YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
02/11/2018 15:14
Egomuz ne zaman devreye girer

Geçende bir arkadaş sohbetinde kendimi farklı duygular içinde buldum. Birinin sürekli çok iyi bilmediği bir konuyla ilgili atıp tutması beni rahatsız etti. Onun bilmediği ama benim bildiğim şeyleri hararetle anlatmaya başladım. Buraya kadar her şey normalmiş gibi geldi, değil mi? Sonra kendimi gözlemlemeye başladım. Sırf o konuda karşımdakinden daha fazla bildiğim için kendimi ondan üstün görmeye başlamıştım. Eckart Tolle’nin kitabında okuduklarım aklıma geldi. Ne zaman kendini birinden daha üstün ya da daha aşağı görmeye başlarsa, egon devreye girmiş demektir.

İçinde yer aldığınız tartışmalarda insanları ve kendinizi gözlemleyin. Bazı konularda daha bilgili olmak, daha az bilenlere kıyasla üstün olduğunuzu göstermez. Bilgi, para, statü, etiket, marka, cinsiyet, milliyet, din; başkasından daha iyi veya üstün olduğunu kanıtlama çabasına girenlerin başvurdukları araçlar. Halbuki, kimse kimseden daha üstün değil. Bunu kabullendiğiniz gün, üzerinizden bir yük kalktığını hissedeceksiniz. Tüm hayatınızı uğruna feda ettiğiniz şeylerin, aslında gereksiz olduğunu kabullendiğiniz an.

İnsanlar kendi bildiklerini, sahip olduklarını ve kendilerini göstermek için neler yapıyorlar? Sırf egoları tatmin olsun diye. Bildiklerini sadece paylaşmak için anlatanları anlarsınız, ne kadar mütevazi bir şekilde bildiklerini paylaştıklarını fark edersiniz. O tip insanlara hayranlık duyuyorum. Kendini kanıtlama çabası olan insanı da derhal tanırsınız. O tip insanlaın egolarını fark edip, yenmelerini diliyorum.

Kendi egomun çıkmaya teşebbbüs ettiği anları artık anlar oldum. Ben de egomu yenmiş değilim, ama fark etmek değişimin birinci adımıdır. Kendimi birinin yanında rahatsız hissettiğimde sebebini sorguluyorum hemen. Kendimi bilgisiz ve daha aşağı mı hissettim? Veya daha üstün mü? Sonra karşımdakinin tavrını izlemeye başlıyorum. Bilgisinden dolayı egosuna yenik mi düşmüş, yoksa sadece bildiklerini paylaşmak çabasında mı? Egosu devrede mi devre dışı mı?

Hayatta en çok hayranlık duyduğum insanlar egosunu yenebilmiş insanlardır...

Karar 55: Egomun çıkmaya çalıştığı anları fark ederek değiştirmeye çalışacağım.

Takip için Facebook: Esradan fısıltılar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :