YAZARLAR Figen Sözen
12
14
16
18
03/02/2018 09:55
Benim son adresim Smyrna olmalı!

Bu yazımda sizlerle İzmir (Smyrna)hakkında hasbihal edelim. Biraz da gezi tadında olsun istiyorum. Şu son üç yıldır İzmir'li oldum çıktım. Sebeb-i ziyaretim ilk Ezo'mun (kızımın) 9 Eylül Üniversite'sinde eğitimine başlamasıyla oldu.  Marmara Bölgesi'nden Ege'ye uzanan üç beş yıl sürecek anılar yumağı...Kampüsün Buca'da olması dolayısıyla ikametgah Buca.Klasik bir öğrenci semti.Eski adı Boudjah olan eski bir Rum köyü.Osmanlının son dönemlerinde levanterlerin yerleşim alanı olmuş.Bu sebeple bünyesinde farklı mimari özelliklerde yapılar yer almaktadır.

Buca da en ilgimi çeken yapı İzmir Protestan Baptist Kilisesi. 1834 yılında Protestan Anglikan kilisesi olarak hizmete açılmış.Kilise binası ''chpel'' (şapel) şeklinde1865'te köy kilisesi olarak inşa edilmiş. Karakteristik bir kontrüksiyonu var.Haçvari plana sahip yapının holünün iç kubbesinde enteresan geometrik bir ahşap kontrüksiyon görülmektedir.Osmanlı padişahı Abdülaziz'in fermanıyla kilise yenilenmiş.Bir dönem Buca Belediye'si tarafından kültür merkezi olarak kullanılmış.Oldukça hoşsohbet ve cana yakınlardı. Buradan ayrılırken İncil ve hıristiyanlıkla ilgili yayınlardan epeyce aldık.Hatta ben bir hayli abarttım sanırım.

İzmir'de kentsel dönüşüm projeleri yürürlükte.Dönüşüm daha çok parsel bazında. Amaç devletin daha yaşanası ve sağlıklı kentsel mekanlar oluşturmak için nitelikli yapı stokunu arttırmak.Bu süreçte istenen emlak değerini arttırmak değil,deprem güvenliğini arttırmaktır.Tabi ki katma değeri artacak ama amaç rant sağlamak değildir.Bayraklı-Turan-Salhane'de karma projeler daha yoğunluk kazanırken ;Bornova-Yeşilova da lüks konut projeleri ağırlıkta.Karşıyaka ve Bornova'da ciddi arz sağlandığını,talep sayısının da doğru orantılı büyüdüğü belirtiliyor.

İzmir Türkiye'nin aydınlık kenti.Barışçıl,demokratik,laik ve çağdaş...Ege'nin incisi...Kozmopolit yapısına rağmen ailece saadet içinde olabileceğiniz şehir.Ekonomik,sevimli ve yaşlanmayı düşünebileceğiniz bir yer...İnsanları temiz bakışlı ,sempatik,anlayışlı,yardımsever...İzmir, insanın yüreğine dokunan melodilerden oluşan naif bir şarkı misali...Bu duyguları son ses yapıp deniz kokusu tenine değerken hissedilesi bir rüya kent...Cemal Süreya'nın şu sözü hemencecik mentalime düşüveriyor.''İzmir'de hayat beklenmez,kovalanmaz da...O zaten sizinle beraberdir.''

 Bu şehrin kışlarını sevmem ile yazlarından hoşlanmam arasında ters orantı mevcut.İzmir'de nem oranı çok yüksektir.Bu nedenledir ki karın çok yağıp kışın çetin geçmesi nadirdir.Ama bazen de soğuğun içime öyle bir işleyişi var ki kanımın donduğunu hissediyorum.                                                                                                                                                                Kılık kıyafet mevzusuna gelince  rahat olunduğu kanısındayım.Etek şort boylarında cömert bir bakış açısı var.Pazar yerlerine gittiğinizde ise kendi yetiştirdikleri meyve ve sebzelerini satan bayanlara bolca rastlamak mümkün.Nüfusun hatırı sayılır bir oranını kitap alan,okuyan sonrasında da birbirleriyle okudukları kitapları değişim halinde olan insanlar oluşturuyor.                                                                                                                                                       

İzmir'de en çok fotoğraf çekinilen yerleri ise Saat Kulesi ve Gazi Heykeli'dir. Dostlarınızla bolca selfie yapabilirsiniz.                                                                                                                             

İzmir'in gidip de görülesi yerleri (ilk zihnimde belirenler);Efes,Pergamon Antik kentleri,Kemeraltı,Alaçatı,Şirince,Kordon boyu,Seferihisar(Sığacık),Birgi,Meryem Ana....

İzmir'in simgesi denildiğinde Kordonboyu ilk akla gelir. O da huzur ile eş anlamlıdır.Bir bakmışsınız iyot kokusunu taaa ciğerlerinize dek işlerken gün batımının ihtişamlı görselliği sizi esir alıvermiş.Bahar aylarında ve yazın çimlere uzanıp ruhunuzu dinginleştirebilir ya da coşkuyu tüm hücrelerinizde hissedebilirsiniz. Ayrıca İzmir'in en önemli müzelerinden Atatürk Müzesini de 1. Kordon (Atatürk cad.) da ziyaret etmelisiniz. Yapı 19.yüzyıl neoklasik formun örneklerindendir.''Gazi Konağı''olarak da anılmaktadır.

İçinizde alışverişe olan iştahınız kabardıysa   İstanbul'daki Mahmutpaşa kıvamında oldukça renkli ve kalabalık olan  İzmir'in en eski alışveriş mekanı Kemeraltı'nı tercih edebilirsiniz..Kızlarağası Han'ı ise Mısır çarşısı tadındadır.                     

Selçuk merkeze tahmini 10 km mesafede bulunan Şirince'yi çok sevdim ben.Ortodoks köyü olduğu zamanlarda adı Çirkince olan bu yerleşim yeri Türk-Yunan kültürünün harika bir sentezi durumunda...Ev yapımı şarapların satıldığı şarap evlerinde karadut,böğürtlen,kavun,çilek,mandalina vs. birçok çeşidin tadına bakarak damak zevkinize en uygununu tercih edebilirsiniz.Gitmişken St.Jean Kilisesini de ziyaret etmelisiniz.Bahçesinde ki havuza atılan madeni paralar havuzun içindeki küçük delikten içeri girerse tutulan dileklerin gerçek olacağına inanılır...

 Canary adaları ve Cape Verde ile dünyadaki en önemli sörf noktalarından biri olarak kabul gören Alaçatı'ya gitmeden olur mu hiç! Begonvillerle bezeli Arnavut kaldırımlarını adımlarken midenizde inşaat çalışmalarını andıran sesler hissettiğinizde deniz ürünleri,muska böreği,sucukaki köfte yiyebilirsiniz.Kokusu etrafı sarıp sarmalayan mis gibi Alaçatı kavununu da es geçmemek gerek. Hediyelik olarak da yakınlarınıza el yapımı ürünler ,sakız reçeli,kaya koruğu turşusu,gül baklavası alabilirsiniz.Közde pişen sakızlı kahvesi de hoş muhabbetinize eşlik edebilir.                                         

 İzmir'e özgü boyoz ve sübyeyi ,en çıtır gevrekleri tecrübe etmeden de sakın ola gelmeyin.                                                 

Daha bahsedebileceğim o kadar çok yer  var ki ama şimdilik bu kadarı kafi. ...

Ah izmir!Bir gün yıldızlarımız barışıyor canciğer oluyoruz seninle; diğer bir gün ise aramızda uçurumlar oluşabiliyor.Niçindir nedendir ben de bilemiyorum.Belki İstanbul kadar hareketli olmadığından ...Belki de büyüdüğüm şirin kasabam Erdek'ten karmaşık olman

"Vasiyetse

İşte size vasiyet

Benim son adresim İzmir olmalı

Bu şehirde ölmek bile haysiyet

Benim son adresim İzmir olmalı   "

Memduh Çökelek         

İzmir'de öylesine güzellikler, tatlar var ki!

Yaşayabilene.... Hissedebilene...

Hoş kalın! Mutlu kalın!

                                       

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :