Ege Üniversitesi “araştırma üniversitesi” olmaya aday

01 Ağustos 2017 Salı 10:00
12
14
16
18

Ege Üniversitesi, üniversitelerin bölgesel kalkınmada rolünü arttırmak için YÖK ve Kalkınma Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan eylem planı doğrultusunda “araştırma üniversitesi” olmaya aday.

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ve Kalkınma Bakanlığı tarafından üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projesi çerçevesinde Türkiye genelinde 25 üniversite, “araştırma üniversitesi” olmak için aday olarak belirlendi. Araştırma stratejisinde önceliği bulunan Biyoteknoloji, Enerji, Gıda Bilimleri ve Teknolojileri, Hastalıklar ve Tedavi Yaklaşımları ile Kimyasal Teknolojiler alanlarında Türkiye’nin ilk beş üniversitesi arasına girecek altyapı ve araştırma yetkinliğine sahip Ege Üniversitesi, “araştırma üniversitesi” adayları arasında akademik yayınları, akademik teşvik alma potansiyeli, proje başvuruları ve TÜBİTAK’tan aldığı projeler ile öne çıkıyor. İhtisaslaşma projesi çerçevesinde üniversitelerin bölgesel kalkınmada rolünü artırmanın temel hedef olarak belirlendiğini hatırlatan Rektör Vekili Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, “Ege Üniversitesi 2004-2016 yılları arasında, Türkiye’deki firmalar ile Avrupa’daki firmalar arasında ticari, teknoloji ve araştırma işbirlikleri yapılmasına yönelik yürüttüğü projeler ile 276 işbirliği anlaşması imzalanmasını sağlamış, 70 Milyon TL civarında bölgeye katma değer sağlamış ve 430 kişiye yeni istihdam sağlamıştır. Akademik yeterliliğimizin yanı sıra bölgemize sağladığımız katma değer ile de araştırma üniversitesi olma yeterliliğine sahip olduğumuz düşüncesindeyiz” dedi.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, “Ege Üniversitesi, URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından açıklanan ‘Dünyanın en iyi 2000 üniversitesi’ sıralamasında yer alan 71 Türk üniversitesi arasında 5’inci sırada bulunuyor. Ayrıca uluslararası düzeyde sunduğu kaliteli eğitim, teorik ve uygulamalı araştırma faaliyetlerinin yanı sıra, üniversiteyi sanayi ve kamu ile Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik, bilgi ve teknoloji transferi konularında buluşturmada geliştirdiği özgün modeli sayesinde Dördüncü Nesil Üniversite anlayışının ülkemizdeki ilk örneklerinden biri” açıklamasında bulundu.

Akademik teşvikte birinci

Toplumun ihtiyaç duyduğu konularda akademisyenlerin teorik ve pratik bilgiler ile donatılması amacıyla sağlanan akademik teşvikte Ege Üniversitesi’nin 2016 yılında Devlet Üniversiteleri Sıralamasında birinci sırada yer aldığını belirten Prof. Dr. Dedeoğlu, “Ege Üniversitesi, TÜBİTAK proje desteklerinden yararlanma konusunda ilk sıralarda bulunmakla birlikte kurumsal teşvikten de en yüksek oranda pay almaktadır” dedi.

Lisansüstü eğitimde yaklaşık 10 bin öğrenci

Erasmus+, Farabi ve Mevlana gibi değişim programlarının yanı sıra Mayıs 2017 itibariyle Ege

Üniversitesi’nin 34 ülkeden 82 üniversite ile akademik işbirliği protokolü bulunduğu bilgisini aktaran Dedeoğlu, “Diploma verebildiğimiz 492 lisansüstü programımızda eğitim alan öğrenci sayımız da 10 bine yaklaşmıştır” dedi.

Gelişmiş altyapı olanakları

Ege Üniversitesi’nin tüm öğrenci ve akademik personelinin ortak kullanımına sunduğu bilgisayar ve yabancı dil laboratuvarlarının yanı sıra fakülte, yüksekokul, enstitü, araştırma ve uygulama merkezlerinin kendi eğitim ve araştırmaların da kullandıkları 92 bilgisayar laboratuvarı, 477 bilimsel araştırma laboratuvarı ve 159 öğrenci laboratuvarı olmak üzere toplam 728 laboratuvarı bulunuyor. Üniversite ayrıca klinikleri, deneme istasyonları, atölyeleri, fabrika ve çiftlikleri bulunan ve bilgiye hızlı erişim sağlayan gelişmiş bilgisayar altyapısına sahip. 35 Uygulama ve Araştırma Merkezinin yanı sıra Ege Üniversitesi’nin lisanslı ve Bakanlık iznine tabii laboratuvarlarında 196 adet Türkiye Ulusal Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş analiz gerçekleştiriliyor.

Sadece 2016’da 2 bin 513 araştırma projesi

2016 yılında iç ve dış kaynaklar ile finanse edilen 2 bin 513 araştırma projesinin yürütüldüğü Ege Üniversitesi’nde 341 proje, farklı kamu kurum ve kuruluşu tarafından desteklenme kararı aldı. Sadece 2016 yılında üniversite dışı kuruluşlarla 138 Ar-Ge ortaklığı ve 52 adet kontratlı araştırma sözleşmesi imzalandı. Avrupa Birliği, TÜBİTAK, Bilim ve Sanayi Bakanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı gibi pek çok kurum ve kuruluş, Ege Üniversitesi’ne dış kaynak sağlayan kurum ve kuruluşlar arasında yer alıyor.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» "Kadın Arkadaşımın Patronu" bu hafta satışa çıkıyor
» Yön Koleji eğitim hayatında fark yaratacak
» Aydın’da öğrenciler yeteneklerini sergiledi
» Eğitime uzanan yol projesi başladı
» Özge Uzun, D&R Akasya’da yeni kitabını imzalıyor
» Özge Uzun’un kitapları Rusça, İngilizce ve Azerbaycan dili çevirileri ile okuyucusuyla buluşuyor.
» Kemalpaşa Kocatürk koleji yeni ders yılına hazır
» Peşimizi bırakmayan aşk şiirleri
» SabitFikir’de bu ay ‘Kedili edebiyat’ var
» Şehir Dışında Üniversite okumayı neler kolaylaştırır?
» Özer Uçuran Çiller’in son kitabı okuyucularıyla buluşmaya hazır
» Balat’ta “Yazarlarla Kahve Sohbetleri” başlıyor
» Erkeğin psikolojik dünyasına ve ruh haritasına yolculuğun kitabı
» “İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nden tercihlerde yüzde 100 başarı”
» 350 bin öğrenciyi buluşturan bir bilene sor arıkovanı’nda
» “Renksiz Kutular Rengarenk Okullar” kampanyası ile okullar renkleniyor
» İlber Ortaylı ile Kitap Sohbeti Hepsiburada Facebook sayfasında
» GKV’liler Tıp ve Mühendislikleri tercih etti
» Hadi siz de bu bayram Darüşşafaka’ya destek olun!
» KARGEM’le hayalleri gerçek oldu
» Açık havada eğlenerek öğreniyorlar
» Mersin’de engelliler özgürlüğe kulaç attılar
» Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi’nde
» Egeli olacaklar için kayıtlar başlıyor
» “Kafeslerimiz listesi!”