Dünya Matematikçileri Selçuk’ta buluştu

13 Mayıs 2017 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Türkiye Bilimler Akademisi’nin desteğiyle dünya matematikçileri İzmir’in Selçuk ilçesinde buluştu. 11 – 15 Mayıs tarihleri arasında Palm Wings Ephesus Otel’de gerçekleşen konferansta değişik ülkelerden gelen matematikçiler bir araya gelerek; matematiğin günlük hayattaki yeri, güncel bazı matematik problemlerine çözüm bulma gibi konular tartışacaklar. Kriptoloji, finans ve biyoloji matematiğine kadar birçok alanda bildirilerin yer aldığı bu konferansta dünyanın değişik üniversitelerinden olmak üzere 300’den fazla matematikçi bildiri sunacak.

Selçuk’un bir bilim, kültür ve sanat kenti olması için çabalıyoruz

Dünya matematikçilerini buluşturan konferansta bir konuşma yapan Dr. Dahi Zeynel Bakıcı dünya matematikçilerini Selçuk’ta ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek; “ 8500 yıllık tarihi olan Selçuk’ta birçok medeniyet yaşadı. Tabi bu medeniyet içerisinde birçok eseri bulmak mümkündür. Gezilecek ve görülecek birçok yerimiz vardır. Selçuk tamamen bir açık hava müzesidir. 2015 yılı Temmuz ayında Selçuk UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Efes, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçihöyük ve Meryem Ana gibi geniş bir alanı kapsayan dört bileşenle girmiştir. Bu alanlar turizm destinasyonu açısından önemli yerlerdir. Bunun yanı sıra 11 km’lik en uzun sahile sahip ilçemiz kültür turizmi, eko turizm ve inanç turizmi açısından da önemli bir merkezdir. Sahip olduğumuz değerler bir dünya mirasıdır, bunları koruyarak tüm dünyanın ziyaretine açıyoruz” dedi. Selçuk’un iklim açısından da oldukça elverişli bir bölge olduğunu dile getiren Başkan Bakıcı; Selçuk turizmde olduğu kadar tarımsal değerleriyle de ünlü bir ilçedir. Tüm bunların yanı sıra biz Selçuk’un bir bilim, kültür ve sanat kenti olması için çabalıyoruz.  Dolayısıyla böylesiyle turizmle, tarihle,  iç içe olan topraklarda sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hepinize ‘hoş geldiniz’ diyorum” dedi.

Konferansın başkanlığını yürüten İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Savaş, insanlığın son yüzyılda teknolojiye bağlı olarak yaşadığı maddi refahın matematik biliminin yüzyıllardır devam eden gelişimine bağlı olduğunu belirterek; UNESCO Kenti Selçuk’ta böyle bir bilimsel organizasyonun yapılmasının ayrı bir anlam taşıdığını ifade ederek; katılımlarından dolayı Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’ya teşekkür etti. 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Tercihiniz sağlayan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi olsun
» Kültürlerarası buluşma
» Arda Bafra ve Nebil Özgentürk kitabını imzalıyor
» Yaz okullarında masa tenisi eğitimi
» Yaz Okulu Öğrencileri Silifke kampını verimli geçirdi
» Hayalindeki okulu kazandı, teşekküre geldi
» Bu yaz çocuğunuz bilime merak salsın
» Hande Ertekin "Konu Aşksa"
» Pepapp artık 6 dil biliyor
» “Tercihim Ege” diyenler tanıtım günlerinde buluşacak
» LYS’de puana göre tercih yapan kaybediyor
» Okul Öncesi Çocukları için yepyeni bir kamp
» Sarayköy’ün efeleri Türkiye’yi temsil edecek
» LYS’de Rekora Koşan GKV’liler için tercih zamanı
» Koç Üniversitesi Yayınlarından Dört Gelecek: Kapitalizm sonrası hayat
» İngilizce’mi nasıl geliştirebilirim?
» Tatilde İngilizce
» Üniversite’nin reklam filmi öğrencilerden
» Merve Bilge Atalay’ın yeni kitabı "Düz Göbek Sağlıklı Bebek"
» Yeni nesil piyano eğitmeni: doremusic’ten The One Smart Dijital Piyano
» 8 ayda Türkçe öğrendiler
» Banu Özkan Tozluyurt, “Dut Ağacı” ile beğeni topluyor
» Tercihlerde yüzdelik dilime dikkat edin
» Çocuğunuzu yeni döneme stem’le hazırlayınız
» Gönüllük eğitimde fark yaratacak