Dünya Fütüristleri arasında bir Türk Kadını: Ufuk Tarhan

06 Aralık 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Dünya’nın En Etkin Fütüristleri sıralamasında, 12 sırada yer alan Ufuk Tarhan, dünyanın En Etkili 100 Kadın Fütüristi listesinde Türkiye’den yer alan tek kadın oldu. Türkiye’de fütürizmin tanınmasında önemli etkileri olan Ufuk Tarhan, tüm yazıları Türkçe olmasına rağmen tamamen bağımsız çalışan Google endeksinde de dünya fütüristleri arasına girmeyi başardı.

“Fütürist ve Fütürizm” kelimelerinin, kavramının, bakış açısının ülkemizde tanınıp yayılmasında önemli çabaları olan Fütürist, Ekonomist, Ajans Başkanı ve Yazar Ufuk Tarhan, dünya fütüristleri arasında ön sıralarda yer alıyor. Dünyanın En Etkili Fütüristleri (World Futurist Influencers) listesinde 12. sırada yer alan Ufuk Tarhan, “Dünyanın En Etkili 100 Kadın Fütüristi” listesinde de Türkiye’den yer alan tek isim olarak dikkat çekiyor.

Türk Fütüristler Derneği’nin 2005 yılında kuruluşundan bu yana kesintisiz olarak hizmet eden ve pek çok önemli projeye imza atan Tarhan, 1995’den bu yana World Future Society (Dünya Gelecek Topluluğu) ve 10 yıldır da Association of Professional Futurists (Profesyonel Fütüristler Derneği) üyesi.

İlk önemli çıkışını 2008 yılındaTürkiye’nin ilk Fütüristler Zirvesi’ni gerçekleştirerek yapan Tarhan, modern zamanların Leonardo da Vinci ’si olarak nitelenen dahi Fütürist Jacque Fresco’yu da 92 yaşındayken gelecek konuşmak üzere Türkiye’ye getirmişti.

ürkiye’de herkesin gelecekçiliği, fütürizmi fark etmesi, bilinçli öğrenmesi ve kullanması amacıyla, dünyadaki diğer önemli fütüristlerin aksine oluşturduğu tüm içerikleri Türkçe hazırlayan Tarhan, dijital dünyayı da iletişimde en etkin kullanan kişilerden biri oldu. Blogunda ve sosyal medya hesaplarında tamamen Türkçe yazdığı içerikleri ile, tamamen bağımsız çalışan Google endeksinde de dünya fütüristleri arasına girmeyi başardı.

Tarhan Türkiye’nin Fütürizm alanındaki, “Fütürizme ve Geleceğe Giriş – 101” olarak nitelenen ve geniş kitlelere ulaşma başarısı gösteren gerçek anlamdaki ilk Fütürist Kitabı, T-İnsan’ı yazdı.

Kapak ve iç tasarımı oldukça cesur olan klasik kitaplara benzemeyen “T-İnsan”da QR kodlarla interaktif okuma olanağı sağlayan “Augmented Reading – Artırılmış Okuma” diye nitelendirdiği tekniği kullandı. T-İnsan ile 2017’de “Yılın En İnovatif İş Kitabı” ödülünü kazanan Tarhan, kendisine göre ödülü almasındaki asıl nedenin kitabında açıkladığı “T-İnsanlaşmak, T-İnsan modeli” olduğunu belirtiyor. Tarhan’a göre T-İnsan Modeli; bir birey hatta kurum olarak gelecekte sürdürülebilir iş başarısı sağlamak için mutlaka kullanılması gereken inovatif bir dönüşüm modeli.

Tarhan Bahçeşehir Üniversitesi’nde tamamladığı Yüksek Lisans Tezi’ni de “T-İnsan” üzerine yaparken, bu model tanımının akademik literatüre girmesini de öncülük etti.

Ufuk Tarhan’ın T-İnsan kitabı, gözden geçirilmiş ve genişletilmiş 20. baskısı çok yakında raflarda olacak. Tarhan ayrıca, yeni kitabı “Geleceğe Hazır Çocuklar Yetiştirmek İçin” için çalışmalarına devam ediyor

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» En iyi yılbaşı hediyesi kitaptır: Töz gibi
» Çocuklar ve aileleri içlerindeki ritmi keşfetti
» Burun hakkında 7 şaşırtıcı gerçek
» ‘Türkiye’nin Ödülü’
» Altın Zambak Ödül Töreninde Ayten Elibol ayakta alkışlandı
» H. Hayri İnönü: Önemli olan yüzde 30 kotasının seçimden sonra tutması”
» Yeşilay’dan bağımlılık için başucu kitabı
» İlişkilerin katili: Kıskançlık!
» Genç Yazar Ezgi Kaya, ilk kitabını yayınladı
» Rengigül Ural’ın büyük ilgi gören “Nisan Prens” kitabı, “Prince Avril” ismiyle yabancı okurları bekliyor
» Vakıfbank 3. Kez Dünya Şampiyonu!
» "Onlar sadece ağaç değil, aynı zamanda jandarma"
» Kadıovacık Halkı Taş Ocağına Karşı “Hayır” Dedi
» ‘Pantene Yıldızı Parlayanları’ Ödüllerini aldı
» Periler çok mutlu
» Görsel Dünyada, ‘Kadın Evde, Erkek Her Yerde’
» Aston Martin’in ilk ’suv’u ’DBX’ sahneye çıkmaya hazırlanıyor
» İngiliz efsane Aston Martin’in hikayesi…. Since 1913!
» Kafkas rüzgarı İzmir’de esecek
» Odunpazarı’nda çocuklar deneyerek öğreniyor
» İstanbul Boğazı’nın 60 ‘incisi’ alıcı bekliyor
» Şişecam Topluluğu 6 milyar cam şişeye eşdeğer atığı geri dönüşüme kazandırdı
» Sahneden kadına şiddeti lanetledi
» Dünyaca ünlü yıldızlar 2019 Pırellı takvimi galasında buluştu
» Visa UEFA Kadınlar Futbolu ana sponsoru oldu