YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
09/10/2017 22:24
Yanlış karar diye bir şey yok aslında...

Meditasyon denemelerine başladığımdan beri sanki kendimi daha çok dinlemeye başladım. Yazık bana, sanki içimde çığlık atmaya çalışan küçük bir çocuk varmış da senelerdir kulaklarımı kapatmışım bu çocuğa gibi geliyor şimdi. Ne kadar yalnız kalmış o içimdeki çocuk, hiç şefkat görmemiş senelerdir benden...

Oğluma, kocama, arkadaşlarıma şefkat göstereceğim diye kendimi unutmuşum epeydir. Bir de kendime bayağı bir kızgınmışım kendimi bu duruma soktuğum için. Yanlış seçimler yaptım diye kızgınmışım. Hâlbuki bir şey seçmedim ki ben. Hayat önüme ne getirdiyse onu aldım. İşim, kocam hep geldiler diye aldım. Hayatta bir şeyler seçme lüksüm olmadı ki hiç. Parası olanlar seçim yapma lüksüne sahip bu hayatta. Bizim gibiler sadece önlerine geleni alabilir ancak.

Bu şekilde düşünüp kendimi suçlamanın yanlış olduğunu biliyorum şimdi. Kendimi suçlamaktan vazgeçmeliyim. O zaman kendim için neyin iyi olduğuna inanıyorduysam, o yönde kararlar aldım ben hep. Şimdi o kararları almam tabi, ama o zamanki düşünce yapım ve ruh halimle bu kararları aldım ve bunun için kendime kızamam. O zamanın doğru kararlarıydı bunlardı. Kim bile isteye kötü sonuçlar doğuracak kararlar alır ki? Yanlış karar diye bir yok bence. O zamana dair inanışlar ve düşünce şekli olabilir yanlış olan, kararlar değil, geçmişe ah etmenin kimseye bir faydası yok.

Bir yerde okumuştum, neye odaklanırsan onu büyütürmüşsün.

Karar 4: Kendimi suçlamak yerine kendimi anlamaya ve kendime şefkat göstermeye odaklanmak istiyorum.

Kendini sevmenin ve kendine değer vermenin önemini 40’ımdan sonra anladım. Bu bazen bencillikle karıştırılıyor ama ben kendimi iyi tutmazsam, çevreme de faydam dokunmuyor. Yani aslında çevreme fayda yaratmak istiyorsam ilk önce kendimi iyi hoş tutmalıyım. Kendi değerini bilemeyenler, kendilerini başkalarıyla kıyaslayıp, başkalarının başarılarıyla mutlu olamıyorlar. Bir yerde okumuştum, “Kendini başkalarıyla kıyaslamak intihardır” yazıyordu. Herkes kendi yolculuğunda bir sürü zorluk, üzüntü, sevinç yaşıyor, herkesin yolu birbirinden farklı. Kıyaslamak kendini üzmekten başka bir ie yaramıyor ve enerjini ve odağını boşa harcamış oluyorsun.

Senin daha önce aldığın kararlarla ilgili kendini suçladığın oluyor mu? O zamanki şartlarda farklı bir seçim yapman mümkün müydü? Yoksa o zamanki sen, isteklerin ve beklentilerin doğrultusunda en doğru seçimi yaptığını düşündüğün şeyleri mi seçtin? Sen de kendine kızmayı bırakıp, kendine şefkat gösterebilir misin benim gibi?

Facebook.com/esradanfisiltilar

Instagram.com/esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :