YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
19/09/2017 10:22
Hayat hayallerle güzel

Yine çok zorlu bir gün beni bekliyor. Hayat bu kadar zor olmak zorunda mı? Bazılarının hayatı ne kadar kolay akıyor, hiç bir şeyden zorlanmadan yaşayıp gidiyorlar, ya ben? Neden her adımda savaş vermek zorundayım ki hayatla? Benim de hayatım başkaları gibi kolay olamaz mı?

Hayatta neyi seçtim ki? Kocamı bile evlilik yaşımın geldiğine inandığım için, evlenip çocuk yapmak istediğim için seçmedim mi? İşi de zaten başka bir alternatifim olmadığı için kabul etmedim mi? Seçmediğim bir hayatı yaşamaya nasıl mahkûm ettim ki kendimi?

Kendim ve hayatımla ilgili hiç hayalim olmadığını fark ettim. Hayallerimden ne zaman vazgeçmiştim? Tipik bir insan kaynakları sorusu olan bir soru geldi aklıma. Gelecek 5 yılda nerede görüyordum kendimi? Hep dalga geçmişimdir bu soruyla. Şimdi kendimle ilgili hiçbir vizyonumun olmamasının aslında ne kadar büyük bir eksiklik olduğunu fark ediyorum. Kendimi hiçbir yerlerde, hiçbir şekilde hayal bile edemiyorsam, hayatımı yönlendirecek kararları nasıl vereceğim? Hayat beni nereye sürüklerse onu mu yaşayacağım? Şimdiye kadar sürüklenerek yaşayarak hiç mutlu olmadım. Rüzgârda savrulan bir yaprak gibi hissettim kendimi. Küçük ve güçsüz. Zaten başka bir şekilde yaşanabileceğini de düşünmüyordum. Sonuçta hayat başımıza gelenlerden ibaret değil mi?

Artık bu düşünce şeklinin yanlış olduğunu biliyorum. Hayatı tam olarak kontrol edemesek bile, gidişatı hakkında isteklerimiz, irademiz ve gösterdiğimiz azim çok önemli. Hayat tamamen benim kontrolüm dışında değil. Neyin, ne zaman, nasıl olacağını bilemesem de, hayatımın yönüyle ilgili bir hissiyatım, bir fikrim olabilir, olmalı da. Hayatımın yönünü ben belirleyebilirim. En yoğun depresyona giren insanların, hayatları üzerinde hiçbir etkileri olmadığına inananlar olduğunu biliyor muydunuz?

Karar 1: Kendimle ve hayatımla ilgili hayal kurmaya söz veriyorum. Bunun kime ne zararı olabilir ki? Hem hayaller beni daha iyi hissettiriyor. Genelde insanların, hayalleri gerçekleşmediğinde yaşayacakları düş kırıklığını engellemek için hayal kurmadıklarını fark ettim. Ben bu hayalleri sırf hayal olsun diye kuracağım. Gerçekleşir veya gerçekleşmez. Hatta bazılarının gerçekleşmeyeceğinden emin olduğum halde yine de hayal kuracağım. Kendimi olmak istediğim bir şekilde, yaşamak istediğim duyguları yaşayarak, farklı bir çevrede hayal ediyorum. Hayaldeki duygularımı da hissetmeye çalışıyorum. Duygularla beraber yaşanılan hayallerin çok daha etkili olduğunu okumuştum bir yerde. Çevremdekileri, içinde bulunduğum mekânı, içime çektiğim nefesi, kokuları, hislerimi, giydiklerimi, tarzımı, davranışlarımı detaylı bir şekilde hayal ediyorum. Her gün bir 5 dakikayı hayallerime ayırmaya karar verdim. Bana iyi geliyor.

Kendimizi nerede görüyorsak eninde sonunda oraya gidiyoruz. Hiç bir yerde görmüyorsak da hiç bir yere gidemiyoruz. Böyle durumlarda varacağımız yer ancak başkalarının bize uygun gördüğü yer olabilir. Biz büyürken kimse bizim isteklerimizle, duygularımızla falan ilgilenmezdi. Duyguları önemsemek o dönemde şımarıklık gibi görünürdü. (Savaş döneminden çıkan anne babaların duyguları önemsemesini beklemek biraz fazla lüks olurdu sanırım.) Bunun sonucu olarak bu tip şeylerin önemsiz olduğuna inandırdık kendimizi. Sonuçta yapılması gerekenler vardı. Sınavları geçmek, iyi okullarda okumak, iyi notlarla mezun olmak, iyi bir işe girmek, iyi evlilik yapmak, iyi yerlerde tatil yapmak, iyi bir çocuk yetiştirmek, çocuğumuza iyi bir eğitim imkânı sağlamak. Tüm bu yapılması gerekenler arasında bizim istek ve duygularımızın ne önemi olabilirdi ki?

Bu yaklaşım kendimizden gittikçe uzaklaşmamıza sebep olur. Kendi isteklerini ve duygularını sürekli görmezden gelen insanın mutsuz olmak dışında bir alternatifi olmadığını düşünüyorum. Şimdi artık tekrar kendimizi bulma zamanı. Hayatta hiç bir zaman hiç bir şey için geç kalındığına inanmıyorum. Bundan sonra yaşayacağımız günler çok değerli ve onları güzel yaşayabilecekken, kendimizi hiç bir şeye mahkûm etmek zorunda değiliz. Öyleyse, hayat hayallerle güzelJ.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :