En iyi yazılımcıları şirketinize kazandırmanın 6 püf noktası

23 Ekim 2018 Salı 21:00
12
14
16
18

İyi yazılımcılardan oluşan güçlü bir takım oluşturmak başta teknoloji şirketleri olmak üzere teknoloji departmanına sahip tüm organizasyonların öncelikli amaçları arasında yer alıyor. Yazılımcılar, şirketlerin çağa ayak uydurabilmelerini, yeni ürün ve hizmetler geliştirmelerini ve pazarda etkin bir şeklide rekabet etmelerini sağlıyor. Fakat birçok şirket yazılım becerilerine sahip yetenekler bulmakta ve onları şirkette tutmakta zorlanıyor. techtalent platformu ile şirketlerin en iyi yazılımcılara ulaşmasını kolaylaştıran toptalent.co, bu zorluğun nedenini şirketlerin yeteneklere istedikleri fırsatları sunmamaları olarak açıklıyor. toptalent.co’nun en doğru yazılımcıları çekmek ve elinde tutmak isteyen şirketlere tavsiyeleri ise şöyle: Büyük bir işin parçası olduğunu gösterin, özgür olduğunu hissettirin, gelişimlerine katkı sağlayın, kendi girişimlerini destekleyin, şirket bünyesinde iyi yazılımcılar olduğunu gösterin, şirketinizde en son teknolojili ürünler kullanın.

Büyük bir işin parçası olduğunu gösterin

Yazılımcılar üzerinde çalıştığı işin şirket için çok önemli olduğunu her seferinde duymak istiyorlar. Bu nedenle yazılımcılara yaptıkları işin büyük bir değere sahip olduğunu göstermek gerekiyor. Ayrıca yeteneğe nasıl bir probleme çözüm ürettiği bilgisini vermelisiniz.Yazılımcılara yaptıkları işin büyük resimdeki yerini ve amacını iyi anlattığınızda en yeteneklilerini çekmeniz daha kolay olacaktır. Bu nedenle bu alandaki işleri birer mega proje olarak anlatmak onları motive edecektir.

Özgür olduğunu hissettirin

Teknoloji alanında çalışan yetenekler özgürlük duygusuna değer verenlerin başında geliyor. Esnek çalışma saatleri, mobilite, kendi programını kendisinin oluşturması gibi iş tanımına ait prensipler yetenekli yazılımcıları çeken unsurlar arasında sıralanabilir. Bu yetenekleri belirli saatlerde ofiste tutmaya çalışmak şirketten soğumalarına ve iş arayışlarına girmelerine neden oluyor.

Gelişimlerine katkı sağlayın

Yazılım çok hızlı değişen, dinamik bir alan olduğundan bu alanda çalışan yeteneklerin güncel kalması oldukça kritiktir. Bu nedenle gelişimlerinin desteklenmesine büyük önem veriyorlar. Kaliteli eğitimlere yollamak, önemli yurt içi ve yurt dışı seminerlerine katılmalarına teşvik etmek de faydalı olacaktır. Onların dünyayla entegrasyonunu sağlayacak şekilde kendini geliştirmesini sağlayacak desteği verdiğinize emin olmalısınız. Aksi taktirde ekibe dahil etmek oldukça zor olabilir veya gitmeleri an meselesi olabilir.

Kendi girişimlerini destekleyin

 

Birçok yazılımcının aklında yeni kodlar yazarak tüm dünyayı etkileyecek projeler vardır. Bir Facebook bir Google yaratmak kime çekici gelmez ki. Bu durum önüne geçilemeyen bir içgüdü gibidir. Yazılımcıların çalıştığı şirketin dışında birçok projesi vardır. Projesi olmamalı diye düşünüp onu sıkıştırmak yerine, ona kendi hayallerini gerçekleştirmek için destek vermek (sınırları belirli bir destek) en iyi yazılımcıları çekmenize yardımcı olabilir. Örneğin bu motivasyonun yetenekler için önemli olduğunu gören Google kendisi için çalışan yazılımcılarına, zamanlarının %20’sini kendi girişimcileri için kullanma hakkı tanıyor.

Şirket bünyesinde iyi yazılımcılar olduğunu gösterin

Birçok yazılımcının iş arama kriterleri arasında “çalışırken bir şeyler öğrenme” ve “kendilerini geliştirme” vardır. İyi yazılımcıların yer aldığı şirketler potansiyel yeteneklere kendilerini geliştirebileceği bir izlenim veriyor. Eğer sizin çok iyi yazılımcı barındıracak bütçeniz yoksa bile en azından şirketinize konuşmacı olarak iyi yazılımcılar getirtip seminerler/eğitimler düzenleyebilirsiniz. Böylece yazılım ekibiniz yeni şeyler öğrendiklerini gördüğü için sizinle çalışmaya devam edeceklerdir.

Şirketinizde en son teknolojili ürünler kullanın

Gelişen teknolojilerden haberdar olan yazılımcılar yeni ürünlerle çalışmayı seviyorlar. Bu nedenle en son teknolojili ürünler kullanmak teknik ekibin ilgisini çekebiliyor. Bunlara ek olarak kullanılan sistemler üzerinde iyileştirme veya değiştirme yapma tekliflerini olumlu karşıladığınız da şirkete bağlılıklarını artırabilirsiniz.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Arçelik’e, 11’inci Kez Lovemark Ödülü
» Kadınsız teknoloji olmaz
» Arçelik’e en cool marka ödülü
» Bosch Home Connect’ten “selfie” çeken buzdolabı
» Çabuk! Telefonum nerede? Yakında biri var
» Enerji tasarrufu için doğru beyaz eşya seçimi ve doğru kullanım ipuçları
» Arçelik’in ‘Eşit Sözlük’ Projesine Uluslararası iki ödül
» Dünya ülkelerinde veri koruma kanunları nasıl uygulanıyor?
» Kimlik avcıları şimdi de öğretim üyelerini hedef aldı
» Bu mail başlıkları oltaya düşüyoruz
» “Süpergüçlerin Arkasındaki Bilim” programı çocukların yeteneklerini ortaya çıkarıyor
» “Bilim Hayatımızın İçinde”...
» Teknolojiyi 50 soruda anlatan kitap
» KameramPro, çok noktalı, geniş alanların kontrolünde riski minimuma indiriyor
» 2050 Yılında ev işlerinde yardımcımız robotlar olacak
» Dövizdeki dalgalanma, siber fırsatçıları harekete geçirdi
» Dell, IFA 2018’de Ultra İnce Monitörünü tanıttı
» Şifre unutma derdini sona erdirecek 5 teknoloji
» Lüleburgazlı öğrenciler mobil uygulama geliştiriyor
» Siber saldırılardan uzak seyahat için 5 ipucu
» Modeminizi hemen kapatıp açın!
» Ag saldırıları yüzde 52 oranında arttı
» Tatilde dijital cihaz kullanırken nelere dikkat edilmeli
» Gizlice ekran görüntünüzü alan casus yazılım keşfedildi
» Ses, bilgisayara zarar verir mi?