YAZARLAR Füsun SU
12
14
16
18
17/11/2018 15:24
O zaman başarı(sız) mıyım?

Kendimi ne zaman ‘başarılı’ ya da ‘başarısız’ bulsam, içsel bir sorgu mekanizması devreye giriyor. Çünkü başarı ve başarısızlık arasında, derinlere gizlenmiş, inanılmaz güçlü psikolojik bir bağ mevcut; her ikisi de bizi en doğal halimizle ‘kendimiz’ olduğumuz yerden uzakta tutuyor ve kimliklendiriyor.

Bir süre önce, sınavda birkaç soruyu yanlış yaptığı için okuldan üzgün gelen kızımla sohbetimiz, bu yazıya vesile oldu:

“Kızım, okula tam da bu yüzden gidiyorsun; bilmediklerini öğrenmek için. Yanlış yapa yapa, doğruyu öğreneceksin.”

“Ama anne ben başarısız birisi olmak istemiyorum.”

“Başarısız olduğunu nereden çıkarıyorsun. Yeterince çalıştığına ve soruları okurken dikkatini verdiğine inanıyorsan, sen sorumluluğunu yerine getirdin demektir. 100 metrelik yarışın 99’uncu metresine kadar koşabilmişsen, nasıl kendine ‘başarısızım’ diyebilirsin, üstelik her şey değişken ve geçiciyken.”

Herkesin ‘başarılı’ olmak istediğini duyar gibiyim. Fakat  ‘başarı’ olarak gördüğümüz şey, kime göre, neye göre tanımlanır?

Hepimizin, sandığımız, gösterdiğimiz, sakladığımız ve bir de asıl gerçek halimiz var. Sandığımız, gösterdiğimiz ve sakladığımız yanlarımız, öğrenilmiş ‘başarı’ tanımının peşinde koşarken, gerçek doğamız, zihnimizdeki en yoğun düşünce konusunda bizi ‘başarılı’ hale getiriyor.

Bilimsel veriler, zihnimizden günde ortalama 70.000 düşünce geçtiğini gösteriyor. Bu düşüncelerin büyük çoğunluğu gelip geçici, uçucu. Ama bazıları var ki yüzlerce, binlerce kez ışık hızıyla geçiyor zihnimizden ve tüm yaşamımızı şekillendiriyor. Neyi daha sık düşünüyorsak ‘başarı’ okumuz o yönü gösterecek doğal olarak.

Kendinden kaçan, kendini görmeyen, farkındalıksız insan, peşinde koştuğu ve ‘başarı’ olarak nitelendirdiği yere ulaştığında büyük bir tatminsizlikle burun buruna gelir çünkü ulaştığı yer onun doğasına uygun olan yer değil, ona işaret edilen yerdir ve üstelik geçicidir ve aslında uzaktır bu ‘başarı’.

Bunun sebebi ‘başarı’ uğruna aldığımız yolda, kalbimize denk düşmeyen yolculuk yaparak, en büyük hazzı ıskalamış olmamızdır. Bu ‘başarı’ öyküsü, nafiledir.

Fikrimce, başarının yolundaki en büyük engel, ‘başarı’nın tanımı; öğrenilmiş ve hatta öğretilmiş ‘başarı’ tanımları… Bireysel fedakarlık göstererek, sonucun ne olacağına bakmaksızın tüm enerjimizi yönlendirebildiğimiz, bizi büyüten, geliştiren, ‘kalbimizin olduğu yer’, ‘kendi yolumuzdur’ ve işte ‘başarı’ burada saklıdır.

Sanki yarın ölecekmişçesine “Yaşadığım hayatın hakkını verebildim mi? En yüksek versiyonumu gerçekleştirebildim mi?” diye içimize sorarak, ‘öz hesaplaşma’ yapmak ve gerçek başarıyı ertelemeksizin kucaklamak mümkün.

Zekamızın hak ettiği, zamanımızı ve çabamızı verdiğimiz gerçek başarıya ulaşabilmek için, sizce de zihnimizdeki ‘başarı’ algısını yeniden tasarlamamız gerektiği açık ve net olarak görünmüyor mu?.

Madem konumuz başarı, benden bir de şarkı armağan olsun size: BÜYÜ

Tıklayarak dinleyebilirsiniz.  https://bit.ly/2DJvaYY

“füsunSu kimdir?” diye merak edenler için:

Antalya’da Füsun Balta olarak doğdum. ODTÜ’de Mimarlık, İÜ’de Müzikal okudum. Füsun Coşkun olarak kariyer yaptım, müzik yaptım. Yine Füsun Coşkun olarak, Eurovision, Discovery vb yarışmalar sonrası “Sarhoş” albümümü ve TRT FM’de canlı, naklen konserler yayınladım. “Dünyanın en muhteşem deneyimi” diye nitelendirdiğim kızımla birlikte BÜYÜ’meyi seçtim. Bir gün kanserimle tanıştım, duvara tosladım, ALTÜST oldum, paramparça oldum. İyi ki de öyle olmuş. Yaşamımda yanlış yere oturmuş olan tüm parçalar doğru yerlerini buldu, bulmaca çözüldü. Hayatın altı ve üstü ‘bir’di, hatta daha iyiydi. Kanser dönemi faydasını gördüğüm nefesle ve zihin dönüşüm sistemleri ile YOL  alıyorum.

2015 yılında “DNA”  isimli, kendi dönüşüm hikayemi anlattığım albümümle müziğe geri döndüm. Tüm isimleri geride bıraktım, en DERİN NİYET’im AŞK’la, “SU ” olup akmayı, su gibi her şeyden aşağıda ve kayaya şekil verecek kadar güçlü olmayı seçtim, füsunSu oldum…

2016’da “UMA”, 2017’de “BÜYÜ” ve 2018’de OYUN isimli üçleme albümlerimi yayınladım.

Müzisyen, nefes terapisti, bir de www.guncelkadin.com.tr ‘nin verdiği  “yazarlık” sıfatı ile size ulaşıyorum. Kalbinize AŞK’la dokunabilirsem ne ala…

http://bit.ly/2oWZtkM  ( “fusunsu official youtube ) ‘dan kendi YOL’culuğumu anlattığım tüm müzik videolarımı izleyebilir,

www.fusunsu.com ‘dan ve https://www.facebook.com/fusunsubyfusun/  isimli sayfamdan bana ulaşabilir ve takip edebilirsiniz.

Paylaşım ve dönüşümlerinizi merakla ve sevgiyle bekliyorum.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :