YAZARLAR Füsun SU
12
14
16
18
06/03/2017 21:08
Kahkaha Yogası yapmıyorsanız hemen Aydan Ermiş’e kulak veriniz!

Geçtiğimiz hafta, İstanbul’un en huzurlu semti Kalamış’ın şık ve zarif oteli Wyndham Otel’de, Aydan Ermiş’in nefes farkındalığına ait bol kahkahalı seminerine katıldım. Aynı zamanda bir nefes terapisti olarak, nefes farkındalığının herkese ulaşıyor olması tabii ki beni özel olarak mutlu ediyor.

Aydan Ermiş, aydınlık Türkiye’nin pırıl pırıl ve donanımlı kadınlarından birisi. Rotasını varoluşa, içsel dönüşüme, kendi merkezine yönelten birçoklarımız gibi, o da bu yolculuğa, kendi yaşam tecrübesi aracılığı ile çıkmış.  İyi ki de öyle olmuş. İnşaat proje yönetiminden, sosyolojiye, felsefe öğretmenliğinden, sanat terapistliğine, yaşam ve öğrenci danışmanlığından nefes terapistliğine kadar, böylesine çok yönlü ve vizyonu geniş bireylerin hayattan aldıklarını verme gayreti ve şekli, bizleri çok daha yüksek bilinç düzeylerine taşıyor. Böylelikle kocaman dalgalarda başarıyla sörf yaparcasına, hayatı keyifle deneyimliyoruz.

Nefes her ne kadar “anlatılan” değil, “yaşanılan” bir tecrübe olsa da, biraz da seminerden söz etmek istiyorum. Aydan Ermiş, kadınlar günü bahanesiyle bir araya gelen bir salon dolusu kadın editöre doğal solunum mekanizmamızı, düşünce, duygular ve nefes arasındaki bağlantıyı, doğru nefes tekniklerinin bizleri olabileceğimiz en verimli ve sağlıklı bireyler haline nasıl getireceğini, nefes tekniği örnekleri vererek anlattı.

Aslında, doğduğumuz zaman nefesimiz dengede. Zaman içerisinde düşünceler dolayısı ile duygular ve nihayetinde algılar, bizi şu anda olduğumuz insan haline getiriyor.  Bu yolculukta nefesimiz küçük yaşlarda bozulmaya başlıyor. Sempatik sinir sistemimizi harekete geçiren,  endişe, kaygı, hüzün gibi olumsuz diye nitelendirdiğimiz duygular esnasında aldığımız nefes şekline, bedenimiz günde en fazla 15 dakika ihtiyaç duyarken, günün geri kalınında parasempatik sinir sistemimizi harekete geçiren, sakin, huzurlu, dengeli nefes şekline ihtiyacımız var. Ve iyi haber şu ki, bu nefes şekli öğrenilebilir bir eylem. Hatta “öğrenmek” değil, fabrika ayarlarımıza dönerek “hatırlamak” şeklinde tabir etmek daha doğru.

Dengeli bir nefese sahip olduğumuz zaman, yaşadıklarımız her ne olursa olsun, yaşamın akışına uyumlanarak ve bakış açımızı değiştirerek, süreci kolaylıkla ve hatta keyifle atlatabiliriz. Bu bizim karar alma ve hareket etme mekanizmamızı daha net ve daha olumlu bir platforma taşırken, bedensel ve ruhsal anlamda bütüncül olarak koruma altında oluruz.

Aydan Ermiş, nefes çalışmalarını, nefes alıp verirken en önemli kasımız olan diyaframı en çok aktive eden kahkaha yöntemi ile şekillendirmiş. Böylelikle kahkahalarla gülerken, hem salgıladığımız hormonlar dolayısı ile hem de harekete geçen karın nefesimizle daha mutlu, huzurlu ve dengeli hale geliyoruz. Genetik talimatları taşıyan DNA’larımızı barındıran hücrelerimizde nefes egzersizlerinde bolca oksijen kazanıyorlar ve genetik formatlarımızı olumlu şekilde etkiliyorlar. Özellikle oksijen eksikliği sonucu gördüğümüz kanser ve anaerobik hastalıklara karşı dirençli oluyoruz.

Eğer hala bir nefes terapisti ile çalışma imkanını elde edemediyseniz, hiç olmazsa bu konuda biraz okuyup, bilgi toplayabilirsiniz. Bir eliniz karnınızda, bir eliniz göğsünüzde, ayaklarınız yerde, rahat ve dik şekilde oturup, gözlerinizi kapatın. Burnunuzdan derin ve sakin nefesler alıp vererek nefesinizi izleyin. Kendinize yolculuk için iyi bir başlangıç olacak. Burundan aldığınız nefesin kesintisiz olarak yolculuğunu fark edin ve bırakın  nefes içinize kolaylıkla aksın, sonra kolaylıkla çıksın. Kahkahalarla güldüğünüz sırada hemen elinizi karnınıza koyarak, nefesin bedeninizdeki hareketini izleyin ve bedeninizin bu hareketini, yüzününüzün mimiği ve karnınızın hareketiyle taklit edin. Ama “ben bunu ustasından öğrenmek isterim” diyorsanız, Aydan Ermiş’e www.aydanermis.comadresinden ulaşabilirsiniz.

Yüzünüzden gülücük, hanenizden şen kahkahalar eksik olmasın. Nefesiniz ve yolunuz açık

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :