YAZARLAR Füsun SU
12
14
16
18
08/04/2017 18:19
Sema Moritz "Taş plak sesli kadın"

Plakseverler bilir,  “taş plak sesli kadın” Sema Moritz ‘i bilmeyenlere taktimimdir.

Geçen akşam yine keyifli ve değişik bir konsere davetliydim.

Dostum Memduh bir plak kolleksiyoneri. Geçmiş zaman müziklerine oldukça düşkün. Memduh’la dostluğumuz ilk albümüm “Sarhoş” zamanlarına dayanıyor. “Sarhoş” albümümde 60’lı yıllardan şarkılar yer alıyordu ve Memduh TRT’de yaptığım yayınların takipçisiydi. Zamanla bir konserimde tanıştık. Dostluğumuz o yıllara dayanır. Ve sağolsun, beni  bir çok konsere davet ediyor.

İstiklal Caddesi ’nde Garaj İstanbul hep  bir ağızdan şarkılara eşlik eden dinleyicilerle dopdoluydu. Şarkıların çoğuna aşina olmakla birlikte, pek azını gerçekten biliyordum. Ve karşımda yüksek enerjisini yaşamına akıtmış, dingin bir kadın vardı. Sema Moritz.

Sesi gerçekten sıra dışı ve evet, gerçekten taş plak dinler gibi bir his bırakıyor bende. Sahnede kendini paralarcasına şarkı söyleyenlerin tersine ( bazen ben de sahnede paralarım kendimi ve çok gülerim sonra  kendime )  o çok doğal ve sakindi . Aynı, evinin salonunda misafirlerini ağırlıyor gibiydi. Nazım Hikmet’ten, Cem Karaca’dan, Yunus Emre’den dizeler sesleşiyordu  dilinde. Çook keyifli bir akşamdı.

Sabah yazının başına oturunca Sema Moritz’den şarkılar dinlemeye devam ettim aynı keyifle. Yaşamını inceledim web sitesinden. Mevlid’den Noel şarkılarına, Jazz A la Turca’dan İlahilere, kantodan tangoya  öyle çok projede yer almış ki, dinlerken bana yalnızca barışı, huzuru, neşeyi çağrıştırdı. Ülkelerin sınırları kalkmış, dil ve din farklılıkları yok oluyor sanki bir şarkıdan diğerine geçerken.  Yalnızca evrensel bir dilde, melodilerde akan bir yaşamın olası varlığını çağrıştırdı bana,  61 yaşında ve İstanbul-Berlin arası yaşayan Sema Moritz.

2006 ve 2009 ‘da yayınladığı, Ekho – Efsane Kadınlar albümleri şimdi Hammer Müzik tarafından 2 LP olarak  plakseverlere sunulmuş.

Hala aydınlık ruha, evrensel duruşa sahip “taş plak sesli kadın” Sema Moritz‘i tanımadıysanız büyük kayıptasınız benim gibi…

Dinleyin, ruhunuz huzur bulsun.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :