YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
09/02/2018 20:18
Hayatta tesadüf yoktur

Ben olan her şeyin bir sebeple olduğunu düşünüyorum. Tabi, kaza, hastalık, ölüm gibi tatsız olayların nedeninin açıklayamıyorum. Sanırım bu tip durumlarda neden böyle bir şeyin bizim başımıza geldiğini sorgulamak ve oraya takılmak en kötüsü. O süreçte iç huzurumuzu ve dengemizi tekrar bulmaya odaklanmalı, kurban psikolojisine girmekten kendimizi alıkoymalıyız.

Neden tesadüflere inanmadığımı kendi hayatımdan yola çıkarak anlatmaya çalışayım. Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim, 40’ımda mutsuzluğumun kendimden kaynaklandığını fark edip kendimi değiştirme kararı almıştım. Yoğun bir içe dönüş sürecinden sonra, hayat amacımın başkalarına fayda yaratmak olduğuna karar verdim. Hangi konuda fayda yaratabileceğimi henüz bilmiyordum. Sadece hayata bakış açımı, almak yerine vermek diye değiştirdim. Yanlış anlaşılma olmasın, kendimi hiçe sayarak vermekten bahsetmiyorum. Değişim sürecinde kendimi sevmeyi ve önemsemeyi de öğrendim. Ama başkalarına fayda yarattıkça kendimi daha çok sevip beğendiğimi fark ettim. Ne zaman ki ben kendime bu amacı koydum, o zaman bir sosyal sorumluluk projesinde yönetici pozisyonu teklifi geldi. Hayatımda ilk kez profesyonel olarak yaptığım işten de manevi tatmin duyabileceğimi anladım. Hayata bakışımı başkalarına yardım etmek odağına çevirdikten sonra bana gelen bu işin tesadüf olmadığına inanıyorum. Eskiden işe para kazanmak için gidildiğine inanıyordum. Ne zaman ki işi fayda yaratma aracı olarak kullanabileceğime ve aynı zamanda para kazanabileceğime inandım, o zaman bu tür işler önüme çıkmaya başladı. Kariyer deyince sadece para kazanmak gelmesin aklınıza. Hem keyif alabileceğiniz, hem manevi tatmin yaşayabileceğiniz, hem de para kazanabileceğiniz işler mevcut ve siz de bunlardan birini bulabilirsiniz.

Hayatım boyunca hep çok sorunlu patronlarla çalıştım. Çevremdeki insanlardan da gördüğüm patronların ve kariyer basamaklarında yukarılarda yer alanların, hırsla ve güç sarhoşluğuyla kötü yanlarının ortaya çıktığıydı. Ama ben yine de insani özelliklerini yitirmemiş patron ve yöneticilerin var olduğuna dair inancımı korudum. Çünkü biliyordum ki, inançlarımız hayatımızı şekillendiriyor. Ve bu inancımı yitirmemiş olmanın meyvesini şimdi yiyorum. Şu an çalıştığım işyerinde, insani duygularını yitirmeden, ekibine inisiyatif bırakarak, doğru noktalarda doğru yönlendirmeler yapan bir yöneticim var. O yüzden hayat ve deneyimleriniz size bazen tersini söylese de, siz yine de iyiye olan inancınızı yitirmeyin. Yeterince uzun süre inandığımız şeyler bir noktadan sonra gerçekliğimiz oluyor. Neye inandığımız bu kadar önemli. Hayatta güzel şeyleri bulmak için ilk önce bizi engelleyen inançlarımızdan kurtulmamız gerekiyor. O yüzden işimize yaramayan inançlarımızı tekrar tekrar sorgulamalıyız.

Bir de bu yazılarımda ve pek çok konuda beni destekleyen harika 4 kadınla aynı odayı paylaşıyorum. Biz 5 kadının tesadüfen bir araya gelmediğimizi ara ara birbirimize hatırlatıyoruz. Her birimiz başkalarına fayda yaratmaya çalışan, etik değerlerine sahip çıkan, güzel çalışmalar çıkartan insanlarız. Bu yazıların bazıları onlarla yaptığım öğle sohbetlerimde çıkıyor.

Karar 22: Tecrübelerim aksi yönde olsa dahi, işime yaramayan inanç kalıplarımdan kurtulacağım. Olanların bir sebeple başıma geldiğine, bu yaşadıklarımdan ders çıkarmam gerektiğini kendime hatırlatacağım.

Takip için Facebook: esradanfisiltilar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :