Ebru Şinik ile okullarda meditasyon seminerleri sürüyor

26 Aralık 2017 Salı 13:00
12
14
16
18

Sakin, dingin ve rahatlamış bir zihnin biz yetişkinler kadar gençler için de faydası tartışılamaz bir gerçek. İçinde bulundukları yoğun stres ve duygusal gerilimi hafifleten, konsantrasyonlarını arttıran, öğrencileri sınav süreçlerinde de rahatlatıp, destekleyen meditasyon tekniklerini öğrenmeleri onlara kazandırılacak en önemli alışkanlıklardan biri olmaya aday.

Harvard Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology, Yale Üniversitesi gibi bilim dünyasının otorite kurumlarınca faydaları kanıtlatmış olan meditasyon, bilim insanlarına göre çağın insanoğluna yüklediği baskı ve stresle baş etmede kullanılan en etkili yöntemlerden biri. Kişinin hergün düzenli olarak meditasyon yapması, hem zihinsel hem de bedensel olarak büyük faydalar sağladığı gibi, duygusal detoks görevi de görüyor.

Günümüzde hayatın ritmi geçen yüzyıllara nazaran daha hızlı ve atalarımıza göre çok daha fazla bilgi ve dış uyarıcının etkisi altındayız. Milyarlarca insan stres, endişeli hal, egonun yarattığı korkular, uykusuzluk ve kronik sağlık sorunlarından şikayet ediyor. Aslında hemen herkes zihnini sakinleştirmek ve huzura kavuşmak için bir arayış içerisinde. 

Sınava Girecek Öğrencilere Meditasyon Desteği

En başta zihinsel huzuru ve dinginliği sağlamak amacıyla yapılan meditasyon tekniği burada önem kazanıyor çünkü meditasyon zihni dinlendirmek amacıyla kullanılan bilimsel bazlı en etkili yöntem. Öyle ki bilim insanları tarafından “Strese Karşı Panzehir” olarak adlandırılıyor. Ebru Şinik meditasyonu tanımlarken “Meditasyon binlerce yıldır zihnin bitip tükenmek bilmeyen meşguliyetlerinin ve duygusal çalkantılarımızın ötesine geçmek, derin bir huzur ve daha yüksek bir şuur haline, içsel uyanıklığa ulaşmak için kullanılmaktadır” ifadelerini kullanıyor.

Meditasyon esnasında deneyimlenen farkındalık hali, içinde bulunduğumuz yüzyılda her zamankinden çok daha değerli bir role sahip. On beş yaş üzerindeki tüm gençler için “Stres Yönetimi ve Konsantrasyon Artışı İçin Okullarda Meditasyon Eğitimi” başlıklı seminerler veren Ebru Şinik gençlere meditasyon alışkanlığı kazandırılmasının faydalarını anlatırken, “Gençlerin bu stresli ve yoğun dönemi daha verimli bir şekilde geçirmeleri ve potansiyellerini daha iyi ortaya koyabilmeleri için sağlıklı bir zihinsel alt yapıya sahip olmaları gerekir” diyor ve ekliyor “Yaşam kalitesi her zaman bedensel, zihinsel ve ruhsal dengemizle doğru orantılıdır. Aynı şekilde tüm potansiyelimizi açığa çıkararak verimli bir şekilde kullanabilmemiz de bedensel, zihinsel ve ruhsal bedenlerimizde eşzamanlı olarak dengede kalabilmemizle mümkün. O halde gençler, hayatlarının bu en önemli olabilecek dönemlerinde doğru nefes tekniklerini ve meditasyonun faydalı sonuçlarını hayatlarına katarlarsa, elbette onlar için de bu süreç daha verimli geçecektir.”

Odaklanma, Sağlıklı Uyku ve Dinlenmiş Bir Zihin İçin Meditasyon

Chopra Center  eğitmenlerinden Bütünsel Sağlık ve Ayurvedik Yaşam Danışmanı Ebru Şinik, okullara özel olarak tasarladığı bir veya iki saatlik seminer içeriğini gençlerin yaş dönemi ve bu döneme ait gerçekleri göz önüne alarak kurguladığının altı çizerken, gençlere öğreteceği meditasyon ve nefes teknikleriyle onlara, gerek sınav öncesinde gerekse sınav esnasında fayda görecekleri deneyimler kazandırmayı hedefliyor. En son geçtiğimiz Cuma 22 Aralık da Mektebim Okulları Çiğli kampüsünde 9, 10, 11 ve 12.ci sınıflardan oluşan toplam 255 öğrenciye seminer veren Ebru Şinik, bu egzersizlerin çocuklarımıza yaşamları boyunca verebileceğimiz en değerli hedilerden biri olduğunu üstüne basarak belirtiyor.

Sınav Döneminde Yapılan Meditasyonun Faydaları Neler?

·         Stresi giderir

·         Sosyal roller, genel ve özel ilişkileri iyileşir, gelişir.

·         Fiziksel, zihinsel ve duygusal detoks yapılır

·         Yaşamda mutlu ve tatmin olma hali artar

·         Öz farkındalık hali gelişir

·         Yaratıcılık ve sezgiler uyanır

·         Yaşamdaki iniş çıkışları daha sakin ve soğukkanlılıkla algılarlar

·         Uyku kalitesi artar, daha sağlıklı ve derin uyurlar

·         Duygusal zeka ile beraber entellektüel zeka da gelişir

·         Genel başarı ivmesi yükselir.

·         İç huzur kazanılır, zihinde oluşan tüm negatif düşünce ve duygular dağılır.

·         Odaklanma yeteneği artar, konsantrasyon güçlenir

·         Sportif aktivitelerdeki performans yükselir

·         Kaygı, endişe ve muhtelif korkuları azalır

·         Kronik yorgunluk ortadan kalkar

·         Bağışıklık sistemi güçlenir

Bütünsel Sağlık ve Ayurvedik Yaşam Danışmanı  Ebru Şinik Hakkında

Dünyadaki en önemli kişisel dönüşüm merkezlerinden biri olarak gösterilen, Dr. Deepak Chopra tarafından California’da kurulmuş bulunan  Chopra Center eğitmenlerinden olan Ebru Şinik, Yükselen Çağ  Wellbeing Merkezi’nin kurucusu ve lider eğitmenidir.

Şinik, İstanbul’da  5 yıldır düzenli olarak Chopra Center sertifikalı Meditasyon Seminerleri, Nefes Teknikleri Eğitimleri, Ayurvedik Beslenme,  Well-aging ve Ayurvedik Yaşam ile ilgili grup eğitimleri ve bireysel danışmanlıklar ile şirketlerde İş&Yaşam Dengesi   ve Kurumlarda Wellbeing eğitimleri vermektedir.

 “Nefeste Saklı Hayat” ile “Ebru Şinik’den Bütünsel Detoks Önerileri” isimli iki kitabı ve “Gündelik Yaşam için Kadim Nefes Teknikleri” eğitim DVD’si olan Şinik,  “İyi Ol, Mutlu Ol” sloganı çerçevesindeKişisel ve Kurumsal Wellbeing Programları” yürütmekte ve yaşam kalitesini yükselten kadim bilgilerin ışığında hayatlarımızı stresten uzak, daha sağlıklı, farkındalıklı ve bilinçli seçimler yaparak yönlendirmemizin pratik yollarını paylaşmaktadır.

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Kaşmir Halı 2018 koleksiyonunu Domotex’te dünyayla buluşturdu
» Gaziantep’in halı gibi yeni hikayeler yazmaya ihtiyacı var
» Türkiye ve Gaziantep adına Hannover Domotex’te büyük bir gurur yaşanıyor
» Tarımda Kadın Önemlidir
» Başkanı Ali Acar "Biz bir aileyiz"
» İlahi ilhamın Kelimelere Dönüştüğü Bir Kitap: Cennet Çiçeği
» Hip-Hop’un Yeni Kült İsmi King Krule Ve Caz Piyanonun Özgün Müzisyenlerinden Martin Kohlstedt Şubat’ta Salon’da
» Tek Durak Bilim Dükkanı!
» Satranç Ligi’nin üçüncü etabı gerçekleştirildi
» Kanserli çocuklar yararına zumba
» 2018 için yıldızlar ne diyor
» Halıda kalıcı başarı için yenilik şart
» Ali Sunal Tweetledi: Hep Nadal yapacak değil ya
» Sultanlar dolu dizgin
» Şampiyonlar zirvesi
» Periler zirveyi sevdi
» “Mesut Yar ile Laf Çok” 360 ekranında
» Şimdi Karaburun zamanı
» Zübeyde Hanım sevgisi doldu taştı
» “Termik santral tarımı bitirecek, zehir saçacak”
» Safiye Ayla Targan Ölüm Yıldönümünde anıldı
» Evrensel Çocuk Müzesi’ne 75 bin ziyaretçi
» Doğal yaşam parkı doğal hayata hazırlanıyor
» Kocaeli’de okullara robotik kodlama eğitimi
» Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı şubat’ta buluşuyor