Dünyada ve Türkiye’de stem eğitimi konuşuldu

30 Mart 2018 Cuma 11:00
12
14
16
18

Neil Armstrong ve Gus Grissom gibi çok sayıda astronot yetiştiren ABD Purdue Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Purzer İstanbul Gedik Üniversitesi’nde bir seminer verdi. Doç. Dr. Purzer, STEM eğitiminin odak noktalarını anlattığı seminerde, özellikle 2020 yılının Mühendislik eğitimi için bir dönüm noktası olacağının altını çizdi.

Science (Fen), Technology (Teknoloji ), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olan, aynı zamanda İngilizce “kök” anlamına da gelen STEM, son yıllarda hem dünyada hem ülkemizde ilgi görmekte. Dünyaca ünlü ABD Purdue Üniversitesi’nden Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Purzer da “İlkokul ve ortaokulda STEM Eğitimi ve Lisans Düzeyinde Mühendislik Eğitiminin ABD ve Dünyada Gelişimi” başlıklı bir seminerle STEM eğitiminin önemli noktalarına değindi.

Türkiye nin ihtiyacı olan, problem çözebilen, yenilikçi, girişimci düşünebilen bir nesil geliştirmektir”

İstanbul Gedik Üniversitesi’nde düzenlenen seminerde Akademisyen ve Öğrencilerle bir araya gelen Doç. Dr. Şenay Purzer, Mühendislik eğitiminin tarihi ve yeni yaklaşımları hakkında bilgi verdi.Özellikle ABD’deki Mühendislik eğitiminin aşamaları, yeniden yapılanması ve ilgili alanlarındaki gelişimini aktaran Doç. Dr. Purzer “Türkiye nin ihtiyacı olan, problem çözebilen, yenilikçi, girişimci düşünebilen bir nesil geliştirmektir. Böyle bir nesil, Mühendislik yöntemlerinin STEM eğitimi altında genç yaşlarda verilmesi ile mümkündür” diye konuştu.

“2020 yılın özellikle Mühendislik eğitimi için çok önemli”

“ABD’de Türkiye’deki gibi ilk ve orta eğitim seviyelerinde STEM eğitimi yeni yaygınlaşmaktadır. STEM eğitimi uygulamalarında değişik bakış açıları oluşturulmuştur” diyen Purzer, bilim öğretimi için 3 gerekli davranış olan analiz, fikir geliştirme ve yansımanın önemine değindi.

2020 yılının özellikle Mühendislik eğitimi için çok önemli olduğunu,  ABD’nin Ulusal Mühendislik Akademisi  tarafından 2004 yılında yayımlanan bir yayında, dünyanın 15 yıl içinde globalleşmeye doğru çok değişeceğinin ön görüldüğünü  ve bu değismelerin mühendislik öğrencilerinin kazanımlarını da etkileyeceğini ifade eden Doç. Dr. Şenay Purzer,“Mühendislik öğrencilerinin teknik bilgi yanında liderlik, yeniden öğrenebilme ve değişiklikler karşısında çeviklik gibi becerileri olmasi gerekmetedir Ayrıca araştırma, eğitim ve sanayi şirketleriyle işbirliğinin yanı sıra yeni öğretim yöntemleri de başarılı öğrencileri yetiştirmek için çok önemli.  İstanbul Gedik Üniversitesi’nin bu açıdan önemli bir ortamı var” diye konuştu. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Avusturya LiselilerTtopluluğu 25. Yılını kutluyor
» Anneler “hayal edilen eğitim”; babalar, “iş bulabilecekleri eğitim”
» Erol Bilecik: “Nitelikli eğitime erişim her çocuğun hakkı ve geleceğimizin güvencesidir.”
» Okullardaki akran zorbalığı siber zorbalığa dönüşüyor
» Küy’den yeni kitap
» Yeni eğitim yılında çözüm bekleyen sorunlar
» TEGV’li Çocuklar 21. Yüzyılın becerilerini kazanacak
» Anadolu’nun Eğitim Çınarı Gaziantep Kolej Vakfı 55.Yaşında
» Nurten Sancak’tan “İlişkinin Dili Gizlidir”
» Çocuklarınıza okul öncesinde kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu
» Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
» Okul değişikliği çocuğu nasıl etkiliyor?
» Okulda ilk gün sürprizi
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Düzen ne kadar hızlı değişirse uyum o kadar kolaylaşıyor
» Okul fobisi varsa yargılamayın!
» Bir damla deniz
» Çocuklar okula gitmeden mutlaka kahvaltı yapmalı
» Ailelere anaokulu ilk günü uyarıları
» GKV Özel Liseleri Mehtap Özdemir’e Emanet
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Türk çocuğundan ABD’deki bin çocuğa eğitim yardımı
» Tıp Fakültesi Rekoru Gaziantep Kolej Vakfı’nda
» Okul çantası seçimi çocuğunuzu sağlığından etmesin
» TAÇ’ın Benim Renkli Sınıfım Projesi’nin yaz kampı Samsun’daydı