YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
14/04/2018 09:37
En mutsuz öğrenciler Türkiye’de

PISA’nın 2015 sonuçlarına göre, 28 OECD ülkesi arasında en mutsuz öğrenciler Türkiye’de. 12 yaşındaki oğlum geçen gün okuldan nefret ettiğini söyledi. Nefret ne kadar ağır bir kelime. Hele de 12 yaşındaki bir çocuğun ağzında duyunca iyice ağır oluyor. Türkiye’nin en eski ve en iyi bilinen okullarından birinde okuyan bir çocuktan bu cümleyi duymak beni çok ama çok üzdü. Çaresiz hissettim. Sistemin kurbanı çok büyük bir güruhtan bahsediyoruz, içinde çocuklar, öğretmenler, okul idarecileri, kamu çalışanları, yüzbinlerce insan. Ve sonuç: Mutsuz çocuklar. Herkesin tek bir amacı olmalı aslında. Bu yılları bu çocukların en güzel yılları olarak hatırlamaları. Çocuklar öğrenmekten, hayatı keşfetmekten keyif almalı ki, öğrenme süreci hayat boyu devam etsin. Ama çocuklar muhtemelen en mutsuz dönemleri olarak hatırlayacaklar bu yaşları. Bizim elimiz kolumuz bağlı.

Okullar çocuklarımızı hayata hazırlamaktan çok uzaklar. Tek amaçları, bilgi vermek, bilginin çocuğun aklına girip girmediğini ölçmekten ibaret. 40 yıl önce ben okurken de aynıydı durum, hala aynı. 40 yıldır hayatımızda değişmeyen tek şey eğitim sistemi sanırım.

Bugün çok güzel bir kısa video izledim bu konuda. Eğitim ancak değerlerle beraber verilirse başarılı olur diyordu. “Değerlerden yoksun bir eğitim faydalı olmaktan ziyade, insanı daha zeki bir şeytan yapıyor.” C.S.Lewis.

Değerleri 10 maddede toplamış: Alçakgönüllülük, hoşgörü, şiddete başvurmama, kibirli olmama, sadelik, kendini kontrol etme, temiz kalpli olma, feragat, kendini gerçekleştirme, irade.

Bu değerler üstüne düşünün, kendinize bu değerleri katın, kaç yaşında olursanız olun, okulu bitirmiş olsanız bile diyordu.

Kendimi düşündüm ve bir kez daha sevdim kendimi. Bu değerleri elimden geldiğince hayatımda uygulamaya çalışıyorum. Belki de bu yüzden kendimi seviyorum. Ama eğitimin çok önemli bir parçasının değerler olması gerekliliği üstüne çok geç düşünmeye başladım. Bu eğitim hem ailede hem okulda verilmeli çocuklara. Güç ve para peşinde koşan aileler, sınavda başarıya odaklı okullar arasında sıkışmış bir nesil yetişiyor ne yazık ki.

Oğlum o ağır cümlesinden sonra keyfimi yerine getiren başka bir şey söyledi. Başka çocukları onun kadar mutsuz olmaktan kurtarmanın bir yolunu bulmuş. Okulda öğrettikleri tüm bilgileri bir çipe koyup çocukların beynine aktaracakmış. (Okulu nasıl bir bilgi veren makine gibi gördüğünü bu cümleden de anlayabiliyoruz.) Diğer çocuklar, onların senelerini kurtardığı için ona büyük minnet duyacaklarmış. Tarihe böyle geçecekmiş oğlum. Sonuna kadar seni destekliyorum dedim. Şimdilerde artık çok önemli bir hayat amacım var diye geziniyor ortalıklarda.

Karar30: Kendimde ve ailemde değerlerin algılanıp, uygulandığına emin olacağım. Eğitimin değerlerimiz olmadan ne kadar değersiz olduğunu kendime hatırlatacağım.

Instagram: esradanfisiltilar, Facebook: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :