır. Bu belirtiler endometriosis odaklarının mesaneye yakın olmasındandır.

SIK SIK MANTAR ENFEKSİYONU GEÇİRME

Endometriosis bağışıklık sistemini yakından ilgilendiren bir hastalıktır. Bu nedenle vajina da ve boğazda mantar enfeksiyonuna çok sık rastlanır. Hatta dışkı testlerinde bile mantar enfeksiyonu görülebilir. Bu da bağışıklık sisteminin zayıflamasının bir belirtisidir.

Hormona bağımlı başağrıları da endometriosis sonucu oluşabilir.

KISIRLIK

Çocuk sahibi olmakta güçlük, çoğu kez endometriosisin teşhis edilmesinin en kolay yoludur. Özellikle de sebebi bilinmeyen kısırlık vakalarında endometriosis mutlaka akla gelmelidir. Bazen hiçbir yakınma yokken bile tek bulgu infertilitedir. Tabii tedavinin planı hastalık şiddetine göre değişmektedir.

ENDOMETRİOSİSLE NASIL SAVAŞIRIM

İmmun sistemini güçlendir.

Hormon dengeni sağla.

Sağlıklı beslen.

Sağlığını önemse.

Toksinlerden uzak dur.

Kimyasal tuvalet malzemelerini çöpe at.

Pozitif ol.

Vücudunun sesine kulak ver.”

 

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Kalp idare etmez!
» Masa başında çalışıyorsanız egzersizi ihmal etmeyin
» Menopoz döneminde kemik erimesi artıyor
» Dünya gıda günü 4 maddede temiz beslenme!
» Dünyada her yıl 2 milyon, Türkiye’de ise 25 bin kadına meme kanseri tanısı konmaktadır
» Konuşma Bozuklukları Kongresi
» Mağdurlara destek verdi Nobel ödülünün sahibi oldu
» Gebelik döneminde gözlere dikkat
» Sosyal medyadaki abartılı hayatlar gençleri tehdit ediyor
» Obez erkeklere babalık müjdesi
» Hastalık hastalığından psikolojik destekle kurtulmak mümkün
» Ünlü oyuncular meme kanseri için çağrıda bulundu: "Asla bana olmaz demeyin"
» Gıda güvenliğinizden ödün vermeyin!
» Meme Kanserinde erken tanı ömrü 7 yıl uzatıyor
» Kat kat giyinin, sofrayı hafifletin
» Lazerli kanal tedavisi diş kaybına son!
» 20’lerindeki kadınla 40’larındaki bir kadın aynı şekilde beslenebilir mi?
» Pembe Top Özge Özpirinçci’ye emanet
» Yenidoğan bebeklerde emzirme nasıl olmalıdır?
» Türkiye’de her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor
» Test ürünleri bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkartıyor
» Kontakt lens kullananların yüzde 80’i risk altında
» Sağlıklı bebekler için hamilelikte sağlıklı beslenme şart
» Emzirirken dikkat edilmesi gereken 10 nokta
» Anne Sütü Bebeği ve Anneyi güçlendiriyor