Dünya Matematikçileri Selçuk’ta buluştu

13 Mayıs 2017 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Türkiye Bilimler Akademisi’nin desteğiyle dünya matematikçileri İzmir’in Selçuk ilçesinde buluştu. 11 – 15 Mayıs tarihleri arasında Palm Wings Ephesus Otel’de gerçekleşen konferansta değişik ülkelerden gelen matematikçiler bir araya gelerek; matematiğin günlük hayattaki yeri, güncel bazı matematik problemlerine çözüm bulma gibi konular tartışacaklar. Kriptoloji, finans ve biyoloji matematiğine kadar birçok alanda bildirilerin yer aldığı bu konferansta dünyanın değişik üniversitelerinden olmak üzere 300’den fazla matematikçi bildiri sunacak.

Selçuk’un bir bilim, kültür ve sanat kenti olması için çabalıyoruz

Dünya matematikçilerini buluşturan konferansta bir konuşma yapan Dr. Dahi Zeynel Bakıcı dünya matematikçilerini Selçuk’ta ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek; “ 8500 yıllık tarihi olan Selçuk’ta birçok medeniyet yaşadı. Tabi bu medeniyet içerisinde birçok eseri bulmak mümkündür. Gezilecek ve görülecek birçok yerimiz vardır. Selçuk tamamen bir açık hava müzesidir. 2015 yılı Temmuz ayında Selçuk UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Efes, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçihöyük ve Meryem Ana gibi geniş bir alanı kapsayan dört bileşenle girmiştir. Bu alanlar turizm destinasyonu açısından önemli yerlerdir. Bunun yanı sıra 11 km’lik en uzun sahile sahip ilçemiz kültür turizmi, eko turizm ve inanç turizmi açısından da önemli bir merkezdir. Sahip olduğumuz değerler bir dünya mirasıdır, bunları koruyarak tüm dünyanın ziyaretine açıyoruz” dedi. Selçuk’un iklim açısından da oldukça elverişli bir bölge olduğunu dile getiren Başkan Bakıcı; Selçuk turizmde olduğu kadar tarımsal değerleriyle de ünlü bir ilçedir. Tüm bunların yanı sıra biz Selçuk’un bir bilim, kültür ve sanat kenti olması için çabalıyoruz.  Dolayısıyla böylesiyle turizmle, tarihle,  iç içe olan topraklarda sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hepinize ‘hoş geldiniz’ diyorum” dedi.

Konferansın başkanlığını yürüten İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Savaş, insanlığın son yüzyılda teknolojiye bağlı olarak yaşadığı maddi refahın matematik biliminin yüzyıllardır devam eden gelişimine bağlı olduğunu belirterek; UNESCO Kenti Selçuk’ta böyle bir bilimsel organizasyonun yapılmasının ayrı bir anlam taşıdığını ifade ederek; katılımlarından dolayı Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’ya teşekkür etti. 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Esrarengiz kelimeler
» Gaziantep Kolej Vakfı Münazarada Türkiye Şampiyonu
» Koç Üniversitesi Yayınları, unutulan roman ve edebiyatçıları “Tefrika Dizisi”yle Okurla buluşturuyor
» Çocukların geleceğini düşünenler İçin eğitimde “Yaratıcılık Devrimi”
» Kütüphaneler kentin her köşesinde
» Duygusal zekâ İle başarılı bir kariyere ulaşmanın kılavuzu “Benzersiz”
» “İİBF’de ilk mezuniyet heyecanı”
» AKBEM öğrencileri büyüledi
» Tofaş, mesleki eğitim’e destek için İzmir’de!
» Dijital dünya eğitimin hizmetinde
» Desteklerinizle başardılar...
» Tarık Dursun K. ödülleri sahiplerini buldu
» GKV Anaokulu öğrencilerinde kep coşkusu
» "Türk kadınları aşka aşıklar!" Sarah Jıo
» Usta yazar Zeynep Oral ustalara saygı gecesi’nde anılacak
» Foça Belediyesi Çocuk Evi’nin küçükleri mezuniyet sevinci yaşadı…
» Mutlu olmanın 201 yolu bu kitapta!
» Türkan Saylan’a mektup
» L’Oréal ve UNESCO 2017’nin bilim kadınlarını seçti
» Devr-i Alem Eğitim Kolejleri açıldı
» Başarılı kızlar bu sene de Aydın Doğan Vakfı’nın konuğu oldu
» Aras Akademi’nin simülasyon şubeli “İlk Adım Okulları”na bir ödül daha
» Sunay Akın Kocaeli Kitap fuarına renk kattı
» ‘’Başarı kalıcı eser bırakmaktır’’
» Vedat Topçuoğlu Anadolu Lisesinde Kepler havaya