YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
28/11/2018 20:26
Çocuk insan aranıyor…

Hayatımda çocuk gibi insanlar istiyorum. Ben böyle deyince insanlar hiç anlamamış gibi bakıyor bana. Zaten her gün uğraştığın bir çocuğun ve bir de etrafında böyle insanlar mı istiyorsun? Çocuk gibi deyince sorumluluk alamayan, hep oyun ve eğlence peşinde koşan sorumsuz insanlar geliyor akla. Halbuki çocuk olmak demek sorumluluk alamamak demek değil, o sorumlulukların bilincinde olup, altında ezilmemek demek. Çocukların da okullar, ödevler, odayı toplama, iyi ve ahlaklı insan olmak gibi sorumlulukları var, sadece hala hayatı oyun gibi görebiliyorlar, bizden farkları bu. Evet, etrafımda hayatı, eğlence ve oyun gibi gören insanlar istiyorum. Neden mi?

İnsanın hayatında beraber vakit geçirdiği insanların çok büyük önemi ve etkisi var. Daha önceki yazılarımdan birinde Obama’nın danışmanlarından birinin konuşmasında bahsettiği, “Bizler en yakınımızdaki 5 kişinin ortalamasıyız” cümlesinden bahsetmiştim. Etrafınızdakiler sizi farklı bakış açıları, yeni fikirlerle besleyip, enerjinizi artırabiliri sizi hep daha gelişmeye itebilir veya hayatı zorluk, sorumluluk ve engellerle dolu, taşıması güç olarak görmenize sebep olabilir. Her ikisinde de aynı şeyleri yaşayıp, bambaşka hissedebilirsiniz. Herkes hayatı nasıl görüyorsa öyle yaşıyor. Unutmayın başınıza gelenleri belki değiştiremezsiniz, ama başınıza gelenlerle ilgili hisleriniz ve düşünceleriniz tamamen sizin elinizde.

Örneğin ben de herkes gibi tam zamanlı bir işte çalışıyor, bir ergen oğlan çocuğu yetiştiriyor, evimi kendim çekip çevirmeye çalışıyorum. Maddi manevi tek başıma olmanın zorluklarını zaman zaman ben de yaşıyorum. Sorumluluklarımın bilincindeyim ve bunlardan kaçmıyorum. Ama hayatımı bu sorumlulukların altında ezilerek yaşamıyorum. Hayatımın zor olduğunu düşünmüyorum. Her güne hayatımda şükrettiğim şeyleri sayarak başlıyorum. Ve her gün bu gün yeni bir şey öğrenecek miyim merak ediyorum.

Etrafımda hayatı oyun gibi yaşayan, her gittiği yerden ve her yaptığından keyif alan, eğlenceyi hayatının mihenk taşı yapan, hayatta keşfetmeyi istediği şeylerin peşinden giden, kendini hep geliştiren ve çevresine enerji ve fayda saçan insnalar istiyorum. Çocuklarda bunların hepsi yok mu? Hala ne yazık ki hayatındaki zorluklardan şikayet eden ve bunları değiştirmek için parmağını bile oynatmayan insanlar görüyorum. Kendilerinde hiç bir şeyi değiştirmeden, hayatlarının değişmesini isteyen... Bunun mümkün olamayacağını, tek değiştirmeleri gerekenin kendi bakış açıları ve kendi düşünce tarzları olduğunun farkında olmayan bir sürü insan.... Şunu da çok duyuyorum. Sorun bende değil ki, onda, o değişsin. Ama onu hayatına alaıp, tüm hayatını etkilemesine sebep veren de kendisi, bunu düşünmüyor bile. Başkasını değiştirmenin mümkün olmadığını, sadece kendi duygu, düşünce ve kararlarından değişiklik yapabileceğini anlamayan o kadar çok insan var ki...

Başkasını suçlamak kolay, ama kendini değiştirmek zor tabi.

Takip için Facebook: Esradan fısıltılar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :