Erasmus öğrencilerinden engel tanımayan sergi

15 Ekim 2018 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

Altınbaş Üniversitesi Erasmus+ Kulübü’nün, Instagram üzerinden #besterasmusmemories etiketiyle düzenlediği fotoğraf yarışması sonuçlandı. Toplam 20 eserin seçildiği yarışma sonrası açılan “Erişilebilir Fotoğraf Sergisi”nde görme engelliler için görsellerin altına eklenen QR kodlarla, fotoğrafın tasviri öğrenciler tarafından seslendirildi.

İlki 2017 yılında düzenlenen Erasmusdays Avrupa Festivali’nin ikincisi 20 farklı ülkede eş zamanlı etkinliklerle 12-13 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleşti. Altınbaş Üniversitesi Erasmus+ Kulübü bu etkinlikler kapsamında Erişilebilir Fotoğraf Sergisi projesini geliştirdi. Yarışmayı tasarlarken Erasmus tecrübesinin en güzel çıktılarının fotoğraflar olduğu düşüncesinden yola çıktıklarını söyleyen Altınbaş Erasmus+ Kulübü Başkanı İlayda Şanda, “Yarışmayı #besterasmusmemories etiketiyle Instagram üzerinden yaptık. Erasmus tecrübesi yaşayan pek çok kişiyle iletişime geçerek, onların Erasmus’a dair en güzel anlarını, duygularını en içten ve güzel anlatan kısa metinlerle bize iletmelerini istedik.” dedi.

Amaçlarının sadece bir fotoğraf sergisi açmak olmadığını bunun yanında bir farkındalık yaratmak istediklerini kaydeden İlayda Şanda şöyle devam etti: “Erasmus engel tanımayan bir oluşum. Çeşitli engelleri olan insanlar da katılabiliyor. Biz de istedik ki görme engelliler fotoğraflarımızı göremese de dinleyebilsinler. Bu noktada teknolojiden faydalanıp QR kod kullanalım dedik. Kulüpteki arkadaşlarımızla birlikte metinleri yazdık seslendirdik. Kuru metinler yazmak istemedik. O fotoğraflara baktığımızda ne hissediyorsak karşı tarafa da bu heyecanı ve duyguyu geçirelim dedik. Fotoğraf uçurum ya da deniz kenarındaysa, rüzgarlı bir anda çekilmişse, rengarenk çiçekler varsa göremeyen kişilere de bunları hissettirmek istedik. Sonuçta yerli-yabancı katılımcıların fotoğraflarından seçtiklerimiz ile sergimizi açtık.”

Önümüzdeki sene sivil toplum kuruluşlarıyla da harekete geçerek daha geniş kitlelere ulaşmak istediklerini söyleyen Şanda, “Erasmus’u en kısa ve net şekilde ‘kişisel gelişim’ olarak ifade edebilirim. İçinizde daha önce farketmediğiniz gücü ve kapasiteyi ortaya çıkarıyor. Şu yaşlarda başımıza gelebilecek en güzel şey; tüm öğrencilere tavsiye ediyorum” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Festivalin başrolünde sinema dans var
» Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi fotoğraf tarihi üzerine konferans gerçekleştirecek
» Yazlık sinemalara yolculuk
» Fransız Piyanist Lucas Debargue İş Sanat Konser Salonu’nda
» ‘Meçhul Paşa’ ünlü isimlerin yoğun ilgisiyle yeni sezona merhaba dedi
» “Kadın Dilinden Masallar”
» Çağan Irmak’tan ‘Bizi Hatırla’’
» ‘Sorular sordurmak üzere yapılmış bir film’’
» “Kalbi Sanat İçin Atanlar”
» Uzlaşma
» Fabrikadan yükselen müzik
» “Dali’nin Kadınları” Kapalı gişe...
» Klasik müziğin yıldızları gençler için çalıyor
» Sibel Can ‘Yeni Aşkım’
» ‘Bizim Hikayemiz’
» ‘Bir gencin kendisi gibi davranma arzusu’
» ‘Herhangi bir hedef kitlesi gözetmedim’
» “Çakallarla Dans 5 ”den rekor açılış
» Nuri Bilge Ceylan
» “Kış Masalları”
» "Çocukça Tiyatro" Başladı
» Atatürk 80. Ölüm Yıldönümünde Muğla’da büyük bir özlemle anıldı
» Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi
» ‘Pişti’ye yoğun ilgi
» İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin MÖTBE Konserleri