Gaziantep’te “ONB Finansbank Anadolu buluşmaları”

12 Mayıs 2017 Cuma 12:00
12
14
16
18

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, ekonomide ibrenin yukarı doğru döndüğü bir döneme girildiğini belirterek, “Gaziantep büyümeye devam ediyor. Türkiye ekonomisine ve geleceğine inanıyoruz” dedi.

QNB Finansbank tarafından düzenlenen “QNB Finansbank Anadolu Buluşmaları” toplantısının ilki Gaziantep’te gerçekleştirildi. Gökhan Şen moderatörlüğünde GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan ve ekonomist Ali Ağaoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Türkiye’nin makroekonomik görünümü ve Gaziantep’teki yansımaları ele alındı.

Komşu ve çevre ülkelerdeki olumsuz gelişmelerin Gaziantep ihracatına etkisinin sorulması üzerine GSO Başkanı Konukoğlu, Gaziantep’in 6,3 milyar dolarlık ihracatı 174 ülkeye mal satarak gerçekleştirdiğine işaret ederek, Ortadoğu pazarlarında yaşanan gelişmeler üzerine yörüngelerini farklı yöne çevirdiklerini belirtti.

Konukoğlu, devamla şunları söyledi:

“Ortadoğu’da azalan ihracatımızı, gerek Afrika pazarlarıyla gerekse kuzey-güney Amerika pazarıyla kapatmaya çalışıyoruz. Ondan dolayı son iki yıldır 6,3 milyar dolar civarında ihracatı gerçekleştirebildik. Türkiye ihracatı düşmesine rağmen biz en azından yerimizi koruduk. Bu yıl ise ileriye doğru gidiyoruz. Küresel oyunların sonucunda etrafımızda çıkan bu yangının en kısa sürede sönmesini bekliyoruz. Bu durumdan yalnızca ihracat olarak etkilenmiyoruz, 450 bine yakın Suriyeli misafirimiz var. Bunların yeme-içme, giyim, eğitim, iş bulma gibi ihtiyaçları var.

Dünyada bugün Suriye’deki problemlerin ne zaman biteceği konusunda kimsenin garantisi yok. Biz Gaziantep olarak üstümüze düşeni yapıyoruz. Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza,  tüm sanayicilerimize bir daha teşekkür ediyorum. Çünkü inanılmazı başarıyorlar. Biz kolayına gazi şehir olmadık. İşgal kuvvetlerine karşı atalarımızın verdiği milli mücadeleyi bugün bizler ekonomide veriyoruz. Ekonomik mücadeleyi verirken bırakın elimizi gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Sanayicilerimizin dünyanın her tarafında çalmadığı kapı kalmamıştır. Bu ülke ürettiği müddetçe ve sanayiye önem verdiği müddetçe bu ülkeye bir şey olmaz. Ve hayalimiz olan 500 milyar dolar ve Gaziantep’in payı ola 30 milyar dolar ihracatı yerine getirebiliriz. Yeter ki reformlar hızlandırılsın, önümüz açılsın.”

-“GAZİANTEP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR”-

Moderatör Gökhan Şen’in “Türkiye’nin büyümeye, istihdamı ihtiyacı var. Sizin üyelerinizin işleri nasıl?” yönündeki sorusuna karşılık Konukoğlu, son 2 ay içerisinde işlerinde bir hareket görüldüğünü, bunda gerek KKDF’den alının fonların dolayı piyasanın rahatlaması gerekse yaz döneminin getirdiği hareketliliğin de etkili olduğunu belirtti.

“Bana göre, ibrenin yukarı doğru döndüğü bir döneme girmiş durumdayız” diyen Konukoğlu, bu yıl Gaziantep sanayisinde toplam elektrik tüketiminin yüzde 4.9, sigortala çalışan sayısının yüzde 6,7 ve bildirge veren işyeri sayısını yüzde 5,2 artış gösterdiğine dikkati çekti.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde son üç yılda 120 fabrikanın üretime geçtiğini, şu anda 90 fabrikanın inşaatının devam ettiğini vurgulayan Konukoğlu, şöyle dedi:

“Gaziantep büyümeye devam ediyor. Gaziantep’in geleceğine, Türkiye ekonomisine ve geleceğine inanıyor ve parlak buluyoruz. Var gücümüzle çalışıyoruz. Şu anda 2018 için yorum yapamıyoruz, ama 2017 yılının ilk yarısı iyi geçecek, ikinci yarı ilk yarının altına düşmeyecek.”

FAİZLERİN YÜKSEK OLUŞU YATIRIMLARIN ÖNÜNDE ENGELDİR”-

Faiz oranlarının yüksek olmasının yatırımların önünde engel olduğunu bildiren GSO Başkanı Konukoğlu, işsizliği önleyebilmek için yatırım yapmak gerektiğini ifade etti.

Faiz oranlarının düşmesi gerektiğini belirten Konukoğlu, bunun için yapılacak reformlar ve güven ortamının önemini dile getirirken, “Önümüzdeki dönemde faiz oranlarının aşağı geleceği konusunda güçlü sezilerim var” sözlerine yer verdi.

Bugün Türkiye ekonomisinin yanında dünya ekonomisi ve siyasetindeki gelişmelerin döviz kuru üzerinde etkili olduğunu anlatan Konukoğlu,  sanayicilerin ve ihracatçıların hangi para biriminden geliri varsa onunla borçlanması gerektiğini kaydetti. Konukoğlu, “Kur yukarı da çıksa aşağı da inse biz kendimizi hedge edersek hiçbir problem olmaz” dedi.

