YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
16/08/2018 20:38
Hayatın, iç dünyanın yansıması

Geçmişime baktığımda hayattaki kendimle ilgili en büyük keşfimin şu olduğunu düşünüyorum: Her ne yaşıyorsam, bu benim iç dünyamın dışarıya yansıması. Hayatımda bir sorun varsa ve çözemiyorsam, bu tamamen benden kaynaklı. Bunu fark ettikten ve tümüyle kabullendikten sonra, geriye tek bir şey kalıyor. İçime dönmek, içimdeki sorunları çözmek ve yaraları sarmak. Bu şu demek: Ben kendi sorunlarımı çözemezsem, hayatım hiç bir zaman istediğim gibi olmayacak.

Sanırım bu düşünceyi benimsedikten hemen sonra hayatım yavaş yavaş değişmeye başladı ve hala da iyi yönde değişiyor. Bir yerlerde “Hayatının sorumluluğunu al!” cümlesini okumuşsunuzdur belki, bu tam da bu demek. Yani, hayatında olan bitenden sen sorumlusun, bunu kabullen demek. Tabi ki, başımıza gelenlerden tümüyle biz sorumluyuz demiyorum, ama başına gelenle nasıl başa çıktığın, nasıl tepki verdiğin, nasıl çözdüğün veya çözemediğin tamamen senin elinde. Ayrıca yarattığın olumlu veya olumsuz enerjiyle, hayatına çektiklerin de seninle ilgili.

Hep negatif düşünen ve hissedenlerin hayatlarının hep daha zorluklarla geçtiğini fark ettiniz mi? Negatif enerjinin, negatif şeyleri daha kolay hayatına çektiğine inanıyorum. Veya kendiyle barışık olmayanların, hangi şartlarda olursa olsun, hiç bir yerde/ hiç bir kimseyle mutlu olamayacağına inanıyorum.

Kendimizle barışık olup olmadığımızı nasıl anlayacağız? İçinizde hep bir huzursuzluk varsa, hayatta hep bir şeyleri kaçırıyormuş hissiyle yaşıyorsanız, insanlarla geçinmekte güçlük çekiyorsanız, ne yaparsanız yapın hayatta ne yapmak istediğinizi bulamamışsanız, bunlar kendinizle barışık olmadığınızın göstergesi.

Hayatta kendinize ve çevrenizdekilere yapacağınız en büyük iyilik kendi iç sorunlarınızı çözmek olacaktır. Sorunlu ve mutsuz insan ne yazık ki çevresine de sorun ve mutsuzluk yayar. Her olumlu ve olumsuz şeyin dalga dalga yayıldığını göz önüne alırsak, içimize dönüp kendi iç sesimizi dinleyip, sorunlarımızı keşfedip, şefkatle çözmeye çalışmanın ne kadar önemli olduğunu anlarız.

Ben “Bu notkaya gelmemin tek sebebi benim” i kabullendikten sonra, her neye üzülüyor, sinirleniyor veya bozuluyorsam not almaya ve sonra bu konuların sebepleri üstünde düşünmeye başladım. Bazen sadece düşünerek işin içinden çıkamayabiliriz, derin sorunlarda psikolojik destek almamız gerekebilir. Ben her negatif düşünceyi ve duyguyu kendimin yarattığını kabullenerek ve kendim dışındaki insanları ve olayları suçlamayarak, hayatımda kendime yaptığım en büyük iyiliği yaptım. Genelde başımıza gelen şeylerden ve hislerden başkalarını suçlama eğilimi içindeyiz, bu ne yazık ki hiç bir sorunumuzu çözmeye yaramaz.

İç dünyasını önemsemeyen, kendini dinlemeyi bilmeyen, kendi sorunları üstünde çalışmayan, sadece dış dünyada olan bitenlerle ilgili ve hayatını bunlara göre şekillendiren insanların, hiç bir zaman gerçek mutluluğu yakalayamayacağını düşünüyorum. Dış dünyanın sesi o kadar yüksek ki, gün geçtikçe kendi iç sesimizi duymakta güçlük çekiyoruz.

Karar 44: İç dünyamın dış dünyamı belirlediğini bilerek yaşayacağım ve içimdeki sorunları çözmek için uğraşacağım. Kendimi hayatımda bu noktaya getiren bensem, istediğim noktalara getirecek olan da benim.

Takip için Facebook: Esradan fısıltılar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :