YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
13/11/2018 17:00
Hiç evlenmemek başarısızlık değildir!

Şu diyaloğu mutlaka duymuşsunuzdur:- Evli misin?- Hayır. –Hiç mi evlenmedin?

Sanki hiç evlenmemiş olmak utanılacak bir şeymiş gibi. Hele bir de evlenmemiş olan, kadın ve 40 yaş üstüyse, hemen ”evlenememiş” damgasını yer. Sanki etraftaki yüzlerce harika erkek onu seçmemiş ya da kendini beğendirememiş gibi! Senelerdir bu damgayı yemek zorunda kalmış bekar arkadaşlarım var. Özellikle her bir düğünde hiç istemedikleri halde, darısı başına “iyi dileklerini” gülümseyerek karşılamak zorunda kalanlar... Yemeklere giderken yalnız gitmenin uygun olmayacağını düşündükleri için gitmekten vazgeçenler...

Boşanmanın başarısızlık olmadığına dair yazdıktan sonra, bekarların düşürüldüğü durumu da yazmaya karar verdim. Kimse bekarlığın bir tercih olabileceğine inanmıyor galiba. Hiç evlenmemiş olan arkadaşlarımın bir çoğu, tam istedikleri gibi olmayan kişilere hayır dediler. Sırf evlenmiş olmak icin evet demediler. Toplumsal baskı onların mutlu olma, doğru insanı bulma umut ve inançlarına baskın gelmedi.

Hiç evlenmemiş olmak, karşına senin icin doğru olduğuna inandığın, hayatını birlikte geçirip, birlikte yaşlanmak isteyeceğin insanı "henüz" bulamamış olmak demek. Bazıları bu konuda diğerlerinden daha şanslıydı belki, erken yaşta bu karşılaşma oldu, mutlu evlilikler yapti. Tabi, o kişiyi aramak zahmetine katlanmak istemeyen, beklemeyi, tek başına hayatını idame ettirmeyi zor bulduğu için evlenen bir sürü insan var. Ya da kendini mutluluk hayaline kaptırıp, bir süre sonra mutlu olmadığını fark eden ama mutlu olmadığı evliliğinde sıkışıp kalanlar var.

Geçenlerde ünlüler arasında bile evlenememişlerin haberi olmuş. Kadın ya da adam onu ünlü yapacak yeteneğe sahip, ama “evlenememiş” damgasından kurtarmaya yetecek kadar değil sanırım. Yetenekleriyle değil de evlenmeyi becerememiş olmalarıyla TV’de haber olmaları, sadece bizim güzel ülkemizde olur sanırım.

Ben senelerdir bekar gibi hissetmiyorum evli arkadaşlarımın yanında. Hatta çoğu zaman kim evli kim bekar dikkat bile etmiyorum. Her bir arkadaşım birer birey benim için çiftten daha çok. Bana bir seferinde bir arkadaşım sen sayılmazsın, çünkü çocuğun var demişti. O zaman anlamamıştım, çocuğum olunca ne değişiyordu ki? Ama tabi çiftlerin çocuklarla ilgili tüm konularına hakimdim, ayrıca başımdan bir evlilik geçtiği için evlilik dinamiklerine de yabancı değildim. Sanırım bu yüzden ben bekarlardan sayılmıyordum. Ama yine de bu hiç evlenmemiş arkadaşlarımın düşürüldüğü durumu anlamadığım anlamına gelmiyor.

Takip için Facebook: Esradan fısıltılar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :