YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
05/12/2017 07:05
Neye odaklanırsan onu büyütürsün

Ben hep enerjimi neye yöneltirsem onu büyüttüğüme inanırım. Beynimizin her yeni öğrendiğimiz şeyle yeni sinir yolları yaratarak geliştiğine daha önceki yazılarımda değinmiştim. Geçenlerde dinlediğim bir TedTalk’da, odaklandığımız şeyin beynimizdeki ilgili kortex’i kalınlaştırdığını öğrendim. O zaman neyi düşündüğümüze çok dikkat etmeliyiz. Kendimizi sadece sağlıklı düşünmeye itmek yetmez, sağlıksız düşüncelerden de kendimizi sıyırmalıyız. Birçoğumuzun saplandığı birkaç sağlıksız düşünce örneği vermek istiyorum:

1) Başkalarını kıskanmak ve onların başarılarıyla övünememek. Oysaki bir insanın bir başarısı, mutlaka dalga dalga başkalarına da fayda sağlar. Bize hiç dokunmuyorsa bile, bize ilham anlamında bir şey katabilir. Bu alanda biri bunu yapabildiyse, biz de buna benzer başarılara dokunabiliriz demektir. Her başarının başkalarının önünü açan bir tarafı vardır, bu yüzden başkalarının başarılarıyla gurur duymalı ve alkışlamalıyız. Başarıyı küçük görmek, bizim kendimize dönüp bakmamızı gerektirir, acaba kendi öz değerimizi hissedemediğimiz için mi başkalarının başarılarını takdir edemiyoruz? Bize benzeyen başkalarını yüceltmek kendimizi daha küçük görmemize sebep olup, bizi kötü mü hissettiriyor? Eğer durum buysa, bizde öz değer anlamında eksikler olduğunun ve bunu değiştirmek için çalışmamız gerektiğinin göstergesidir bu.

2) Kendimizle ilgili bizi geriye çeken düşünceler. Şunu yapamam, bunu beceremem, ben buyum, o iş bana fazla gibi düşünceler bizi engelleyen şeyler. Zaman içinde fark ettim ki, hayattaki en büyük engelimiz kendimiziz. Kendimizle ilgili işimize yaramayan duygu ve düşüncelerden kurtulmak bizim için çok önemli. Kendimden örnek vermem gerekirse, ben daha önce konferanslara gittiğimde beğendiğim bir konuşma olduğunda, konuşma yapan kişiyle gidip tanışmaya, konuşmaya çekinirdim. Sanırım bunun altında reddedilme korkusu vardı. Şimdi ise her ne olursa olsun gidip tanışıyorum. Bu tanışıklık bazen başka gelişmelere yol açıyor, bazen de keyifli bir sohbet etmiş olmak bana yetiyor.

3) Genel olarak hayatla ilgili olumsuz düşüncelerimiz. Bazı insanların karamsar olmalarının sebeplerinden biri de bu. Genelde içinde bulundukları şartların kötülüğünden dem vurup, bunu hayatın anlamsızlığına bağlarlar. Hâlbuki o kötü şartlarda bile güzel şeyler yapmayı beceren insanlar vardır. Bunu örnek almak yerine söylenmek ve şartları öne sürmek kolaylarına gelir. Bu tarz bir hayata bakış açısı bizi aşağı çeker ve yapabileceğimiz şeyleri engeller.

Karar 12: Sadece iyi düşünceler ekmeye çalışmakla kalmayacağım, kendimi işime yaramayan düşüncelerden de arındıracağım. Hayattaki en büyük engelin kendi düşüncelerim ve duygularım olduğunu hiç unutmayıp, önce kafamdaki engelleri aşmaya çalışacağım. Hayatta başarılı işler yapanları kıskanmak yerine onlardan ilham alacağım. Şartlara söylenmek yerine, bu şartlarda neler yapabileceğimin araştırmasını yapacağım.

Facebook: esradanfisiltilar, Instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :