YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
02/07/2018 16:22
Korkuların gücü senden geliyor

Korkularımız aslında sadece düşücelerden ibaret. Biz o düşüncelere ne kadar güç verirsek o kadar güçlüler. Korkularıyla yüzleşmeyi seçen insanlar, kendilerinden veya şartlardan şüphelenmelerine rağmen korkularıyla yüzleşmeye karar verenler. Korkuyu yenmeye karar verdiğiniz an bile değişim başlar. Korku artık eskisi kadar güçlü değildir. Şüphe ve korku sizin durumu detaylı düşünmenize, değerlendirmenize sebep olur ki kötü bir şey değil. Ancak korkuları olduğu gibi bırakanlar, yüzleşmeye cesaret edemeyenler hayatlarındaki gelişim imkanlarının da yolunu kapatırlar.

Eskiden tanımadığım ortamlarda kendimi çok rahatsız hisseder ve konuşmaya çekinirdim. Hatta bu yüzden pek çok yere gitmekten vazgeçmişliğim vardır. Gittiğimde de kenarda bir yerde ya kendi kendime ya da arkadaşlarımla dururdum, pek çok insanla tanışma fırsatını pas geçerdim. Sonra yavaş yavaş tanımadığım insanlarla tanışmanın bana keyif verdiğini, aslında sosyal bir insan olduğumu keşfettim. Aslında keşfettiğim diğer insanlarla aynılığımdı. Kendimizi diğerlerinden çok farklı görmemizmiş esas sorun. Aslında herkes sevgi, paylaşım, mutluluk peşinde. Başkalarını hiç tanımadan başkalarından şüphe duymak, başkalarıyla paylaşımlarda bulunmaktan kaçmak bana zarar veriyormuş. Belki de kendi özgüvensizliğim beni bu çekingenliğe itmişti. Benim sohbetimden yeterince keyif alacaklar mıydı? Onlara yetecek kadar bilgim, kültürüm var mıydı?

Farklı insanlar, farklı hayatlar, farklı bakış açıları, farklı kültürler tanımak beni zenginleştiren bir şey. Sırf kendi korkularım ve korkularımla yüzleşememem yüzünden hayatıma kazandıramadığım insanları, fikirleri, bakış açılarını düşündüm. Ne büyük bir yoksunluk yaratmışım kendime senelerce. Kimse benim neyi ne kadar bildiğimi tartmak peşinde değil ki. Kimse kimsenin kültür düzeyini ölçme peşinde de değil. Çoğu insan art niyetli vs de değil. Aralarında belki olanlar vardır ama zaten onlar da hemen kendilerini ele veriyor. Sonuçta orda burda tanıştığınız insanları orda bırakmak her zaman sizin elinizde. Eğer konuşmaktan, vakit geçirmekten keyif aldıklarınız varsa devamını getirmek de sizin elinizde. Onca opsiyon yaratmak varken, kenarda köşede yalnız ve sıkıntılı onca saati düşündükçe yazık etmişim diyorum.

İnsan dediğin sosyal bir varlık. Paylaştıkça, konuştukça, tartıştıkça varlığını daha çok hissediyor insan, yaşadığını... Daha önceki yazılarımda yalnızlığın insanları ne kadar çok mutsuzluğa ittiğinden bahsetmiştim. Yalnızlığı yaratan da korkularımız yüzünden biziz. Korkularımızla yüzleşip, onları güçsüzleştirmek yerine neden kafamızda büyümelerine izin veriyoruz? Hiç bir korku benden ve hayatımdan daha kıymetli değil. Korkularımın hayatımı küçültmelerine izin vermeyeceğim.

Karar 31: Hayatımı korkularımın engellemesine izin vermeyeceğim. Korkularımla yüzleşerek onları hak ettikleri yere göndereceğim.

Takip için Facebook: Esradan fısıltılar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :