Enerji tasarrufu için doğru beyaz eşya seçimi ve doğru kullanım ipuçları

30 Ekim 2018 Salı 21:00
12
14
16
18

Profilo, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü nedeniyle evimizdeki beyaz eşyaları doğru kullanarak nasıl tasarruf edebileceğimiz konusunda tüketicileri bilgilendiriyor. Ve beyaz eşya seçiminde sadece fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da karşılaştırmanın önemine dikkat çekiyor.

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü nedeniyle evde tasarruf sağlamak için beyaz eşya satın alırken, hem enerji tasarruflu ürünleri seçmenin hem de bu ürünlerin doğru kullanımının büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte enerji de günlük yaşamın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. İşte bu nedenle enerji verimli ürün kullanımının önemi de her geçen gün artıyor.

Enerji verimli ürün kullanarak ve ürünleri kullanırken bazı püf noktalarına dikkat ederek günlük yaşamda büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

Ürünlerin enerji etiketlerine bakın

Beyaz eşya tercih ederken enerji etiketlerine dikkat etmek büyük önem taşıyor. Enerji etiketleri, tüketicilerin ürünlerin ne kadar enerji verimli olduğunu görmelerini ve enerji maliyetlerini indirmek için etkili olan ürün potansiyelini değerlendirmelerini sağlıyor.

‘A+’ ve üzeri işarete sahip olan ürünler enerji tasarrufu açısından en verimli olanlar,özellikle ‘A++’ , ‘A+++’ bu verimliliğin en yüksek olduğu seviye ürünleri simgeliyor.

Yüksek verimli ile düşük verimli cihazlar arasında yüksek bir enerji tüketim farkı bulunduğundan buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaları satın alırken enerji performans etiketi üzerindeki enerji ve su kullanım verimliliklerini göz önünde bulundurarak en verimli olanların tercih edilmesi enerji tasarrufu konusunda büyük önem taşıyor.

Peki enerji tasarruflu beyaz eşyaları kullanırken enerji tasarrufu için nelere dikkat etmek gerekir?

İşte Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’nden ev ekonomisine katkı sağlayacak pratik tasarruf önerileri:

Buzdolabınızı Kullanırken…

Bir evin en çok enerji tüketen ürünü hiç kuşkusuz yaz-kış fişten hiç çekilmeyen buzdolaplarıdır. Buzdolabına gıdaları sıcak koymak buzdolabının daha fazla çalışmasına ve daha çok elektrik tüketilmesine neden olur. Özellikle ev kadınları arasında yaygın olan buzdolabına örtü serilmesi ise enerji tüketimini artıran bir başka davranış. Buzdolabına renk katmak, temizliğini daha rahat yapmak için serilen örtüler hava akışını keseceği için enerji tüketimini de artırır. Yine buzdolabını ideal sıcaklık ayarlarında çalıştırmak da büyük önem taşır. Buzdolabı için ideal sıcaklık +4 derece, derin dondurucu için ise -18 derecedir. Daha düşük ya da yüksek sıcaklıkta kullanım, gereğinden fazla elektrik tüketilmesine ve gıdaların bozulmasına sebep olur.

Çamaşır Yıkanmayan Ev Olur mu?

Özellikle çocuklu evlerde en sık çalıştırılan beyaz eşya ürünlerinden biri de çamaşır makinesi.

Çamaşır makinesini az yükle sık çalıştırmak enerji tüketimini artıracağı gibi gereğinden fazla deterjan kullanmak da makinenin gereğinden daha fazla su ve elektrik tüketmesine neden olur. Çamaşır makinesini tasarruflu kullanmak için az kirli çamaşırları kısa program ile yıkamak daha doğrudur. Çamaşırları gereğinden fazla sıcak suda yıkamak da hem çamaşırları yıpratacak hem de elektrik tüketimini artıracaktır.

Evlerin vazgeçilmezi bulaşık makineleri

Yaygın bir yanlış inanç da bulaşık makinelerinin çok fazla su harcadığıdır. Oysa yapılan araştırmalar, bulaşığın elde yıkanması sırasında çok daha fazla su harcandığını gösterir. 12 kişilik bir yemek takımının elde yıkanması sırasında 126 litre su harcanırken, bulaşık makinesiyle yıkamada harcanan su miktarı ise sadece 12 litredir.

Kendileri Küçük Maharetleri Büyük Küçük Ev Aletleri ile elektrik tasarrufu

 

Kendileri küçük maharetleri büyük ürünlerin başında su ısıtıcıları geliyor. Su ısıtıcılarını kullanılacak su miktarı kadar doldurmak elektrik tüketimini azaltır. Ütünün fişinin ütüleme işleminin bitmesine 5 dakika kala fişten çekilmesi de elektrik tasarrufu sağlar.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Arçelik’e, 11’inci Kez Lovemark Ödülü
» Kadınsız teknoloji olmaz
» Arçelik’e en cool marka ödülü
» Bosch Home Connect’ten “selfie” çeken buzdolabı
» Çabuk! Telefonum nerede? Yakında biri var
» Arçelik’in ‘Eşit Sözlük’ Projesine Uluslararası iki ödül
» Dünya ülkelerinde veri koruma kanunları nasıl uygulanıyor?
» Kimlik avcıları şimdi de öğretim üyelerini hedef aldı
» En iyi yazılımcıları şirketinize kazandırmanın 6 püf noktası
» Bu mail başlıkları oltaya düşüyoruz
» “Süpergüçlerin Arkasındaki Bilim” programı çocukların yeteneklerini ortaya çıkarıyor
» “Bilim Hayatımızın İçinde”...
» Teknolojiyi 50 soruda anlatan kitap
» KameramPro, çok noktalı, geniş alanların kontrolünde riski minimuma indiriyor
» 2050 Yılında ev işlerinde yardımcımız robotlar olacak
» Dövizdeki dalgalanma, siber fırsatçıları harekete geçirdi
» Dell, IFA 2018’de Ultra İnce Monitörünü tanıttı
» Şifre unutma derdini sona erdirecek 5 teknoloji
» Lüleburgazlı öğrenciler mobil uygulama geliştiriyor
» Siber saldırılardan uzak seyahat için 5 ipucu
» Modeminizi hemen kapatıp açın!
» Ag saldırıları yüzde 52 oranında arttı
» Tatilde dijital cihaz kullanırken nelere dikkat edilmeli
» Gizlice ekran görüntünüzü alan casus yazılım keşfedildi
» Ses, bilgisayara zarar verir mi?