Gaziantep’in siyasetten beklentileri ve ekonomik isteklerine ilişkin görüşlerini açıklayan GSO Başkanı Konukoğlu, öncelikle “istikrarın” çok önemli olduğunu, referandum sonrasında da siyasi istikrarın kalıcı olarak sağlandığını düşündüklerini söyledi.

Konukoğlu, “Bu süreç içinde de reformların doğru yapılması, ülkeyi AB kriterlerine taşımanın tek yoludur. AB’ne girmek gibi benim düşüncem yok, ama yeter ki biz kriterlerimizi AB kriterleri seviyesine getirelim. Onun için reformlar çok önemli” şeklinde konuştu.

Gaziantep olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyleyen Konukoğlu,  “Bizim şu anda acilen beklediğimiz ve Gaziantep olarak üstünde durduğumuz Hassa-Dörtyol Tüneli’nin ihalesinin bir an önce yapılmasıdır. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatla yatırım programına alındı, fakat ihalesi de bir an önce yapılırsa bizim ve bütün bölgenin ihracatının önü açılacak” dedi.

Konukoğlu, aynı zamanda bankacılardan ucuz faizli kredi beklediklerini sözlerine ekledi.

ÖMÜR TAN: “QNB FİNANSBANK SEKTÖRÜN İKİ KATI BÜYÜDÜ”-

Anadolu Buluşmaları toplantısının startını Gaziantep’e verdikleri için mutlu olduklarını ifade eden QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan da Gaziantep’in ülkenin ihracatı, sanayisi, üretimi ve ticaretinde öneminin yanı sıra kültürel olarak çok önemli bir mozaik olduğunu söyledi.

Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük bankalarından QNB’nin geçen yıl Finansbank’ı satın aldığını, bunun çok önemli bir değişim olduğunu belirten Tan,  şunları kaydetti:

“Önümüzdeki dönem QNB’nin rekabette öne çıkardığı tarafı kurumsal ticari bankacılık. Antep bu yüzden de çok önemli. Kurumsal ticari bankacılıkta çok ciddi büyüme hedeflerimiz var. Bunu, sanayicilerle yapmaya devam edeceğiz. Bankacılık sektöründe büyüme iyi geldi. İlk çeyrekte sektör 5’in üzerinde büyüdü. QNB Finansbank olarak biz de sektörün neredeyse iki katı bir büyüme, yüzde 10’lar seviyesinde büyüme gerçekleştirdik. Bu önümüzdeki dönemde de devam edecek.”

Referandum sonrası politik anlamda belirsizliğin geride kalmasının 2017 yılı için biraz daha rahat ortam sağladığını belirten Tan, kredilerde büyümenin devam edeceğini kaydetti.

Ekonomist Ali Ağaoğlu ise Türk bankacılığının özellikle bireysel bankacılıkta Avrupa ve Amerikan bankalarından çok ileride olduğunu, bankacılık sistemimizin çok daha sağlam olduğunu belirterek, “Bunun ekonomiyi destekleme konusunda çok büyük faydasını göreceğiz” dedi.

GSO Meclis salonunda yapılan ve bir bölümü Bloomberg HT kanalından canlı yayımlanan QNB Finansbank Anadolu Buluşmaları toplantısına, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu’nun yanı sıra çok sayıda sanayici katıldı.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» TOBB Başkanı Hisarçıklıoğlu: Şirket kurmak artık çok kolay
» Omg!medya Kurucu Ortağı ve PR Direktörü Elmas Nida Baykal Alkan, “BAU Girişimci Kadın Ödülüne" Layık görüldü
» TÜSİAD ve ODTÜ’den "Sanayide Teknolojik Dönüşüm" Konusunda işbirliği
» TÜSİAD’dan “Yapay Zeka” Semineri
» Azimli kadınlar tecrübelerini paylaştı
» Kasapdöner’i Kadınlar yönetiyor
» Girişimci kadınlar e-ticarette Hepsiburada yanlarında
» Şansa pes ettiren kadın Eskişehirlilerle buluştu
» TOBB Kadın Girişimciler Van’da bir araya geldi
» Diziler için toplumsal cinsiyet eşitliği ilkeleri belirlendi,sıra uygulamada
» TAİDER Liderin Zamansız Kaybı ile Gelen Devir Sürecini Konuştu
» ‘İlham Veren Kadınlar’ Kitabı D&R’da düzenlenen panelle tanıtıldı
» TÜSİAD “İletişim ve Medya İlişkileri Yönetiminde Mesleki İlkeler”i imzaladı
» TurkishWIN, Genç Kadın Kariyer Günü iş dünyası ve gençleri bir araya getiriyor
» Çalışan Anneler rahat bir nefes alacak
» Kadın esnaf sayısında 10 bin artış
» Kadın Girişimciler, Kazakistan ile işbirliği yapacak
» BinYaprak’ta bu hafta
» Kırşehir Kadın Girişimciler Türkiye Kazakistan Kadın girişimciler formunda
» Küresel iş koalisyonu 4. Başkanlar toplantısı Washington D.C’de gerçekleşti
» BinYaprak, Bilim ve Teknolojinin yeni inci’lerini arıyor
» TÜSİAD bu gençlikte iş var! 2018 eğitim kampı sona erdi
» BinYaprak’ta bu hafta
» Denizli’de 35 kadına 75 bin TL’lik destek
» BinYaprak’ta bu hafta