Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliğiyle “Girişimci Kadın Buluşmaları” Bolu’da gerçekleşti

03 Mayıs 2018 Perşembe 20:00
12
14
16
18

Garanti Bankası’nın, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile birlikte düzenlediği “Girişimci Kadın Buluşmaları” toplantısı Bolu’da gerçekleştirildi. 3 Mayıs Perşembe günü düzenlenen toplantının açılış konuşmalarını, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran ve KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar yaptı.

Türkiye’nin kalkınmasının ve ekonomisinin itici gücü olan kadın girişimcilerin yeni iş birlikleri kurarak yeni pazarlara açılmasını amaçlayan buluşma; Bolu’da farklı sektörlerinden pek çok kadın girişimciyi bir araya getirdi. Katılımcılar, kadın girişimcilerin işlerinin gelişmesi ve sürdürülebilirliği için fayda sağlayacak “İşinizi Büyütüyoruz” eğitimleri ile sağlıklı yaşamdan, dijital pazarlamaya, dış ticarette ödeme yöntemlerinden, Garanti Bankası desteklerine kadar farklı konularda bilgilendirildi.

Yeni iş bağlantıları kurarak kendi sektörlerinden girişimci kadınlarla tanışma imkânı bulan Bolulu kadın girişimciler bilgi alışverişinin yanı sıra açtıkları stantlarda ürün ve hizmetlerini de tanıtma fırsatı yakaladı.

Onaran: Kadın girişimcilerimizin yeni fırsatları yakalaması için onları teşvik ediyoruz

Toplantıda konuşan Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Kadınların işgücüne katılımı ülkelerin toplumsal olduğu kadar ekonomisinin gelişimine de büyük katkı yapıyor. Kadınların işgücüne katılımında OECD ortalamasını yakalarsak, 2025 yılında 250 milyar dolar daha fazla milli gelire sahip olacağız. Garanti Bankası olarak, bu vizyonla, kadınların işgücüne daha fazla katılımı için kadın girişimciliğini büyüten ve geliştiren çalışmalara öncelik veriyoruz. Girişimci Kadın Buluşmaları’nda kadın girişimcilerimizin, büyümesi ve yeni pazarlara açılması için ihtiyaç duydukları desteği veriyoruz. Tüm sektörlerden kadın girişimciler, bu buluşmalarda birbiriyle tanışıyor ve iş bağlantıları kurabiliyor. Kadın girişimcilerimizin yeni fırsatları yakalaması için onları teşvik ediyoruz. Çünkü kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılmasına yönelik bu ve benzeri yol gösterici çalışmaların, en az finansman sağlamak kadar, belki de daha fazla önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Sanem Oktar: “Cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi akıllı ekonomidir”

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, toplantıda yaptığı konuşmada “Ülkemizde girişimcilikle ilgili rakamlara baktığımızda da dengesiz bir tablo görüyoruz. Türkiye’de kadın girişimci ülke genelinde yalnızca %8 paya sahiptir. Ülkemizde kadın girişimci sayısını artırmak üzere Bolu’dayız. Çünkü amacımız, kadın girişimcilerin işlerini büyütmelerine destek vermek, ürün ve hizmetlerini satmaları için satın almacılarla buluşturmak, onları ilham verici hayat hikayelerine sahip kadın girişimcilerle tanıştırmak ve en önemlisi ticaret ağlarının gelişmesi için birbirlerini tanımalarını sağlamak. Tüm araştırmalar cinsiyet eşitliği ve ülkenin kişi başına düşen gayri safi milli hasılası (GSMH) arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi, ‘akıllı ekonomidir’. Ülke olarak ekonomik performansımızı güçlendirecek ve sürdürülebilir kılacak temel faktör ortak bir girişimcilik perspektifinin benimsenmesi ve kadınların bu sürece katılmalarıdır” dedi.

Fatih Metin: “Son 10 yılda kadın istihdamındaki artış erkek istihdamındaki artışın 2,5 katından fazla”

Toplantının açılışında söz alan Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise konuşmasında “Son on yılda kadın istihdamındaki artış erkek istihdamındaki artışın 2,5 katından daha fazla olmuştur. Bu artışları, yeterli görmemekle birlikte doğru yolda olduğumuzun göstergesi olarak yorumluyorum. Ekonomi Bakanlığı olarak kadın girişimciliğinin özendirilmesi için her platformda üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bu noktada, birçok zorluğa rağmen iş hayatına atılarak ülke ekonomimize katkı sağlayan kadınlarımızın çabalarını takdir ettiğimi belirtmek istiyorum. Sizlerin daha fazla üreterek, daha fazla ihracat yaparak ülkemize büyük katkıda bulunacağınıza inanıyoruz” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Erol Bilecik: Siyasal istikrar ve güven ortamıyla, ekonomik istikrar “at başı” gider
» Tuncay Özilhan: Hukuk devleti, güven veren, bağımsız ve tarafsız bir yargı, hepimizin ihtiyacı
» Girişimciler sertifikalarını aldı
» EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı 2018 başvuruları başladı
» Lüleburgaz, geleceğin yıldız girişimcilerini yetiştirmeye devam ediyor!
» Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır!
» Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu gerçekleştirildi
» Kadının işgücüne katılım oranı neden düşük?
» İşimi kuruyorum eğitimleri
» Kadın bakış açısı girişimde fark yaratıyor
» TÜSİAD “Ne okusam ne olsam” Meslek projesi sürüyor
» Kadın Yatırımcı ve Girişimciler, Lüleburgaz’da buluşuyor
» BUİKAD’dan coşku dolu anneler günü kahvaltısı
» “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu
» Kadın Liderler okul sıralarına döndü!
» İsveçli Yatırımcıların Gözü Antalya’da
» Proje 15 - KAGİDER Kadın Girişimci Geliştirme Programı Başvuruları açıldı
» BUİKAD Avrupa ilişkilerini güçlendiriyor
» Afyonkarahisar İş Kadınları yine farkındalığa imza atacak
» Teknolojinin Kadın Liderleri yarışması’na başvuru tarihi uzatıldı
» Kadın Girişimciliğine Destek Zirvesi’nde “Topluma Katkı Başarı Ödülü”nün sahibi Gaye Donay oldu...
» ICCI 2018 TÜSİAD özel oturumu: Türkiye enerjide 3D formülü ile yılda 34 milyar dolarlık ek katma değer elde edebilir
» Karar Vericilerinin Yüzde 50’sinin Kadın olduğu şirketlerde karlılık yüzde 28.7 daha yüksek…
» BUİKAD ‘Noktalama’ koçluk projesi’nde sertfika töreni gerçekleşti
» Ayşe Tohumcu: Türkiye ve Ortadoğu’da ki sanayicilere hizmet veriyoruz