YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
06/01/2018 21:49
Düşüncelerin eyleme dönmesi

Yazılarımda hep kendimde ve/veya çevremde gördüklerime yer vermeye çalışıyorum. İnsanların kendilerine, yaşadıkları hayata yakın bulmadıkları şeyi anlamlı bulmadıklarını düşünüyorum. Sadece bize dokunabilen şeylerde anlam buluyor ve beynimizde bir yer ayırıyoruz. Yoksa her gün yüzlerce mesajla karşılaşıyoruz, her birine hafızamızda yer bulmamız imkânsız. Ve belki yazılarımı okuyanların her yazıma eklediğim kararlardan bazılarını kendi hayatlarında uygulayabileceklerini düşünüyorum. Bazen arkadaşlarım yazılarımla ilgili “Oh be, bu konuda bunları düşünen tek ben değilmişim!” dediklerinde inanılmaz mutlu hissediyorum kendimi. Demek ki gerçekten hayatlara dokunabilen, insanların kendilerinden bir şeyler buldukları yazılar yazıyorum diye. Ya da başkalarının sesli ifade etmediklerini gönül rahatlığıyla yazabiliyorum diye. Bazen yazılarımı nasıl yazdığımı soranlar oluyor takipçilerimden. Günlük hayatta bu konularla ilgili o kadar çok malzeme var ki. Bazen arkadaşlarımla yaptığım bir sohbetin sonrasında bu haftalık yazım çıktı işte diyebiliyorum. Etrafınızı farkındalıkla gözlemlediğinizde, çevrenizde kişisel gelişimle düzeltilmesi gereken onlarca şeyi siz de görebilirsiniz.

Her şeyin başlangıcı beyinde oluyor, ancak beyinde oluşan düşünceler aksiyona dönüşmediği sürece bu hayatta deneyim edinmemizi sağlamıyor. Bir zamanlar bir arkadaşımın bana söylediğini hiç unutmam. Kendimi sadece mental değişime adayıp, eve kapattığım dönemlerdeydi. Sende “olma kısmı” olmuş, ama “yapma” kısmı eksik, ikisi dengede olmalı demişti. Ben her şeyi beynimde çözebileceğime o kadar inandırmıştım ki kendimi, sanki düşüncelerimi iyileştirirsem her şeyi halletmiş olacağımı sanıyordum. Hâlbuki unuttuğum bir şey vardı; biz bu dünyaya dünyevi şeyleri deneyimlemeye geldik, deneyimleme sadece beyinde olup bitmiyor, bu dünyada iz bırakacak olan aldığımız aksiyonlar. Yani; her şey beyinde başlasa bile, izdüşümü olan eyleme dönüşmezse eksik kalıyor.

Örneğin, ben senelerdir çevremdekilere kendi hayatımdan örnekler vererek insanların kendilerini değiştirebileceğine dair bir şeyler yapmak istediğimi söylüyordum. Hatta bundan 1,5 sene önce yaptığım TedxTalk’un başlangıç olmasını istediğimi, bunun devamını getireceğimi söylüyordum. Sonra 1,5 sene bununla ilgili hiçbir şey yapmadım. Kendimce bunu yapmamanın bir sürü sebebi vardı tabi. Ta ki bu yazıları yazmaya başlayana kadar. Bir sabah uyanıp neden bununla ilgili bir şeyler yapmadığımı sordum kendime. Sonra etrafımdakilere bu isteğimi anlattım. Bunun faydasını hemen birkaç hafta içinde gördüm. Ofisteki arkadaşlarımdan biri bir kadın web sitesinin editörünü tanıyordu, bizi mailde tanıştırdı ve bu yazıları yazmaya başladım. Bu düşüncemi eyleme dönüştürmeyi istemem ve bu konuda çevremdekilerle konuşmaya başlamam, bu isteğimi eyleme dönüştürmeme yetmişti. 1,5 sene önce bu eyleme başlasaydım, şimdi bu yazıların çevresinde birikmeye başlayan topluluk çok daha büyük olabilirdi. Ama en azından bir yerden başladım ve bunu devam ettireceğimi biliyorum, önemli olan da bu. Her şeyin bir zamanı olduğuna ve kendimizi hazır hissettiğimizde adım atmamız gerektiğini düşünüyorum. Ertelenen şeylerin birçoğu ya hiç gerçekleşmiyor ya da daha sonra yapıldığı için aynı etkiyi yaratmıyor. O yüzden hayatta hiçbir şeyi ertelemememiz gerektiğini düşünüyorum.

Bazen evden çıkmaya, bir yerlere gitmeye çok üşendiğim olur. O zamanlarda okuduğum bir yazı gelir hemen aklıma. Yazıda “Sadece çıkagel!” diyordu. O gittiğin yerin sana ne gibi deneyimler, insanlar, anlar kazandırabileceğini eğer gitmezsen hiçbir zaman bilemezsin! Bu yazıdan o kadar etkilenmiştim ki, ne zaman üşenir gibi olmaz, kendime yazıyı hatırlatıp, zor gelse bile gittiğim yerler, katıldığım aktiviteler oldu. O yazı sayesinde pek çok deneyim girdi hayatıma. Yoksa hiç yaşanmamış olacaklardı.

Karar17: Bir zamandır yapmayı istediğim ama ertelediğim şeyleri eyleme dönüştürmek için adım atacağım. Yapacaklarımı ertelememeye, gideceğim yerlere gitmeye üşensem bile gitmeye özen göstereceğim.

Takip için Facebook: esradanfisiltilar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :