Geleceğin girişimci çocuklarının yeni gözdesi STEAM

20 Ağustos 2018 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

Yeni nesil öğrenme modeli STEAM’in temelinde düşünme, tahmin sürecini güçlendirme ve kritik çözüm yolları yatıyor. Girişimci ve gelecekte kendi mesleğini yaratabilecek bireylerin yetişmesinin yolu ise STEAM eğitiminden geçiyor. Bu yıl ilk kez KidzMondo’nun Yaz Kampı’na dahil olan STEAM eğitimi, 15 Eylül’e kadar devam edecek. STEAM eğitim modelinin çocukların gelişiminde önemli faydalar sağladığını belirten Yazar ve STEAM Öğretmeni Vivet Pitelon Sparkes, bu eğitim modeli ile çocukların kendilerine olan özgüvenlerinin arttığını, girişimcilik adına çalışmalarla kendilerini geliştirme fırsatı bulabildiklerini söylüyor.

Günümüzde 21’inci yüzyıl becerilerine sahip bireyler yetiştirmenin yolu STEAM eğitiminden geçiyor. Grup çalışmasıyla işbirliğini öğrenen, iletişimi güçlenen, kritik çözümler üretip farklı yollar arayabilen, yenilik yapabilen, kendine güvenen ve geleceğin mesleklerine hazır bireyler yetiştirmek STEAM'in amacı. Çocukların günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlara, ellerindeki materyallerle çözüm üretmelerini sağlayan STEAM, bu yıl ilk kez Türkiye’nin ilk çocuk şehri KidzMondo’nun Yaz Kampı’na dahil oldu. STEAM; bilim, çevre bilimleri, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji, mühendislik, sanat, matematik disiplinlerinden oluşuyor ve herhangi bir ders konusu veya karşılaşılan günlük problem için bu disiplin dallarından faydalanılıyor. Çocuklar edindikleri bilgileri bir alandan diğer alana transfer edebiliyor, sağ ve sol beyinlerini aynı anda çalıştırabiliyorlar. Yine bu eğitim modeli ile çocuklar kendilerine olan özgüvenlerini artırırken, girişimcilik adına çalışmalarla kendilerini geliştirme fırsatı bulabiliyorlar. Ülkemizde, sanatın da içine katılmasıyla birlikte gelişmiş STEAM dersleri ile çocuklar eğlenerek öğreniyorlar. “Öğrenme modeli değişen çocuklar için biz eğitmenler yeni öğrenme modellerini benimsemekteyiz” diyen Yazar ve STEAM Öğretmeni Vivet Pitelon Sparkes, “STEAM, bir öğrenme ve eğitim modeli” diyor ve şöyle devam ediyor:

“STEAM yoluyla düşünmeyi öğrenen çocuklar her soruna birden fazla çözüm yoluyla ulaşacaklarını biliyorlar. Yeni yöntemler aramaktan çekinmiyor ve hayal güçlerini kullanıyorlar. STEAM bir yandan çocukların yaratıcı olmaları için çalışırken, diğer yandan girişimci olabilmeleri için olasılık sağlıyor. STEAM, 4C Eğitim modeline dayanıyor. Bu eğitim modeli çocukların gelişiminde önemli faydalar sağlıyor. Çocuklar yaptıkları aktivitelerle elde ettikleri bilgileri KidzMondo'da bulunan eğlenceli meslekler ve alanlarına transfer edebiliyorlar. Oyun alanına çıkmadan önce yapılan çalışmalar, çocukların o meslekle ilgili farkındalıklarını artırıyor. Bu da çocukların oyun oynarken daha çok zevk almalarını sağlarken, öğrenme süreçlerini pekiştiriyor.

STEAM eğitimini 5 yaşından itibaren her meraklı çocuk alabiliyor

STEAM eğitimini, KidzMondo Yaz Kampı süresince, 5 yaşından itibaren her meraklı çocuk alabiliyor. Çocuklar, STEAM Eğitimi boyunca aldıkları bilgileri KidzMondo meslekleri ile birleştirerek eğlenirken öğreniyorlar.

Çocuklar gelecekteki mesleklere hazır olacak

“Eğitimimizin temelinde düşünme, tahmin sürecini güçlendirme ve kritik çözüm yolları yatıyor” diyen Sparkes, “Bunu deneyimleyen çocuklar gelecekte hangi meslek olursa olsun kendilerini hazır hissedecek ve farkındalıkları yönünde meslek seçiminde bulunacaklardır” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Gelecekte kodlama, bilgisayar datası ile ilgili her meslek, sosyal medya yöneticiliği, bilgisayar desteği ile yönetilebilecek hayat kurtaran meslekler, şu anda henüz olmayan ama günümüz çocuklarının yani geleceğin neslinin ortaya çıkaracağı her meslek için çocuklarımız hazır olacaklar”.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Hızlandırıcı Programı’nın başarı hikayeleri paylaşıldı
» TÜSİAD Özyeğin Üniversitesi “Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması" ilk sonuçları açıklandı
» MARKA 2018’de Mizah Fırtınası
» TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Hızlandırıcı Programının başarı hikayeleri paylaşılacak
» MARKA Konferansı’nda sahne başarı hikayeleriyle dolu
» 60 Erkek ceo iş yaşamında eşitlik için elçi oldu
» Bu sene yılbaşı hediyeleri girişimci kadınlardan
» TÜSİAD’dan "İş Hayatında Blokzinciri" Konderfans
» MARKA 2018’in ilk gününde fikir fırtınası
» Marka konferansı ailesi, kutlama yemeğinde buluştu
» Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörlüğü görevine atandı
» BizBizze 1 yaşında!
» Kadınların iş hayatına dahil edilmesi için neler yapılmalı?
» Yönetim Kurulunda Kadın Derneği 2019’da, her yönetim kuruluna en az iki kadın üye vermek için çalışacak
» Fark Yaratan Kadınlar Ödülleri 2018 Dağıtıldı
» Kadın girişimci sayısı yüzde 78 arttı
» 4. Ofisten mutfağa şirketler arası yemek yarışması başlıyor!...
» , Sema Güral Sürmeli: ’Ya ilk ya en iyi olanı yapacaksın’
» “Bir Gün CEO” programı Türkiye’deki ikinci yılında güçlenerek devam ediyor
» Türkiye’nin en önemli işveren markası konferansı
» Institut du Bosphore siyaset, ekonomi ve kültür aktörlerini İstanbul’da buluşturdu
» El Elden Ele çarşısı açılıyor
» Tekfen Holding’e “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu”Ödülü
» Türkiye’nin İlham Veren Girişimci Kadınları ödüllerini aldı
» 140 ülke arasında 61. sıradayız